Mūsu pagalmā rosās vīramātes kaziņa, ko viņa nopirka upurēšanai. Arī no apkārtējām mājām skan dzīvnieku balsis - pilsētā ir saplūdušas kazas un govis, kas laukos tiek īpaši audzētas Īd svētkiem. Gan privātmāju pagalmos, gan pie daudzdzīvokļu augstceltnēm ir manāmi svētkiem greznoti dzīvnieki: košas kaklarotas, hennas zīmējumi uz mugurām un pierēm, kājas tērptas skanošās «rokassprādzēs». Pakistānā Īd-ul-Aza svētki bieži tiek dēvēti par Bakarah Eid, kas tulkojumā no urdu valodas nozīmē «kazu Īd».
Noguruši no kaziņu barošanas un pieskatīšanas, mūsu bērni sešus gadus vecā Hafsa un astoņgadīgais Uzers jau ir gultās, lai agri no rīta varētu piecelties uz svētku lūgšanām. Īd rītā visas pilsētas mošejas pildās ar svētku drānās tērptām ģimenēm.
Sievietēm un mazākajiem bērniem mošejā atvēlēta īpaša lūgšanu vieta, kas ar starpsienu atdalīta no vīriešu lūgšanu zāles. Lūgšanām un svētku sprediķim beidzoties, apkārtējie cits citu apskauj un novēl «Eid Mubarak!», kas tulkojumā no arābu valodas nozīmē «Priecīgus Īd svētkus!»
Pirms lūgšanām saskaņā ar pravieša Muhameda tradīciju apēdīsim tikai pāris dateļu. Bērniem tūlīt pēc lūgšanām tiks saldumi, ko sievietes atnesušas līdzi uz mošeju. Mājās pārnākot, brokastosim un gatavosimies kaziņas upurēšanai. Bērniem gan šajā lietā ir dalītas jūtas. Tomēr galu galā kopīgi nolemjam, ka kaziņai būs labāk pie Dieva nekā pie mums.
Upurēšanas darbam parasti tiek algoti profesionāļi, kas to dara ātri un kvalitatīvi. Pagājušogad vīramātes kaziņu upurēja viens no viņas vecākajiem dēliem, bet šogad arī mēs esam pieaicinājuši profesionālu upurētāju. Vīramāte nolasīs īpašu upurēšanas lūgšanu, pēc kuras viņas kaziņa dosies uz labākām ganībām.
Atlikusī dienas daļa paies gaļas griešanā un šķirošanā. Jau nedēļu iepriekš tukšoju ledusskapi un saldētavu, lai būtu vietas Īd gaļai.
Upurēšanu var uzticēt arī mošejai, kur var iegādāties upurēto dzīvnieku daļas, un cilvēki ierodas pakaļ īpaši viņu ģimenes vajadzībām iesaiņotajai gaļai.
Upurējamā dzīvnieka gaļa parasti tiek sadalīta trīs daļās - viena daļa tiek dota nabadzīgajiem, viena daļa izdalīta radu, draugu un kaimiņu vidū, un viena daļa paliek mājās pašiem ēšanai.
Bērniem jo īpaši patīk apbraukāt radus un draugus, lai nodotu viņiem sagatavotās gaļas paciņas. Šogad bērni arī cītīgi strādāja pie Īd apsveikumu kartīšu gatavošanas - būs prieks tās nodot adresātiem!
hm