Veneras ceļojums pār Saules disku nākamo reizi notiks 2117. gada decembrī. Tā ir retākā iepriekš aprēķināmā astronomiskā parādība, ko veido vairāk nekā gadsimtu garš cikls. Tā allaž notiek pa pāriem, ko šķir astoņu gadu intervāls, tādēļ pagājušo tranzītu varēja vērot 2004. gadā. Kopš vācu astronoms Johanness Keplers XVII gadsimtā pirmo reizi aprēķināja Veneras tranzīta parādīšanos, to varēja novērot tikai sešas reizes.
«Viss, kas veido ēnu uz Saules, izskatās interesanti. Taču iespēja šādi ieraudzīt Veneru ir ārkārtīgi reta,» aģentūrai AP uzsvēra astronoms Entonijs Kuks no Grifita observatorijas ASV. Eksperti aicina bruņoties ar pacietību, jo parādības krāšņums atklājoties pakāpeniskā vērojumā, kā arī piekodina nelūkoties saulē ar neapbruņotu aci bez speciāla filtra vai teleskopa Saules novērojumiem.
Tranzīts ilgs sešas stundas un 40 minūšu. Tas vērojams arī Latvijā, taču ģeogrāfiskā novietojuma dēļ nebūs redzams pilnībā. Latvijā šī parādība būs skatāma 6. jūnija rītā, sākot no saullēkta pulksten 4.34, kad tranzīts būs jau pusē, līdz tā noslēgumam pulksten 7.54. Pirms Venera pazūd pavisam, interesants ir mirklis, kad tumšais disks pieskaras Saules diskam un izveidojas tāds kā robs Saules diskā. Latvijā tas notiks pulksten 7.37, rakstīja LETA.