Apkaro «pabalstu tūrismu»
D. Kamerons jau pagājušajā mēnesī solīja apkarot «pabalstu tūrismu». Toreiz tika runāts, ka jaunie likumi varētu stāties spēkā 2014. gada vidū, taču tagad nolemts procesu paātrināt. Plāns paredz, ka iebraucēji pirmos trīs mēnešus nevarēs saņemt bezdarbnieka pabalstu, lai gan šobrīd uz finansiālu atbalstu var pretendēt jau pēc viena Lielbritānijā pavadīta mēneša.
Tāpat plānots pārtraukt pabalsta izmaksu pēc sešiem mēnešiem, ja vien iebraucējam nav «patiesu izredžu atrast darbu». Turklāt tie migranti, kurus pieķers ubagojam uz ielas, tiks izraidīti no valsts bez tiesībām atgriezties tuvākā gada laikā. Deportēšana sagaida arī bezpajumtniekus.
«Gribu sūtīt skaidru signālu, ka Lielbritānija ir atvērta biznesam, taču nav gatava uzņemt cilvēkus, kas nevēlas sniegt savu ieguldījumu,» premjeru D. Kameronu citēja The Daily Telegraph.
Pēc premjera teiktā, Lielbritānija esot pieļāvusi smagu kļūdu, nenosakot darba tirgus ierobežojumus 2004. gadā, kad ES līdz ar Latviju, Poliju un Čehiju pievienojās vēl septiņas citas valstis. Tagad, kad 2014. gada 1. janvārī beigsies bulgāriem un rumāņiem noteiktie ierobežojumi, briti baidās no masveida migrācijas viļņa.
Pētniecības organizācija MigrationWatch UK prognozē, ka nākamajos piecos gados Lielbritānijā ik gadu ieradīsies 50 tūkstoši imigrantu no Rumānijas un Bulgārijas. Sabiedriskās domas aptaujas vēsta, ka līdzīgi domā 40% britu, rakstīja The Guardian.
Citi aizrāda, ka šīs prognozes ir krietni pārspīlētas. Džonatans Portess, Nacionālā ekonomikas un sociālo jautājumu izpētes institūta direktors, sarunā ar BBC uzsvēra, ka valdība nepublicē datus par to, cik daudzi no iebraucējiem pirmajos trīs mēnešos piesakās pabalstiem: «Iespējams, tie apdraudētu viņu plānu.» Viņš jauno likumu raksturoja kā «izdomātus pasākumus cīņā ar izdomātu problēmu».
Prasa «sarkanās līnijas»
Lielbritānijas rīcība satraukusi Eiropas Komisiju (EK). Nodarbinātības, sociālo lietu un integrācijas komisārs Lāslo Andors aizrādīja, ka D. Kamerons rīkojoties bezatbildīgi un «sējot ksenofobiju».
Taču vairums britu mediju ir valdības pusē un aicina izskaust «pabalstu tūrismu», lai gan pētījumi liecina, ka iebraucēji no ES valstīm Lielbritānijas labklājībā iegulda vairāk līdzekļu, nekā saņem pretim, turklāt retāk nekā briti pieprasa pabalstus, ziņoja Reuters.
Populārais tabolīds The Sun aicinājis D. Kameronu 19. un 20. decembrī gaidāmajā ES samitā «iezīmēt skaidras sarkanās līnijas imigrācijas jautājumā». Taču ES amatpersonas cer, ka izdosies iztikt bez asas konfrontācijas imigrācijas jautājumos.
ES diplomāti prognozē, ka līdz ar pagājušās nedēļas lēmumu noteikt stingrāku regulējumu tiem nabadzīgāko Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu darbiniekiem, kas no savām zemēm uz kādu laiku nosūtīti strādāt uz bagātākajām Rietumeiropas valstīm, izdosies mazināt nesaskaņas samitā vai vismaz pieklusināt tādu valstu kā Francijas un Beļģijas pārstāvju iebildumus.