1963. gada 28. augustā šajā pašā vietā garīdznieks un melnādaino pilsoņu tiesību cīnītājs Mārtins Luters Kings milzīga ļaužu pūļa priekšā teica savu slaveno runu Man ir sapnis, kurā viņš iestājās par brīvību un vienlīdzību visiem amerikāņiem, nešķirojot viņus pēc ādas krāsas. «Man ir sapnis, ka mani četri bērni kādu dienu dzīvos sabiedrībā, kur tos nevērtēs un netiesās pēc to ādas krāsas, bet pēc to rakstura,» viņš iezīmēja savu vīziju par, viņaprāt, labāku un taisnīgāku Ameriku.
Pusgadsimtu pēc M. L. Kinga uzstāšanās mūsu priekšā ir citādas Savienotās Valstis, kur, kā pierāda B. Obama, cilvēka rase vairs nav nepārvarams šķērslis ceļā uz individuālo sapņu piepildījumu. Melnādainie amerikāņi ir aktīvi vēlētāji, viņi veiksmīgi darbojas politikā, uzņēmējdarbībā un izklaides industrijā. Tomēr daudzi afroamerikāņi joprojām ir sociāli un ekonomiski atstumtāki nekā vairākums balto amerikāņu.
Ierunājis Dalailama
B. Obamas uzstāšanās noslēgs pasākumu kopumu, ar kuriem visā valstī atzīmēja M. L. Kinga vēsturiskās uzrunas piecdesmito gadadienu. Gaidāms, ka Linkolna memoriāla pakājē pulcēsies desmitiem tūkstošu cilvēku.
Sanākušos uzrunās bijušie ASV prezidenti Džimijs Kārters un Bils Klintons. Pasākumā piedalīsies daudzi prominenti afroamerikāņi. Viņu vidū būs republikāņu kongresmenis Džons Lūiss, kurš runāja 1963. gada 28. augusta demonstrācijā, televīzijas šovu vadītāja Opra Vinfrija un oskarotais aktieris Džeimijs Fokss.
M. L. Kinga runu godinās arī citur pasaulē. Piemēram, radiostacija Radio 4, kas atrodas Lielbritānijas sabiedriskā medija BBC paspārnē, pārraidīs Man ir sapnis, samiksējot M. L. Kinga īsto runu ar atsevišķiem fragmentiem, kurus ir ierunājušas ievērojamas personas, to vidū Tibetas garīgais līderis Dalailama.
Vēlējās apmainīt čeku
1963. gada 28. augusta pēcpusdienā Nacionālajā alejā Vašingtonā sanāca aptuveni 250 tūkstošu amerikāņu, lai piedalītos baptistu garīdznieka M. L. Kinga vadītās pilsoņu tiesību kustības rīkotā demonstrācijā, kuras mērķis bija izbeigt tolaik izplatīto rasu segregāciju un piešķirt melnādainajiem amerikāņiem tādas pašas tiesības kā baltajiem.
Klātesošie kļuva par lieciniekiem runai, kas tiek uzskatīta par vienu no iedvesmojošākajām un ietekmīgākajām jaunāko laiku vēsturē.
Tās teicējs M. L. Kings paziņoja, ka demonstranti ir «ieradušies šeit, lai apmainītu čeku pret naudu». Ar «čeku» viņš domāja Savienoto Valstu Konstitūcijā un Neatkarības deklarācijā pausto solījumu, ka «visi cilvēki ir vienlīdzīgi» un viņiem ir «neatņemamas tiesības uz dzīvību, brīvību un tiesības meklēt un atrast laimi».
«Man ir sapnis, ka kādu dienu Džordžijas sarkanajos kalnos bijušo vergu dēli un bijušo vergturu dēli varēs apsēsties pie viena brālības galda,» toreiz pravietoja M. L. Kings.
M. L. Kinga uzstāšanās veicināja, ka 1964. gadā ASV Kongress pieņēma Pilsoņu tiesību likumu, kas vērsās pret rasu diskrimināciju un segregāciju, bet 1965. gadā tika apstiprināts Balsošanas tiesību likums, kas melnādainajiem deva balsošanas tiesības.
Nav vienlīdzīgi
Piecdesmit gadu pēc M. L. Kinga runas ASV segregācija faktiski ir izzudusi, bet pērn notikušajās prezidenta vēlēšanās melnādaino vēlētāju vidū aktivitāte bija augstāka nekā citās rasu grupās.
Šajā laikā ievērojami ir pieaugusi afroamerikāņu labklājība. Ja sešdesmito gadu beigās 41% melnādaino ģimeņu dzīvoja zem nabadzības sliekšņa, tagad tādu ir 25%. 1960. gadā tikai 4% melnādaino bija ieguvuši augstāko izglītību, bet 2012. gadā augstākā izglītība bija jau 21%, raksta izdevums Time.
Vienlaikus ienākumu atšķirība starp melnādainajiem un baltajiem amerikāņiem joprojām ir augsta, un tā turpina palielināties. 2011. gadā vidusmēra baltais pelnīja 30 tūkstošu dolāru (15 tūkstošu latu) gadā, bet vidusmēra afroamerikānis 21 tūkstoti dolāru (19,9 tūkstoši latu).
Melnādainajiem biežāk nekā citām rasu grupām ir nepatikšanas ar likumu. 2011. gadā uz 100 tūkstošiem afroamerikāņu vīriešu bija 3023 ieslodzītie. Salīdzinājumam - uz 100 tūkstošiem balto vīriešu bija 478 cietumnieki, raksta The Economist.
Lai arī melnādainie veido tikai 14% no visu ASV iedzīvotāju skaita, 37% no visiem valsts cietumos ieslodzītajiem ir afroamerikāņi.