Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas
Rīgā -2 °C
Sniega pārslas
Sestdiena, 4. janvāris
Spodra, Ilva, Ilvita

Eksāmena viltības daudzi neatrisina

Lielākais šoks bija tiem devītklasniekiem, kas no astoņām ballēm liecībā mācību gada noslēgumā bija spējuši «nobraukt» līdz četrām vai piecām matemātikas eksāmenā. Ir arī gadījums, kad skolēns, kuram šajā mācību gadā izliktas septiņas balles, eksāmenā saņēmis divnieku. Šādus piemērus Dienai stāstīja skolās.

Daudziem skolēniem matemātikas eksāmens izrādījies nepārkožams rieksts, un skolas pie tā vaino arī darba sastādītājus. Par skolēnu eksamināciju atbildīgajā Valsts izglītības satura centrā (VISC) gan norāda - eksāmens bija atbilstošs mācību priekšmeta standartam un pagaidām nekas neliekot domāt, ka uzdevumi bija devītklasnieku līmenim nepiemēroti.

Ziemeļvalstu ģimnāzijas matemātikas skolotāja Laura Čerņevska stāsta, ka no 80 skolēniem, kas kārtoja eksāmenu, teju ceturtdaļa jeb 18 jaunieši ieguvuši vērtējumu, kas zemāks par 4 ballēm. «Tas atsit bērniem jebkādu interesi par matemātiku,» saka L. Čerņevska. Vēl sliktāka situācija bija, piemēram, Tukuma 2. vidusskolā, kurā nesekmīgu atzīmi ieguva trešdaļa devītklasnieku. «Pārdzīvojums gan skolēniem, gan skolotājiem,» saka skolas direktore Ināra Kravale. Viņa uzsver, ka Tukuma novadā esot pat skolas, kurās pārbaudījumu sekmīgi nokārtot nav varējis neviens skolēns.

Skolu pārstāvji uzskata, ka eksāmena uzdevumu sastādītāji ir «pārcentušies». Ja skolotājiem, tikai ieraugot uzdevumus un pat nesākot labot darbus, ir skaidrs, ka nekā laba nebūs, tad kaut kas nav kārtībā, uzskata Limbažu 1. vidusskolas direktore Ineta Zariņa. Skolēniem, kuriem jau iepriekš matemātika bijusi teju nepatīkamāka par zobu sāpēm un kuri ar mokām spējuši iegūt sekmīgu atzīmi, eksāmenā neesot bijušas nekādas cerības pienācīgā līmenī tikt galā ar tā otrās daļas uzdevumiem (1. daļā ir tests, 2. daļā - augstākas grūtības pakāpes uzdevumi). Skolu pārstāvji norāda uz vairākiem uzdevumiem, kas bijuši pārāk sarežģīti formulēti, atspoguļojuši tēmas, kam skolas pievērsušās tikai garāmskrienot un kuras paredzēts detalizētāk aplūkot tikai vidusskolā. Piemēram, uzdevumā par dekoratīvo ķieģeļu mūrēšanu daudzi tā arī nebija sapratuši, ka aiz tā patiesībā slēpjas aritmētiskā progresija, kuras risinājuma formula bija pieejama formulu lapā. Tikai ieraugot formulu, risinājumu aptvēris arī kāds Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolēns, kurš gan eksāmenā ieguva desmitnieku. Viņa pārstāvētajā skolā arī šogad esot bijuši tādi rezultāti, par kuriem citu skolu skolēni viņus varētu apskaust, lai arī skolēns spriež: «Desmitnieku tomēr varēja būt vairāk.» Pat jaunās matemātikas cerības no 1. ģimnāzijas nenoliedzot - pārbaudījums bija grūtāks nekā iepriekšējos gados. Arī skolu direktori Dienai atzīst - eksāmenu grūtības pakāpe ir viļņveidīga un šiem devītajiem nav paveicies. Citus gadus matemātikas eksāmens ir ļoti viegls, tad skolēni iegūst ļoti labus vērtējumus un tam parasti nākamajā gadā seko krietni grūtāki uzdevumi, ievērojusi Juglas vidusskolas direktore Aija Melle.

Tomēr šā gada matemātikas eksāmena satura negatīvais vērtējums nav viennozīmīgs. Matemātikas skolotāju apvienības viceprezidents Arnis Rudiņš stāsta - ir arī skolotāji, kuri uzskata, ka eksāmens bijis pavisam pieņemams. Katram uzdevumam bijuši kādi knifiņi - ja vien skolēns tos uztvēra, atrisinājumu rast bijis viegli. Vienīgi par eksāmena uzdevumu formulējumu vēl esot jāpadomā, jo skolēni varējuši nezināt, piemēram, kas ir krikets, kura bumbas lidojuma augstuma laika un ātruma sakarība izteikta pēdējā eksāmena uzdevumā. Tomēr kopumā, pēc A. Rudiņa domām, eksāmens «sašķiroja» bērnus pēc viņu atbilstošajiem līmeņiem - ja skolēna zināšanas nebija pietiekamas un skolā viņam «uzdāvināts» sekmīgs vērtējums, tad eksāmens parādīja patieso līmeni. VISC pārstāve Kristīne Ilgaža norāda - VISC piezvanījuši kādas skolas skolēnu vecāki un vaicājuši, kāds varētu būt iemesls, kāpēc tik liela daļa devītklasnieku eksāmenā bija nesekmīgi, tomēr citus signālus par eksāmena kvalitāti centrs neesot saņēmis. Lai arī pāris Dienas aptaujāto skolu eksāmenu atzina par neatbilstošu jaunajam mācību priekšmeta standartam, K. Ilgaža norāda, ka pārmetums nav vietā - eksāmens ir balstīts uz standarta, pēc kura bija jāmācās visiem devītklasniekiem.

Par pārējiem eksāmeniem devīto un divpadsmito klašu beidzējiem skolu pārstāvji pauž nelielus iebildumus, taču kopumā tos uzskata par līmenim atbilstošiem. Arī matemātikas eksāmenā vidusskolu beidzējiem bijuši uzdevumi, kuri vienkāršam skolēnam bija neizpildāmi, taču to uzdevums esot bijis «sašķirot» spēcīgākos matemātiķus, lai augstāko vērtējumu - A līmeni - iegūtu tikai paši labākie, skaidro A. Rudiņš.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Izkritušie

Ja skolēnam tas ir vienīgais nepietiekamais vērtējums, tas netraucē beigt 9. klasi, taču var apgrūtināt iestāšanos dažās vidusskolās, kuras noteikušas, ka uzņem tikai sekmīgus skolēnus. Ja skolēnam jau iepriekš bijušas trīs nesekmīgas atzīmes gadā vai kādā citā eksāmenā, tad ceturtā ir «pēdējais piliens», kas nozīmē, ka skolēns nesaņems apliecību par pamatizglītību.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Zilonis aptiekā

Farmaceitiskās aprūpes un zāļu apgādes nozares pārstāvji uzsver, ka Veselības ministrijas (VM) un veselības ministra Hosama Abu Meri īstenotās zāļu tirgus reformas pašreizējās sekas ir nevis ieguvum...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?