Var iedragāt reputāciju
Pirmdien Briselē 27 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu ārlietu ministriem bija pretēji viedokļi par Lielbritānijas un Francijas ierosinājumu mīkstināt pret Sīriju noteikto ieroču embargo, lai nodrošinātu opozīcijas spēkus ar bruņojumu.
Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs paziņoja, ka tas ir nepieciešams, lai pirms nākammēnes Šveices pilsētā Ženēvā paredzētajām miera sarunām «dotu skaidru signālu» prezidenta B. el Asada valdībai, ka «tai ir jārunā nopietni». Šo iniciatīvu ir atbalstījis arī ASV valsts sekretārs Džons Kerijs.
Tomēr piecas valstis - Austrija, Čehija, Nīderlande, Somija un Rumānija - iestājās pret dumpinieku apgādāšanu ar ieročiem, uzsverot, ka tas tikai pasliktinātu situāciju Sīrijā. «Mēs nedrīkstam pieļaut, ka Sīrijā runā ieroči, nevis politiskie pārstāvji,» Austrijas ārlietu ministru
Mihaēlu Špindelegeru citē Reuters. «Mēs esam miermīlīga kopiena. Mēs tāda arī vēlētos palikt.»
Sīrijas dumpinieku apbruņošanas pretinieki arī baidās, ka ieroči varētu nokļūt islāma ekstrēmistu rokās un vēlāk tikt izmantoti terora aktos pret eiropiešiem. V. Heigs skeptiķus ir mierinājis, sakot, ka ieroču piegāde tiktu rūpīgi kontrolēta, lai novērstu to nonākšanu rietumvalstīm nedraudzīgu spēku rīcībā.
Pašreizējais ES embargo beigsies 31. maijā. Ja līdz tam laikam ES dalībvalstis nespētu panākt kompromisu, tad bloks pamatīgi iedragās savu reputāciju. Glābiņš varētu būt embargo pagarināšana un atgriešanās pie jautājuma jau pēc miera konferences.
Atstumj liberāļus
Dziļa nevienprātība valda arī rietumvalstu atbalstītajā Sīrijas opozīcijā, kas pirmdien nevienojās par nozīmīgu liberālāk domājošo opozicionāru pārstāvniecības paplašināšanu, lai sabalansētu koalīciju, kurā pašlaik lielākā teikšana ir islāmistu Musulmaņu brālībai.
Cilvēktiesību aizstāvja Mihela Kilo vadītajai aktīvistu grupai tika piedāvātas tikai piecas vietas Sīrijas Nacionālajā koalīcijā, lai gan viņi cerēja uz krietni lielāku pārstāvniecību.
«Sākotnēji mēs runājām par 25 vietām, tad bija vienošanās par 22, bet tad tas samazinājās līdz 20, tad līdz 18, līdz 15, bet beigās līdz piecām,» M. Kilo sacīja, uzrunājot koalīcijas pārstāvjus, kas ir sapulcējušies Turcijas pilsētā Stambulā. «Nedomāju, ka jums ir vēlēšanās sadarboties un satvert mūsu izstiepto roku. Mēs vēlam jums visu labāko.»
Analītiķi uzskata, ka opozīcijas sašķeltība dos priekšrocības B. el Asadam pirms Ženēvas sarunām, kā arī iedragās rietumvalstu centienus sniegt plašāku atbalstu koalīcijai, kuru tās ir atzinušas par vienīgo likumīgo sīriešu tautas pārstāvi.