Mītiskā putna Fēniksa vārdā nosauktā glābšanas kapsula pirmdien tika nolaista gandrīz līdz 622 metrus dziļās glābšanas šahtas dibenam. Pēc uzcelšanas virszemē tai netika konstatēti nopietni bojājumi. «Mēs nesūtījām to līdz pašai apakšai, jo pastāvēja risks, ka kāds [no iesprostotajiem] tajā varētu iekāpt,» sacīja Čīles kalnrūpniecības ministrs Lorenss Golborns. Aptuveni tūkstotim žurnālistu no visas pasaules, kas atrodas ogļraktuvēs, ministrs apliecināja, ka glābšanas darbi sāksies tikai tad, kad visi atbildīgie būs tam pilnībā gatavi.
Glābēju komandas galvenais psihologs ieteicis strādnieku izcelšanu sākt līdz ar rītausmu, jo naktī ogļraktuves būšot ietītas biezā miglā, tādējādi apgrūtinot pilotu darbu, kam ar helikopteru uz tuvējo slimnīcu būs jānogādā izglābtie.
Glābšanā būs iesaistīti 16 īpaši sagatavotu cilvēku ar iepriekšēju pieredzi līdzīgās situācijās. Tomēr tikai pēdējā brīdī viņiem tiks pateikts, kuram būs jāuzņemas komandas vadītāja loma, raksta BBC.
Ogļraču radinieki medijiem atklājuši, ka ir izveidots saraksts, kas paredz, kādā kārtībā iesprostotie tiks izcelti. Sākumā tikšot izcelti fiziski un psiholoģiski spēcīgākie, jo viņi nekristu panikā, ja, braucot augšup, kaut kas noietu greizi. Pēc tam ceļu uz virszemi sāktu vājākie un slimie. Vienam no vīriešiem esot hipertonija, viens ir diabētiķis, bet dažiem esot mutes vai elpceļu infekcijas un ādas bojājumi, ko izraisījis pārlieku mitrais gaiss pazemē. Kā pēdējais glābšanas kapsulā kāpšot iesprostotās ogļraču maiņas priekšnieks. Tomēr iepriekš nosauktā kārtība varot mainīties pēc tam, kad iesprostos būs apskatījuši mediķi, kuri pie viņiem nolaidīsies.
Katra ogļrača nogādāšana virszemē varētu aizņemt aptuveni 20 minūtes. Pēc izcelšanas viņus apskatīs ārsti, bet tad varēs notikt ilgi gaidītā atkalredzēšanās ar tuviniekiem. Vēlāk viņi tiks nogādāti uz slimnīcu, kur vajadzēs pavadīt vairākas dienas. Priekšā stāv arī daudzas sarunas ar žurnālistiem, bet dažiem jau piedāvāts uzrakstīt grāmatu par pazemē pavadīto laiku.