Karavīru sastāvam Nacionālie bruņotie spēki (NBS) šogad iecerējuši rekrutēt 410 cilvēku, pieteikušies jau ir ap 600 kandidātu - agrīnie divdesmitgadnieki. Pēc NBS rekrutēšanas un jaunsardzes centra pārstāvja Kaspara Timmas stāstītā, piesakoties gan bezdarbnieki, gan bijušie karavīri. Rekrutēties vēlas no Lielbritānijas un citām zemēm atbraukušie strādnieki.
Nav izslēgts, ka, esot militārajā dienestā, puiši nokļūs arī Afganistānā, kur pašlaik atrodas ap simt kājnieku no Latvijas. Tā kā dienests ir profesionāls, paša jāvārds vairs prasīts netiek. Edgars saka - no misijām svešās zemēs nebaidās, ja sūtīs, tad brauks.
Ilgas pēc stabilas algas
E. Maculevičs ir rīdzinieks. Pēc vidusskolas beigšanas viņš sākotnēji mācījies Rīgas Tehniskajā universitātē, taču izvēlētā nozare - siltumenerģētika un siltumtehnika - nav ieinteresējusi. Pēc pusgada viņš mācības pametis un devies pelnīt. Strādājis gan būvniecībā, gan par pārdevēju. Pēdējā darbavietā no noliktavas viņu atlaida štatu samazināšanas dēļ pērnā gada janvārī. Tad sekoja neoficiāla piestrādāšana, remonti, šoferēšana, pat auklējis māsasdēlu. Patlaban viņš piestrādājot par kurjeru. Edgara draudzene, kura strādā apdrošināšanas firmā par klientu speciālisti, viņa izvēli atbalsta, taču sajūsmā neesot. «Tomēr tā ir armija, joki mazi, viņa to saprot,» saka Edgars.
Viņš ilgojas pēc stabiliem ienākumiem un disciplīnas. Edgara draugs dienot Valsts prezidenta un Saeimas drošības dienestā un ir lielā mērā atbildīgs par viņa izvēli. Arī brālēns jau otro mēnesi dien Alūksnē. «Man pazīstamie cilvēki, kuri dien armijā, ir kārtīgi, disciplinēti un vīrišķīgi. Savulaik vēlējos dienēt obligātajā militārajā dienestā, taču to likvidēja, nepaspēju. Tagad nevēlos laist garām iespēju, mani pārliecina, ka armijā ir interesanti,» saka Edgars.
Pagājušajā piektdienā Edgars rekrutēšanas centrā iesniedzis prasītās izziņas no psihiatra, ģimenes ārsta un narkologa, kā arī savu CV. Edgars atzīst - pieklibo redze, viņš nēsā brilles, toties labi zina angļu valodu. Pēc tam Edgaram būs jāiziet jau NBS medicīnas komisija, un, ja atbilde būs pozitīva, atlases komisija lems, vai un kad viņu iesaukt. Jāvārda gadījumā viņš dosies uz Alūksni, kur atrodas Kājnieku skola - visu karavīru sākumposms.
Kā norāda rekrutēšanas pārstāvis K. Timma, patlaban vajadzīgāko militāro speciālistu sarakstā ir jūrnieki, radiospeciālisti jūras spēkos un sauszemes spēkos, kā arī informācijas tehnoloģiju speciālisti (sistēmadministratori) un šoferi ar augstām vadītāja tiesību kategorijām (piemēram, C un D). Vīrieši, kas piesakās dienestam un kuriem jau ir šādas kvalifikācijas, var tikt rekrutēti «ārpus rindas».
Otrs ceļš - ar izglītību
Ir arī otrs ceļš, kā nonākt profesionālajā dienestā, un NBS cer, ka arī to izmantos daudzi, proti, izvēlēties virsnieka karjeru, iestājoties Nacionālajā aizsardzības akadēmijā (NAA). Virsniekiem izvirza augstākas prasības pret veselību, kā arī, stājoties akadēmijā, jābūt jau pabeigtai otrā līmeņa augstskolas izglītībai. Pēc K. Timmas teiktā, pašlaik ir nepieciešami 45 jaunieši programmā Komandējošā sastāva virsnieks, kas ilgs 14 mēnešu. Sākotnēji kā ikvienam jāpavada četri mēneši Alūksnes Kājnieku skolā, kur visi karavīri un topošie virsnieki iziet pamata apmācību, apgūst reglamentu. Pēc tam viņi nonāk NBS instruktoru skolā Cēsīs.
Rekrutēšanas centrs cer, ka līdz 21. jūlijam vajadzīgais skaits kursantu jau būs, jo Latvijas Universitātē sākušies izlaidumi. Atšķirībā no citām augstskolām NAA, sākot ar pirmo studiju dienu, sāk maksāt algu - 300 latu uz rokas. Pēc NAA beigšanas jaunos virsniekus norīkos uz Ādažiem, visticamāk viņi strādās kājnieku brigādē par dažāda līmeņa komandieriem.
Militārās profesijas pārstāvjiem jārēķinās ar militāru disciplīnu. Esot Alūksnē līdz brīdim, kad tiek nodots karavīra zvērests, pa brīvdienām mājās netikt. Arī lauka nodarbību laikā brīvdienas neredzēt. Dzīvošana - kopmītņu tipa ēkās, pa diviem vienā istabā.