Ielās iziet tūkstoši
Kirila deviņu dienu vizītei savdabīgu punktu pielika trešdien notikušais sprādziens Krievijas pareizticīgo baznīcas patriarhātam pakļautā dievnamā Zaporožjes pilsētā Ukrainas dienvidaustrumos. Incidentā cieta deviņi cilvēki, bet viens gāja bojā.
Lai gan augstā ciemiņa viesošanās laikā bija noteikti stingri drošības pasākumi un dažviet pat aizliegti mītiņi, Kirila oponenti izgāja ielās. Kijevas centrā trešdien sapulcējas pieci tūkstoši cilvēku, kuri izsauca tādus saukļus kā «Nost ar Maskavas popu - kolonizatoru!» vai «Kirils - kolonizators no VDK». Astoņi cilvēki tika arestēti.
Lielai daļai ukraiņu, pārsvarā Ukrainas rietumos dzīvojošajiem, nepatīk augstā garīdznieka vīzija par pareizticīgo baznīcas nākotni. Viņš uzskata, ka Krievijas pareizticīgo baznīcai savā pakļautībā jāapvieno «dumpinieki», kas vēstures gaitā no tās atdalījušies. Viens no tādiem ir arī Ukrainas pareizticīgo baznīca, kas pakļauta Kijevas patriarhātam.
Tā atšķēlās no Krievijas pareizticīgo baznīcas tūlīt pēc Ukrainas neatkarības nodibināšanas 1991. gadā. To nav atzinuši citi pareizticīgo baznīcas atzari. Lai gan tai pieslējušies tikai aptuveni 20 procenti no 46 miljoniem Ukrainas iedzīvotāju, tomēr tā baudījusi politisko atbalstu. Īpaši jau laikā, kad valsti vadīja Maskavai neērtais prezidents Viktors Juščenko, kurš iestājās par neatkarīgas Ukrainas pareizticīgo baznīcas nodibināšanu.
Noliedz politiku
Kirila idejas pretinieki uzskata, ka ar viņa starpniecību Maskava vēlas palielināt savu ietekmi kaimiņvalstī. Neatzītās Ukrainas pareizticīgo baznīcas galva patriarhs Filarets paziņojis, ka aiz Kirila stāv Kremlis un viņš vēlas panākt, ka «Ukrainu pievieno impērijai, kuras centrs būs Maskavas patriarhāts, kas būs augstākstāvošs par valdībām un prezidentiem».
Kirils kā atbildi šonedēļ izplatījis paziņojumu, kurā aicina Ukrainas pareizticīgo baznīcas sekotājus «nožēlot grēkus un atgriezties kanoniskajā baznīcā» un apgalvo, ka viņa idejai par «krievu pareizticīgo pasauli» nav nekāda sakara ar politiku, raksta Kommersant.
Tomēr par to liek šaubīties viņa tikšanās ar V. Janukoviču un vizītes noslēgšana tādās Austrumukrainas pilsētās kā Dņepropetrovska un Odesa, kur iedzīvotāju vairākums ir etniskie krievi, kas neslēpj savu lojalitāti Maskavai. Šie cilvēki augsto garīdznieku uztver kā «lielas ģimenes galvu», uzskata politiskie novērotāji.