Gaiļezera Asinsvadu katetrizācijas laboratorijas vadītāja invazīvā radioloģe Svetlana Rudņicka, kura veica operācijas, izmantojot jauno angiogrāfu, skaidro - tās neizārstē aknu patoloģiju, taču attālina dzīvībai bīstamas komplikācijas un būtiski uzlabo dzīves kvalitāti.
Aknu cirozes gadījumā aknu audi kļūst blīvi, tiek apgrūtināta asins caurlaidība, tādēļ asinis meklē apkārtceļus caur blakus asinsvadiem. «Tie nav domāti tādai slodzei, tādēļ plīst un rada iekšēju asiņošanu,» skaidro S.Rudņicka. No asiņošanas pacienti var arī nomirt. Operācijas laikā «aknās tika izveidots mākslīgs trakts, lai samazinātu spiedienu un lai asinis nemeklētu apkārtceļus», stāsta klīnikas ķirurgs Haralds Plaudis. Liela daļa aknu cirozes gadījumu saistīti ar vīrushepatītu sekām, arī ar toksiskām vielām, piemēram, alkoholu, medikamentiem. Agrāk pacientus galvenokārt ārstēja ar zālēm, taču atsevišķos nekomplicētos gadījumos veica līdzīgas operācijas.
Ar jauno angiogrāfu var iegūt augstas izšķirtspējas un kvalitātes attēlu, savietot datortomogrāfa attēlu ar asinsvadu attēliem, palīdzot tā sauktajiem tehniski grūtajiem pacientiem, stāsta S.Rudņicka. Pacientiem var palīdzēt arī aknu transplantācijas operācijas. Tās Latvijā neveic, bet, veicot ārzemēs, pieaugušajiem pacientiem jāmaksā desmitiem tūkstošu latu.