Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +8 °C
Skaidrs
Sestdiena, 2. marts
Luīze, Laila, Lavīze

Laika mašīna

Šķībs, bet beidzot stabils

Pirms 60 gadiem Itālijas valdība lūdza ekspertu palīdzību, lai novērstu slavenā Pizas torņa tālāku sašķiebšanos un sagrūšanu. Taču aizritēja vēl gandrīz četri gadu desmiti, līdz beidzot izdevās atrast piemērotāko inženiertehnisko metodi un nostabilizēt torni.

Scientologi reliģijas lauciņā

Pirms 70 gadiem Losandželosā tika reģistrēta un sāka darboties pirmā scientoloģijas baznīca. Rona Habarda izlolotā organizācija, kas pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados izpletās visā pasaulē, sākotnēji pozicionējās kā zinātniska un medicīniska iestāde, taču jau pēc pāris gadiem dibinātājs atskārta, ka lielāku peļņu iespējams gūt, pārkvalificējot to par reliģiju.

Ziemas sportam savas spēles

Pirms 100 gadiem Francijas Alpu pilsētiņā Šamonī sākās pirmās ziemas olimpiskās spēles, un starp 16 valstu pārstāvjiem tajās piedalījās arī divi Latvijas sportisti. Tolaik gan šīs sacensības oficiāli tika sauktas par Starptautisko ziemas sporta nedēļu un olimpiādes statusu ieguva vien post factum – pēc diviem gadiem

No medicīnas līdz cukuram

Pirms 135 gadiem Atlantā tika reģistrēts uzņēmums Pemberton Medicine Company, kuru pēc pāris gadiem, pateicoties tā populārākajam produktam, pārdēvēja par The Coca-Cola Company. Kokakolas izgudrotājs Džons Pembertons gan šos laikus nepiedzīvoja, un arī viņa ģimenei vairs nebija saistības ar uzņēmumu, kura nosaukumā sākotnēji bija viņu uzvārds.

Mūķene, kura kļuva par svēto

Pirms 95 gadiem Kalkutā (mūsdienās šo pilsētu sauc par Kolkatu) ieradās gados pavisam jauna katoļu mūķene, lai sāktu darbu vietējā skolā. Pēc vairākiem gadu desmitiem viņu ne tikai Indijā, bet arī visā pasaulē pazina kā Māti Terēzi – misionāri, kura visu atlikušo mūžu veltīja tam, lai palīdzētu nabadzīgajiem un sirgstošajiem ļaudīm.

Saldējumu sāk pildīt vafelēs

Pirms 120 gadiem saldējuma tirgotājs Italo Markjoni ASV saņēma patentu savam izgudrojumam – ierīcei, kurā varēja cept vafeļu trauciņus, savukārt tajos pildīt auksto gardumu. Sākotnēji šis ēdamais saldējuma iepakojums pēc izskata vairāk atgādināja krūzītes un vēlāk tik populāro konusa formu ieguva, pateicoties citu uzņēmēju veiktajai modernizācijai.

Mona Liza atgriežas vēl slavenāka

Pirms 110 gadiem Florencē tika uzieta divus gadus iepriekš no Luvras muzeja nozagtā Leonardo da Vinči glezna Mona Liza. Interesanti, ka tieši šī zādzība, kas it kā tikusi veikta patriotisma vārdā, lai panāktu mākslas darba atgriešanos Itālijā, padarīja to par vienu no slavenākajām gleznām visā pasaulē

Pirmais telefons Baltajā namā

Pirms 145 gadiem saskaņā ar ASV 19. prezidenta Raterforda Heisa rīkojumu viņa rezidencē Baltajā namā tika ierīkota telefona līnija. Bieži izmantot tālruni Heisam gan nebija iespēju, jo telefona abonentu skaits tolaik bija pavisam niecīgs.

Pateicības diena un apžēloti tītari

Pirms 160 gadiem ASV prezidents Abrahams Linkolns izdeva rīkojumu par Pateicības dienas ikgadēju atzīmēšanu novembra pēdējā ceturtdienā.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide