«Šis tomēr būs brīvdabas pasākums jūlija beigās pašā Rīgas centrā ar tādām īstām atvaļinājuma sajūtām. Tāpēc arī piemērots šķita nosaukums _Cukurs_. Turklāt, kad runā par mākslu, nav jāiedarbina stereotipiskā domāšana, bet gan jāļaujas asociācijām, sajūtām un idejām,» skaidro M. Gulbis un uzsver - galu galā cukurs jau nav tikai baltais, saldais graudiņš cukurtraukā.
Papētot mikroskopā, piemēram, cukurs izskatās kā dārgakmens ar savām krāsām un šķautnēm. Ja labi padomā, cukurs ap mums ir visur - ūdenī, kokos, lapās, krāsās, šaujampulverī… Tātad cukurs esam mēs paši un viss ap mums. Māksla ir par to, kas ir mums apkārt. «Tādēļ cukura ķīmija,» secina B. Gulbe.
Izstādē, kurā triju dienu garumā būs apskatāmi latviešu mākslinieku Māra Upzara, Ievas Maurītes, Ditas Lūses u. c. autoru gleznas, dizainera Egila Medņa ģeometriskie objekti, Ginta Zilbaloža gaismas objekti, Kristapa Gulbja instalācijas, arī pašu kuratoru darbi, no cukurainuma un pārsaldinātības gan nebūšot ne miņas. «Atlasot darbus, skatījāmies, lai nebūtu dziļu, eksistenciālu ideju, kas velk domāšanu uz ko drūmu; tieši otrādi - lai, to visu aplūkojot, rastos patīkamas izjūtas,» pauž M. Gulbis. Bet nekas pārsaldināts nebūs kaut vai tāpēc vien, ka mūsu mākslinieki tā nemaz nestrādā. «Gleznas, tēlniecības darbi un dizains stāsta par kādu cukura aspektu,» precizē izstādes kuratores.
Pasākuma galvenā doma esot atdzīvināt Berga bazāra tālākos stūrīšus, kur garāmgājēji varbūt tik bieži neiegriežas, tādēļ sarūpēta pamatīga programma. «Darāmā netrūks!» sola M. Gulbis un B. Gulbe. Visas trīs dienas šeit varēs apmeklēt arī dažādas radošās darbnīcas. Piemēram, kaligrāfijas darbnīcā Ieva Grantiņa ikvienu gribētāju apmācīs šajā smalkajā mākslā, savukārt aiz veikala Rito Aija Klintsone ierādīs stikla gravēšanas mākslu. Gravēšanas process nav no vieglajiem, tomēr drosmīgie varēs pamēģināt, piebilst B. Gulbe. Droši var līdzi ņemt stikla burciņu vai glāzi un palūgt, lai māksliniece uz tās kaut ko iegravē. Berga bazārā visas trīs dienas rosīsies arī J. Rozentāla Mākslas skolas audzēkņi, kuri skicēs un gleznos apkārt redzamo. Viņu veikumu varēs aplūkot Mākslas dienu noslēgumā.
Ceturtdien, 29. jūlijā, ķīmijas maģistrs Jānis Teterovskis ļaus ieskatīties cukura ķīmijas pasaulē, demonstrējot, ko ar šo balto, saldo kristālveida vielu var iesākt. «Mums visu laiku nākas Jāni piebremzēt, jo viņam bija ideja, ka varētu nodemonstrēt arī kādu ieroci. Cerams, pēc šiem eksperimentiem Berga bazārs paliks vesels.»