Laika ziņas
Šodien
Migla
Pirmdiena, 22. jūlijs
Marija, Marika, Marina

Laika mašīna

Alkohols - no 21 gada vecuma

Pirms 40 gadiem ASV stājās spēkā federālais likums, kas noteica: alkoholiskos dzērienus drīkst iegādāties tikai personas, kas sasniegušas 21 gada vecumu. Nākamajos pāris gados attiecīgus likumus pieņēma tās daudzās pavalstis, kurās līdz tam pie reibinošajiem dzērieniem legāli varēja tikt jau no 18, 19 vai 20 gadu vecuma.

Vakarziņas BBC TV

Pirms 70 gadiem BBC televīzija pārraidīja savu pirmo ikvakara ziņu programmu, kurai ar mūsdienu ziņu raidījumiem gan ir tikai attāla līdzība. Diktors kadrā tā arī neparādījās, turklāt britu televīzijas skatītājiem bija jāsamierinās ar to, ka viņiem tika demonstrētas vien fotogrāfijas un kartes – būtībā tas atgādināja mazliet ilustrētas radioziņas.

Orvela klasika

Pirms 75 gadiem pie lasītājiem nonāca Džordža Orvela romāns 1984 – antiutopija par to, kāda pasaule varētu izskatīties šajā gadā, uz planētas dominējot totalitāriem režīmiem. Autoram gan savu triumfu izbaudīt neizdevās, jo šim darbam viņš vārda tiešā nozīmē bija ziedojis savu dzīvību, koncentrējoties uz rakstīšanu un pametot novārtā ārstēšanos no tuberkulozes.

Pareizs laiks – Bigbena laiks

Pirms 165 gadiem jaunuzceltajā Vestminsteras pils Pulksteņa tornī Londonā laiku sāka skaitīt milzīgais laikrādis Bigbens. Sākotnēji gan šī iesauka (Big Ben jeb Lielais Bens) tika attiecināta vienīgi uz pulksteņa Lielo zvanu, kas signalizēja jaunas stundas iesākšanos, taču ar laiku tā sāka dēvēt ne tikai pašu pulksteni, bet arī visu torni, kas kopš 2012. gada oficiāli gan nosaukts karalienes Elizabetes II vārdā

Donavas īsais ceļš uz Melno jūru

Pirms 40 gadiem Rumānijā kuģošanai tika atklāts Donavas–Melnās jūras kanāls. Pēc tam, kad daudzi tā celtniecības projekti bija palikuši tikai uz papīra, būvniecība tika sākta 1949. gadā, kā darbaspēku izmantojot politieslodzītos, tādēļ objekts tika iedēvēts par Nāves kanālu. Vēlāk to atkal pameta novārtā, un celtniecību atsāka vien laikos, kad pie varas bija autoritārais komunists Nikolaje Čaušesku.

Aiziet no Gazas

Pirms 30 gadiem Izraēlas bruņotie spēki atstāja lielāko daļu okupētās Gazas joslas, nododot to palestīniešu pašpārvaldei. Taču cerības, ka praksē izdosies realizēt 1993. gadā Oslo panāktās vienošanās, kuru pamatprincips bija miers apmaiņā pret zemi, tā arī nav piepildījušās, un kopš pagājušā gada oktobra Gazas josla atkal ir liesmās.

Mandela maina DĀR vēsturi

Pirms 30 gadiem Dienvidāfrikas Republikas (DĀR) prezidenta amatā pirmo reizi tika inaugurēts tumšādainais. Cīnītājs pret aparteīdu Nelsons Mandela pirms tam bija pavadījis desmitiem gadu ieslodzījumā, bet nu beidzot sagaidījis iespēju veikt fundamentālas pārmaiņas valsts pārvaldes sistēmā. Tiesa, to labo, ko izdarīja Mandela, vēlāk lielā mērā sagandēja viņa pēcteči DĀR varas virsotnē

Saules karaļa sapņu pils

Pirms 360 gadiem Francijas karalis Luijs XIV sarīkoja pirmo iespaidīgo balli Versaļas pilī. Tobrīd bija noslēdzies tikai tās celtniecības ievada posms. Realizēt savu sapni un pārcelt visu galmu un valdību uz jauno rezidenci Saules karalim (tā sevi lika dēvēt monarhs) gan izdevās vien pēc 18 gadiem, kad tika pabeigti tiem laikiem nepieredzēti vērienīgie būvdarbi.

Sennas pēdējās sacīkstes

Pirms 30 gadiem Imolas trasē smagu avāriju piedzīvoja un slimnīcā mira trīskārtējais Pirmās formulas čempions Airtons Senna. Traģēdija pamudināja atbildīgās personas vairāk rūpēties par autobraucēju drošību.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide