Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +1 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Arafāta nāve neatnesa gaidīto mieru

Pēc palestīniešu līdera Jasīra Arafāta nāves 2004. gada 11. novembrī tā brīža politiskā vadība Izraēlā un ASV, kas bija uzņēmušās vidutāja lomu izraēliešu un palestīniešu samierināšanā, uzskatīja, ka vairs nav nopietnu šķēršļu, lai panāktu mieru Tuvajos Austrumos un dzīvē īstenotu tā saukto divu valstu risinājumu. Taču desmit gadu pēc pretrunīgi vērtētā politiķa nāves palestīniešu un ebreju attiecības joprojām ir saspīlētas un nav sperti nozīmīgi soļi tuvāk palestīniešu valsts nodibināšanai.

Nebija valstsvīrs

J. Arafāts vairākus gadu desmitus iemiesoja palestīniešu tautas centienus pēc savas valsts, un arī pēc nāves viņš ir palestīniešu nacionālais varonis. Palestīniešu apdzīvotajās teritorijās Rietumkrastā un Gazas joslā daudzviet uz namu sienām redzami zīmējumi, kuros J. Arafāts attēlots rūtainajā galvassegā, kas jau ir kļuvusi par globāla mēroga ikonu.

«Arafāts bija pirmais [palestīniešu līderis], kurš pieņēma sāpīgo lēmumu atzīt [Izraēlas] 1967. gada robežas un atteikties no 78 procentiem palestīniešu vēsturiskās zemes, un pavērt ceļu līdzāspastāvēšanai [ar ebrejiem],» Palestīnas Atbrīvošanas organizācijas preses sekretārs Ksavjers Abu Eids, atsaucoties uz 1993. gadā noslēgto Oslo miera līgumu, stāsta ziņu aģentūrai AFP.

Līdz Oslo miera līguma parakstīšanai Izraēla J. Arafātu uzskatīja par teroristu, tādēļ viņš gandrīz 30 gadu pavadīja trimdā un atgriezās palestīniešu apdzīvotajās teritorijās tikai 1994. gadā, lai veidotu palestīniešu pašpārvaldi. Tā sākotnēji bija paredzēta kā pagaidu palestīniešu valdība, kam jānoregulē attiecības ar Izraēlu, lai varētu izveidot Palestīnas valsti.

Tomēr viņam neizdevās panākt mieru ar Izraēlu. 2000. gada jūlijā pēc toreizējā ASV prezidenta Bila Klintona iniciatīvas Kempdeividā notika J. Arafāta un Izraēlas premjerministra Ehuda Baraka miera sarunas, kas beidzās bez panākumiem. Pēc dažiem mēnešiem sākās palestīniešu otrā intifada jeb sacelšanās, kas ilga līdz 2005. gada februārim. Tiek lēsts, ka palestīniešu sarīkotos sprādzienos un apšaudēs, kā arī Izraēlas militārās atbildes triecienos nogalināti vairāk nekā 3000 cilvēku.

Tuvo Austrumu politikas pētnieki uzskata, ka J. Arafāts bija labāks līderis un sarunu vedējs nekā mūsdienīgas valsts veidotājs. «Viņš prata izmantot savu personīgo harismu, bet nezināja, kā vadīt politisko varu, veidot institūcijas vai plānot,» domā Parīzes Starptautisko un stratēģisko attiecību institūta pētnieks Karims Bitars. «Viņš bija revolucionārs, bet ne valstsvīrs. Viņš bija radīts rīcībai un uzrunām, nevis stratēģiskai domāšanai.»

Abāss nespēj apvienot

Tomēr reti kurš šaubās, ka J. Arafāts prata apvienot palestīniešu tautu. Pēc viņa nāves palestīnieši ir stipri sašķelti, jo vieni turpina atbalstīt J. Arafāta radīto mēreno politisko partiju Fatah, kas valda Rietumkrastā, bet citi iestājas par radikālā islāma kustību Hamas, kas kopš 2007. gada kontrolē Gazas joslu. «Arafāts simbolizēja sekulāro nacionālismu, kas ir zaudējis lielu daļu atbalsta palestīniešu jautājuma islamizācijas rezultātā,» uzskata K. Bitars.

Vairums palestīniešu esot pārliecināti, ka J. Arafāts nebūtu pieļāvis 2007. gada jūnijā dažas dienas notikušo militāro konfliktu starp Fatah un Hamas atbalstītājiem, kura rezultātā radikālā kustība pārņēma varu Gazas joslā un faktiski izveidojās divas palestīniešu pašpārvaldes.

Spēja saturēt kopā palestīniešus pietrūkstot pašreizējam prezidentam Mahmūdam Abāsam. «Abāsam nav tā apvienojošā rakstura, kas piemita Arafātam,» prāto Uri Savirs, kurš ir viens no bijušā Izraēlas prezidenta Šimona Peresa, ar kuru kopā 1994. gadā J. Arafāts saņēma Nobela Miera prēmiju, vārdā nosauktā Miera centra dibinātājiem. «Viņš ir mērens Rietumu stila politiķis, bet viņam trūkst spējas pieņemt lēmumus.»

Tuvo Austrumu miera process ir iestrēdzis, tādēļ palestīnieši izmanto diplomātiju, lai iegūtu starptautisko atbalstu. Pirms divām nedēļām Zviedrija kļuva par 135. ANO dalībvalsti, kas atzinusi Palestīnas valsti. Francijas parlaments tuvākajā laikā balsos par likumprojektu, kas aicina valdību atzīt Palestīnu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?