Piedzīvojumi latin džezā
«Šī ir mana ceturtā viesošanās Latvijā. Pirmoreiz te koncertēju 2003. gadā. Tik ļoti iepatikās, ka pēc tam atgriezos vienkārši pavadīt brīvdienas ar sievu. Pirms diviem gadiem Rīgā koncertēju ar saksofonistu Kortniju Painu,» stāsta Alekss Vilsons. Viņš ir viens no ievērojamākajiem britu džeza māksliniekiem un komponistiem, kā arī viens no vadošajiem Lielbritānijas latīņamerikāņu mūzikas producentiem. Rīgā viņš ar grupu sniedza arī salsas meistarklases, kuru rezultātu ar Latvijas Nacionālo bruņoto spēku bigbendu un jaunajiem talantiem demonstrēja ugunīgā koncertšovā brīvdabas atpūtas parkā Egle.
«Esmu dzimis Anglijā, dzīvojis Sjerraleonē, Austrijā (Vīnē), Šveicē. Mani mūziķi ir no Apvienotās Karalistes, kur tikko esmu izveidojis jaunu trio AWT un sācis darbu pie jauna albuma. Briti ceļo!» smej Vilsons. Koncertam Rīgā sagatavots īpašs projekts, atsaucoties Rīgas ritmu vadītāja Māra Briežkalna lūgumam spēlēt un mācīt salsu. «Spēlēsim gan mūziku no mana CD Adventuras (2004), gan citus skaņdarbus. Tie ir mani piedzīvojumi latin džezā, kopā ar pieciem mūziķiem.»
Vilsona vectēvs nāk no Āfrikas. Varbūt tāpēc tik labi padodas regejs un salsa? «Nezinu. Es tikai mīlu šo mūziku. Sāku to spēlēt jau pusaudža gados un sadzīvē labprāt arī dejoju.» Par savām autoritātēm viņš nosauc salsas pianisma klasiķus - grupas La Sonora Ponceᅢᄆa vadītāju Papo Luku, Ediju Palmjēri un ņujorkieti Serdžo Džordžu.
Inženieris - nevienu dienu
Aleksa Vilsona klavierspēles tehnika ir apbrīnojama, kaut arī viņš nav to cītīgi trenējis no piecu gadu vecuma. «Klavieres mājās savam priekam spēlēja tēvs - inženieris -, es sākumā spēlēju ģitāru. Es līdzīgi universitātē esmu ieguvis elektronikas inženiera diplomu, bet nekad neesmu darījis šo darbu. Toties studēdams iemācījos, ko nozīmē grūti strādāt. Tas man ļoti palīdz mūzikā: koncentrēties, orientēties skaņu aparatūrā.» Sapratis, ka tomēr vēlas būt mūziķis, viņš pārslēdzies uz klavierēm, jo ar klasisko ģitāru juties vientuļš: «Tas ir solo instruments, bet vēlējos spēlēt kopā ar citiem mūziķiem.» Jau drīz Alekss uzstājies kopā ar tādām zvaigznēm kā Kortnijs Pains, Jazz Jamaica un Adalberto Santjago. 2001. gadā viņš saņēma BBC džeza apbalvojumu Uzlecošā zvaigzne (Rising Star Award at the BBC Jazz Awards).
Kā noķert salsas sajūtu? «Gan ar sajūtām un intuīciju, gan pētot, analizējot, mācoties no meistariem.» Par salsu Alekss Vilsons uzrakstījis arī mācību grāmatu. «Nosaukumu «salsa» 70. gados izdomāja Ņujorkas ierakstu kompānijas Fania Records izveidotājs flautists Džonijs Pačeko. Tulkojumā - mērce. Šajā mūzikā sajaukušās dažādas emigrantu kultūras. Mūziķi, kuru vecāki ieceļojuši Amerikā no Kubas, Puertoriko, Kolumbijas, Karību salām, bet paši jau dzimuši ASV, meklēja identitāti. Dziedamajos tekstos ir arī politiska nokrāsa, daudz skumju stāstu par grūto dzīvi nabadzīgajos emigrantu kvartālos. Salsa nav tikai komerciāls izklaides bizness!»
Džeza brīvība
«Es mīlu cilvēka balsi. Piedzimu kā jaunākais četru bērnu ģimenē, un māte atceras, ka es nekad neesot raudājis, vienmēr tikai dziedājis. Balss izvēlējās mani. Izaugu dziedādams un, ieguvis bakalaura grādu politiskajās zinātnēs, pateicu vecākiem: viss! Dodos skoloties uz slaveno Bērkli Mūzikas koledžu,» stāsta Filips Hamiltons. Daudzo ievērojamo mūziķu vidū, ar kuriem viņš sadarbojies, ir Gregs Osbijs, Bils Evans, Ričards Bona, amerikāņu avangarda ikona Džons Keidžs, Spyro Gyra, Maiks Sterns un leģendārais ģitārists Pets Metinijs.
Šovakar Artelī viesis muzicēs kopā ar Latvijas mūziķiem un priecājas, ka mūsu jaunajiem dziedātājiem meistarklasē varējis dot izaicinošus, grūtus uzdevumus. «Man pašam izaicinājums ir jaunais a cappella projekts Voices, ko gatavoju Edinburgas festivālam. Tajā esmu iesaistījis 10 vokālistus no Āfrikas, Madagaskaras, Indijas, Izraēlas, Kamerūnas, Irānas u. c. Soula, džeza, blūza, fanka dziedātājus. Kristiešus, budistus, musulmaņus. Pirmo reizi parādīšos uz tik lielas starptautiskās skatuves ārpus ASV,» atklāj Hamiltons.
«Dziedāšana vienmēr ir prieks. Un es dievinu brīvību, ko dod džezs,» - mūziķa radošais kredo. Viņa «otrā dzīve» ir teātra un deju mūzikas komponēšana. Viņš atzīts par vienu no ievērojamākajiem mūsdienu dejas komponistiem. «Man vienmēr līdzi ir diktofons, jo iedvesma un idejas var nākt jebkurā brīdī un vietā. Mūzikā man ir svarīgs politiskais vēstījums, tāpēc mani sajūsmina Stīvs Vonders, soulmūziķis Mārvins Gajs un Jamaikas rokģitārists un dziedātājs Bobs Mārlijs. Ar mūziku vēlos atgādināt par izsalkušajiem un beztiesīgajiem, par bezpajumtniekiem. Par cilvēktiesībām joprojām ir jācīnās,» stāsta Filips Hamiltons.
Viņa dzimtas saknes ir Jamaikā, mātes dzimtajā Mansuras salā. Tur dzīvo arī viņa brālēns populārās dziesmas Feeling hot, hot, hot, ole, ole! autors Errovs. Mūzikas vara turpinās: ar mīloša tēva prieku Hamiltons pavēsta, ka četrus gadus vecais dēlēns viņa ierakstu studijā stundām rībina bungas.
Video: www.diena.lv.