Saskaņā ar starptautisko atomkrīžu skalu septītā bīstamības līmeņa incidents ir tāds, kurā notikusi liela mēroga radioaktīvo materiālu noplūde ar plašu ietekmi uz cilvēku veselību un vidi un tās dēļ ir nepieciešama plānotu un paplašinātu pretpasākumu īstenošana, vēsta AFP.
«Mēs palielinājām bīstamības līmeni līdz septītajam, jo radiācijas noplūdes ietekme ir izplatījusies ar gaisu, dārzeņiem, notekūdeņiem un okeāna ūdeņiem,» teikts Japānas Kodoldrošības aģentūras paziņojumā. Institūcija norādījusi, ka no Fukušimas AES izplūdušās radiācijas daudzums ir tikai apmēram 10% no Černobiļas AES katastrofā izplūdušās radiācijas daudzuma.
Černobiļā pēc kodolreaktora sprādziena atmosfērā īsā laikā tika izmests liels daudzums augstas radiācijas, kas izraisīja vismaz 29 cilvēku nāvi, bet simtiem cilvēku iedzīvojās smagās veselības problēmās. Savukārt Fukušimas apkaimē kodolavārijas dēļ cilvēki nav miruši, arī risks viņu veselībai ir ļoti neliels.
Japānas amatpersonas norāda, ka Fukušimā reaktori neuzsprāga, bet radiācijas noplūde bijusi salīdzinoši neliela, tomēr septītais bīstamības līmenis bijis jāizsludina, jo mēneša laikā kopējais izmestās radiācijas daudzums sasniedzis 630 tūkstošus terabekerelu. Tas pēc Starptautiskās kodolincidentu un radioloģisko notikumu skalas nozīmē augstāko bīstamības līmeni, raksta BBC. Salīdzinājumam, Černobiļā izmestās radiācijas daudzums sasniedza 5,2 miljonus terabekerelu.
Japānas premjerministrs Naoto Kans otrdien paziņoja, ka situācija Fukušimas AES lēnām stabilizējas un radioaktīvo izmešu daudzumam esot tendence samazināties. «Ir pagājis mēnesis. Mums ir jāvirzās uz kontroles atgūšanu un rekonstrukciju,» sacīja premjers.