Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Otrdiena, 5. marts
Aurora, Austra

Dienas komentārs

Nepārliecināmais premjers? © DIENA

Pagājušajā nedēļā notikusī Indijas premjerministra Narendras Modi valsts vizīte ASV, neraugoties uz visiem amerikāņu amatpersonu centieniem pārliecināt viņu pievienoties demokrātijas nometnei, tā arī nedeva cerētos rezultātus.

Latvijas fenomens © DIENA

Inflācija, kas vēl pavisam nesen uzlēca sen neredzētos augstumos, patlaban varbūt arī krītas oficiālajos statistikas datos, taču ikdienā parastais cilvēks savā ģimenes budžetā, visticamāk, šo kritumu īpaši nejūt.

Aleksandra Lukašenko benefice © DIENA

Būtībā par galveno ieguvēju no algotņu kompānijas Vagner dibinātāja un vadītāja Jevgeņija Prigožina Krievijā sarīkotā "taisnīguma marša" no okupētās Ukrainas daļas uz Maskavu jeb dumpja ir kļuvis Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko.

Pretrunīgi vērtēta vizīte © DIENA

Noslēgusies divas dienas ilgā ASV valsts sekretāra Entonija Blinkena vizīte Ķīnā, kas bija paredzēta vēl šā gada februārī, taču tika atlikta uz nenoteiktu laiku pēc ažiotāžas, kāda izcēlās pēc Ķīnas gaisa balona – tā kā meteoroloģiskās, tā kā izlūkošanas zondes – lidojuma virs ASV teritorijas un tā vēlākas notriekšanas.

Atkārtošana – zināšanu māte © DIENA

Vakar valdības sēdē tika pieņemts zināšanai Ekonomikas ministrijas sagatavotais informatīvais ziņojums Prioritārie rīcības virzieni ekonomikas transformācijas īstenošanai, kura saturu uz kopumā nepilnām sešām lappusēm var raksturot ar šī komentāra virsrakstā lasāmo frāzi: atkārtošana – zināšanu māte.

Irānas fenomens © DIENA

Irānas un Persijas līča arābu valstu diplomātisko attiecību normalizēšana, kā arī vairāki liela mēroga ģeopolitiski projekti liecina par Teherānas nozīmīguma pieaugumu kā reģionālā, tā globālā mērogā – Irāna kļūst par būtisku tā dēvētās pasaules bez Rietumiem daļu.

Ieilgušais netikums © DIENA

Pašvaldībām vispusīgāk un kritiskāk jāvērtē līdzdalība kapitālsabiedrībās – tāds ir kopējais, rezumējošais Valsts kontroles (VK) secinājums pēc revīzijas, kurā tika vērtēts, vai un kā pēc administratīvi teritoriālās reformas jaunizveidotās novadu pašvaldības ir izvērtējušas līdzdalību kapitālsabiedrībās.

Realitātes noliegšanas burbulis © DIENA

Amerikas Savienoto Valstu izdevumā The National Interest (NI) publicēts Globālās nākotnes institūta vadītāja Čandrana Naira raksts Rietumiem jāgatavojas ilgai atlikto parādu atmaksai (The West Must Prepare for a Long Overdue Reckoning), kurā uzskaitītas arī visas tās problēmas, kas, kā uzskata Nairs, novedīs pie postrietumu daudzpolāras pasaules kārtības izveidošanās.

Iemītnieku skaitu audzē bēgļi © DIENA

Latvijas iedzīvotāju skaitu raksturojošie dati rāda iepriekš nebijušu tendenci − iedzīvotāju tagad ir vairāk Ukrainas bēgļu kontekstā. Par to vēsta Centrālā statistikas pārvalde.

Lēmumi un pretrunas © DIENA

Augustā Johannesburgā Dienvidāfrikā paredzētā BRICS valstu vadītāju samita laikā ar lielu ticamības pakāpi tiks pieņemti lēmumi, kas to īstenošanas gadījumā atstās ievērojamu ietekmi uz globālo ģeopolitisko situāciju.

Levitā pamodies politikas shēmotājs © DIENA

Izskatās, ka Jaunā Vienotība (JV) ar rēķinu nomaksu par sava populārākā politiķa Edgara Rinkēviča ievēlēšanu Valsts prezidenta krēslā nesteidzas, un vakar, netieši sniedzot atbildi uz daudzus interesējošo jautājumu, vai viņam palicis kāds rūgtumiņš par nepārvēlēšanu amatā, līdz jūlija sākumam amatā vēl esošais prezidents Egils Levits šo procesu padarīja vēl mazlietiņ sarežģītāku.

Starp vēsturi un ģeopolitiku © DIENA

Kembridžas Universitāte ir izslēgusi no savas programmas apgalvojumus par anglosakšiem kā atsevišķu etnisko grupu, pamatojot šo lēmumu ar nevēlēšanos veicināt "mītu par nacionālismu" izplatību, kā arī ar cīņu pret rasismu, vēsta britu laikraksts The Telegraph.

Ierastajā stilā © DIENA

Galvaspilsētas vadība un arī dažs valdības vīrs izdomājuši visai oriģinālu veidu, kā jau kārtējo reizi ar savdabīgu rīcību mēģināt izpatikt vēlētājiem. Proti, runa ir par Dziesmu svētkiem un gadsimta būvniecības projektu – Brasas pārvadu pār dzelzceļu uz Skulti Rīgā.

Drošības dažādie aspekti © DIENA

Militāra apdraudējuma riski Latvijai un kopumā Baltijai ir niecīgi, jo visas trīs Baltijas valstis ir NATO dalībnieces. Turpretī riski, ko rada Krievijas propaganda, ir daudz lielāki. Šāds secinājums izriet no dažādu ekspertu sacītā Baltijas valstu žurnālistiem seminārā, ko organizēja Eiropas Parlaments (EP).

Reliģiska konflikta draudi? © DIENA

Pēdējās dienās ir ievērojami pieaugusi spriedze uz Irānas un Afganistānas robežas. Ir izcēlušās vairākas sadursmes starp Irānas bruņotajiem spēkiem un kustības Taleban kaujiniekiem, abās pusēs ir kritušie un ievainotie, un abas puses pievelk pie robežas papildspēkus.

Laimes lāča meklējumos © DIENA

Gandrīz uzreiz pēc pašreizējā ārlietu ministra Edgara Rinkēviča ievēlēšanas Valsts prezidenta amatā publiskajā telpā tiek izteiktas cerības, ka šajā amatā viņš spēs sekmēt vienas, otras, trešās nozares labāku attīstību, ka teju tieši viņš būs tas, kurš veicinās ekonomiskās situācijas uzlabošanos, nevienlīdzības mazināšanos un tamlīdzīgas lietas.

Erdogana grūtākā prezidentūra © DIENA

Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana uzvara valsts prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā bija prognozējama, tomēr nav pārliecības, ka viņam izdosies saglabāt šo posteni līdz pilnvaru termiņa beigām.

Atbildība interneta džungļos © DIENA

Sociālo tīklu vide bieži tiek dēvēta par virtuālajiem džungļiem, jo juridiskā aspektā šī vide nav pilnībā sakārtota un tajā sastopamas ļoti dažādas – gan kulturālas, gan arī visai necivilizētas – izpausmes. Turklāt ir cilvēki, kuri anonīmi veic ierakstus sociālajos tīklos, komentē citu lietotāju ierakstus un iesaistās diskusijās, bet piemirst, ka anonimitāte internetā ir vien nosacīta.

Starp Arcahu un Kalnu Karabahu © DIENA

Armēnijas premjerministra Nikola Pašinjana nesenais paziņojums, ka viņš ir gatavs piekrist Azerbaidžānas kontroles atjaunošanai pār Arcahu jeb Kalnu Karabahu, ja Baku spēs garantēt Arcahas armēņu tiesību ievērošanu, ir vienlaikus kā prognozējams, tā ārkārtīgi pretrunīgs.

Inflācijas ietekme uz sabiedrību © DIENA

Patlaban inflācijas straujais kāpums ir apstājies, un, lai gan daudzu preču un pakalpojumu cenas, visticamāk, neatgriezīsies tādā līmenī, kādā bija ap 2019.– 2020. gadu, tomēr milzīgs cenu pieaugums, piemēram, pārtikai, netiek prognozēts.