Laikraksts The Guardian atgādina, ka jau kopš 1991. gada prēmijas piešķir satīriskā zinātnei veltītā izdevuma Annals of Improbable Research redakcija ar dibinātāju Marku Ābrahamsu priekšgalā. Lai gan liktos, ka zinātniekiem, kuri savu darbu uztver nopietni, varētu šķist pazemojoši pieņemt šādu balvu (kā tas ir ar Zelta aveni par gada sliktāko veikumu kinematogrāfijā), vairāk nekā 30 gadu laikā bijuši tikai pāris gadījumi, kad laureāti no šī pagodinājuma atteikušies.
Tradicionāli uz balvu pasniegšanas ceremoniju tiek aicināti arī Nobela prēmijas ieguvēji. Šogad balvas pasniedza fiziķis Franks Vilčeks, kurš 2004. gada Nobela prēmiju saņēma par pētījumu, kas skaidroja kvarku mijiedarbību atomu kodolos. Bet pirms tam notika tradicionālā drošības instruktāža, ko vadīja 2003. gada Ig Nobel prēmijas ieguvējs fizioloģijas jomā Kēss Mūlikers. Viņš atgādināja, ka ceremonijas laikā aizliegts sēdēt vienam otram klēpī (ja vien tas, kurš sēž citam klēpī, nav bērns), papīra lidmašīnas jāsviež tā, lai netrāpītu kādam acī vai kādā citā vārīgā ķermeņa vietā, un, pats galvenais, – kategoriski aizliegts barot, trenkāt un ēst pīles, kuru gan tāpat auditorijā nebija.
Katram balvas saņēmējam bija tiesības uzstāties ar lekciju 24/7 formātā, vēsta CNN. Proti, sava pētījuma rezultāti un nozīmīgums jāizklāsta 24 sekundēs, bet, ja ar to nepietiek, jāpievieno vēl septiņi vārdi. Tos, kuri limitā neiekļāvās, no tribīnes padzina maza, raudulīga meitenīte, spalgā balsī brēcot, ka viņai kļuvis garlaicīgi.
Jā, un balvas. Atšķirībā no Nobela prēmijām, kas sasniedz 11 miljonus zviedru kronu (vairāk nekā 97 tūkstoši eiro), Ig Nobel laureātiem tiek pasniegta 100 triljonu Zimbabves dolāru banknote, kas kādu laiku jau izņemta no apgrozības, bet, kā noskaidroja AP, eBay nopērkama par kādiem pārdesmit eiro. Tāpat viņi saņēmuši caurspīdīgas kastes ar dažādiem nieciņiem, kas simbolizējot Mērfija likumu – šī iemesla dēļ daļa balvas kastēs vispār nav ieliktas, citas ir sabojātas, un arī pašas kastes atvēršana var izrādīties neiespējamā misija, atzinuši pasākuma rīkotāji.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 20. - 26. septembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!