Austrieši darījumā gan, pēc avotu teiktā, piedalīšoties kā starpnieki, kas uzpirks teju visas VN akcijas, proti, no aptuveni vienpadsmit pārdevējiem (akcionāriem), arī lielākajiem - Vitol un Latvijas naftas tranzīta. Pēcāk VN esot iecerēts pārdot kādai no Krievijas naftas vai gāzes kompānijām. Kā iespējamie pircēji neoficiāli tiek minēti Krievijas gāzes milzis Gazprom, naftas vadu monopolkompānija Transņeft, kas jau pirms vairākiem gadiem esot izrādījusi interesi par VN pirkšanu, kā arī Krievijas naftas kompānija Rusņeftj. Ar tās partneri Šveices kompāniju Glencore International savukārt pirms vairākiem gadiem notika sarunas par VN termināļa iznomāšanu, liecina mediju vēstītais.
Uzticoties austriešiem
Ar Rūdolfu Meroni, kuram uzticēts pārvaldīt Ventspils mēra Aivara Lemberga aktīvus, kuru vidū, iespējams, ir arī netiešās intereses VN, Dienai nav izdevies sazināties. Par to, ka notiek sarunas par VN pārdošanu, Dienai neoficiāli sacīja vairāki VN pietuvināti cilvēki, bet daži neoficiāli zināja teikt par jau parakstītu nodomu protokolu starp VN akcionāriem un austriešuinvestīciju baņķieri. Jautāts par šādu protokolu, Baltijas asociācijas - transports un loģistika prezidents Jānis Jurkāns Dienai sākotnēji sacīja, ka «nodomu protokols ir tikai nodomu protokols, bet nav nekas taustāms». Pārjautāts, vai ar to viņš apstiprina, ka šāds nodomu protokols ir parakstīts, J. Jurkāns noteica, ka varot vien apstiprināt to, ka sarunas notiek. Iespējamais darījums, pēc neoficiāla avota teiktā, būšot ļoti sarežģīts, jo «iesaistīts ļoti daudz interešu. Ar pircēju viss skaidrs, pircējam ir nauda, bet pārdevējiem ne visiem ir prece, ko pārdot (..).» Pēc šī paša avota teiktā, austrieši guvuši uzticību no visiem potenciālajiem akciju pārdevējiem, bet jebkuram citam, kurš to mēģinātu panākt, būtu grūti iegūt šo akcionāru respektu. Jautāts, vai tas saistīts ar bažām par «uzmešanu», avots norādīja, ka ar šādu risku jārēķinās visu laiku. Turklāt darījums ir jūtīgs un esošajiem akcionāriem nozīmīgs, tāpēc viņi grib būt pārliecināti, ka viņiem visu samaksās un problēmu vairāk nebūs. Proti, ka pēkšņi neuzradīsies kāds advokāts vai pārstāvis un neteiks, ka «man vēl kaut kas pienākas».
Nopucēs un pārdos
«Darījuma jēga ir tāda, ka austrieši izpērk no Latvijas puses un tad pārdod paši tālāk. Austriešiem ir liela pieredze pirkt grūtus aktīvus, tie tiek iztīrīti, sakārtoti un pārdoti gala pircējam. Jebkurā gadījumā tādā stāvoklī, kāda VN ir šobrīd, neviens netuvosies,» tā saka avots. Pēc viņa teiktā, holdingkompānija jāsaved kārtībā, jo tā cietusi akcionāru cīņu dēļ. Arī bizness šobrīd tik labi neiet, piemēram, LK gada pirmajā ceturksnī strādāja ar vairāk nekā sešu miljonu latu zaudējumiem, bet VN holdings šajā laika posmā nopelnījis 300 tūkstošus latu iepretim pērn attiecīgajā laikā gūtajai četru miljonu latu peļņai. Iespējams, līdz lielākā daļa VN akciju nonāks austriešu rokās, paies pusgads, bet vēl divi gadi līdz austrieši holdingkompāniju «nopucēs un savedīs kārtībā», lai pārdotu tālāk. Viens no neoficiālajiem avotiem gan pilnībā nav pārliecināts, ka iespējamais darījums ar austriešiem notiks, jo «arī iepriekš bijis tā, ka vienojās (..). Dodu 50% uz 50%, ka VN pārdos». Otrs avots savukārt norādīja: ka jebkurā gadījumā darījuma sākšana, lai kā tas arī beigsies, vismaz kādu brīdi veicinātu «mieru starp akcionāriem». Līdzīgu viedokli Dienai pauda arī viena no VN mazākuma akcionāra Global Oil Services Limited pārstāvis Jānis Zelmenis: «Vēlu darījumam veiksmi, lai tas notiktos, jo tas būtībā atvieglos, uzlabos biznesa vidi, šie aktīvi varētu uzplaukt un darboties pilnvērtīgi, tos līdzšinējie akcionāru savstarpējie strīdi ir nenoliedzami novājinājuši.»