Turklāt tā nav nekāda zinātniskā fantastika, kā tas notika, izskaidrojums biologiem un epidemiologiem ir gluži vienkāršs. Dzīvniekā bija savairojušies šie parazīti, kas radīja ārkārtīgi sīka izmēra kāpurus, kuri savukārt nokļuva dzīvnieka asinsritē. Dzīvniekam piesūcās ods, un kukaiņa zarnās nokļuva sīkie kāpuri. Tad ods iekoda cilvēkam, inficējot viņu, pēc tam zem ādas «izaudzējot» parazītu. Līdz šim Latvijā nav bijis neviena ievestā šīs parazitārās slimības - filariozes - gadījuma, tāpat arī līdz šim nebija ziņu, ka Latvijā kāds varētu būt saslimis ar šo infekciju. LIC vēsta: cilvēku inficēšanās notiek reti, taču pēdējos gados pasaulē reģistrēto gadījumu skaits pieaug, to var daļēji skaidrot ar klimata izmaiņām. Tiesa, LIC pārstāvis Jurijs Perevoščikovs uzskata, ka Latvijā ir maza varbūtība saslimt ar šo slimību.
Tā ir raksturīga tropu un subtropu klimatiskajai joslai, parasti sastopama Vidusjūras zemēs un Zemsahāras Āfrikā. Pēc J. Perevoščikova teiktā, abi pacienti, kuri nu jau pilnībā izveseļojušies, - atbrīvojušies no parazīta, ir no dažādām Latvijas vietām - viens dzīvo Rīgas rajonā, otrs - Madonas rajonā. Vienam no pacientiem parazītu atklāja acs pārbaudes laikā.
«Parasti cilvēka saslimšanas gadījumos avots ir dzīvnieks, kurā savairojas kāpuri un lielā daudzumā nonāk asinīs. Cilvēka organismā parazīti vairoties nevar, un no cilvēka cilvēks nevar inficēties,» skaidro J. Perevoščikovs. Abiem pacientiem saslimšanu izraisīja apaļtārps Dirofilaria repens - filārija, kas parasti izsauc saslimšanu dzīvniekiem - kaķiem, suņiem, kā arī savvaļas dzīvniekiem, piemēram, lapsām. Pieauguša tārpa garums ir no 25 līdz 30 centimetriem, diametrs - divi trīs milimetri. Dirofilariāze izpaužas zemādas audos ar sāpīgu sabiezējumu, kurš var pārvietoties atbilstoši tārpa migrācijai zem ādas. Biežākās lokalizācijas vietas ir seja, augšdelmi, krūšu kurvis, vēdera priekšējā siena, augšstilbi un vīriešu dzimumorgāni. Infekcijas pārnēsātāji var būt dažādu sugu odi. LIC iedzīvotājus aicina pēc iespējas pasargāt sevi no odu kodumiem.