Tomēr labāk negaidīt augustu, kad sparģeļu zvīņainajā krūmā bāldzeltenie ziedi pārvērtīsies koši sarkanās odziņās (dikti smukās!), bet ēst tos tagad - ar aminoskābēm, kāliju, C vitamīnu, karotīnu, asparagīnu, fosforu, flavonīdiem, ābolu un citronskābēm, ēteriskajām eļļām bagātais produkts ir ideāls draugs vieglām, veselīgām ēdienreizēm. Ne jau nu velti Senajā Grieķijā no šiem liliju dzimtas augiem sparģeļiem pina vainagus jaunlaulātajiem - tam tika pierakstītas uzbudinošas un auglību veicinošas īpašības. Kā ārstniecisku augu to iesaka lietot nieru un urīnceļu tīrīšanā. Viduslaikos dakteri ar sparģeļiem «uzlaboja» potenci un dziedināja reimatismu. Laikam tāpēc, ka sparģeļos esošais asparagīns tiešām sekmē sirds, aknu un nieru - tātad vissvarīgāko mūsu ķermeņa detaļu - darbību un samazina arteriālo spiedienu asinīs. Tātad sparģelis ir vitāls frukts!
Ideāls sparģelis uzturam ir dzinums, kas nepārsniedz 15-20 cm garumu, garāki būs pārgatavojušies, cīpslaini un rūgti. Ir vēl kāds knifs - vislabāk sparģeļus ir nevis vārīt (es to nekad nedaru), bet gan tvaicēt 3-4 minūtes sietā virs verdoša ūdens, tikai noteikti neaizmirstiet brīdī, kad sparģeļi ir gatavi, proti - nocelti no uguns, tos uz mirkli iemērkt bļodā ar ledu (vai vismaz ledusaukstā ūdenī), - kā jau maiga radība, karsts sparģelis turpinās «vārīties» arī bez uguns un zaudēs savu maigo dabu, kļūs stiegrains un rūgtens, vārdsakot - negaršīgs. Vai arī vienkārši ņems un izšķīdīs kā puņķis.
Manai gaumei tuvs nav arī elementārākais sparģeļu ēdiens - dīgsti, apcepti rīvmaizē un sviestā. Nesaprotu arī sparģeļu konservēšanu - manuprāt, tā galīgi nav delikatese, kā to reklamē. Marinēts sparģelis ir ņirgāšanās par maigo, jutīgo augu (daži gan saka - derot rasolveidīgajos salātos gurķu vietā).
Tad jau vislabākā ir sparģeļu krēmzupa - derēs visiem, kam nepatīk sparģeļu «nerātnais» izskats. Tās pagatavošana arī atbilst Šerloka Holmsa teicienam - elementāri, Votson! Vajag tikai sparģeļu novārījuma buljonu sajaukt ar saldo krējumu, pievienot buntītei sagrieztu sparģeļu (kādiem 20 sakapātiem dīgstiem) pāris ļoti mīkstu, faktiski pārvārītu kartupeļu un visu šo ar mikseri pamatīgi uzputot līdz krēmveida konsistencei (sanāks ap divi litri zupas). Pastrēbienu pārkaisa ar pētersīļu lapiņām, ja dikti kārojas, uzber rīvētu sieru - no smaržīgajiem itāļiem. Un kā eksotisku punktiņu - visbeidzot apslaka ar tuk-tuk citrona sulas. Baudiet - līdz jūnijam ir sparģeļaiks.