Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Ģimenes albums ķiršu dārzā

Katrai izrādei ir leģenda. Kristiana Smeda Lietuvā iestudētajam Ķiršu dārzam tā risinās ābeļu dārzā. 2006. gadā, iestudējot Fjodora Dostojevska Noziegumu un sodu, režisors esot viesojies Pieviļņas dāčā un pajokojis - te tik būtu spēlēšana: aktieri lasa Ķiršu dārza tekstu, bet blakus viņiem rosās vīri, motorzāģiem izcērtot, sasmalcinot augļu kokus.

2009. gada izrāde nav nemaz tik tāla sākotnējai iecerei. Iestudējums ir ekskluzīvs - kopš pirmizrādes pērn skatītāji K. Smeda apdarināto A. Čehovu varējuši skatīties tikai četras reizes. Bet gaidīt ir vērts - _Ķiršu dārzs_ piedāvā intelektuāli un emocionāli piesātinātu laikmetīgā teātra pieredzi.

Dārzs, tēja, suns

K. Smeda izrādes atslēgas ir telpa un emocijas. Baltijas reģionā site specific izrādes (iestudējumi, kuri veidoti īpaši piemeklētās ne teātra telpās) iestudē reti. Bet nesaštukotu paņēmiena lietojumu arī pasaulē nav nemaz tik daudz, ja par kritēriju izvirza to, ka izrāde patiesi nevarētu notikt nekur citur. Ķiršu dārza gadījumā - nevarētu.

Skatītājus pirms izrādes sapulcina Viļņas centrā, sasēdina autobusos un ved. Viens mikrorajons, otrs, beidzas Viļņa, un pēc pāris kilometriem autobusi nogriežas priežu mežā. Pieturas vieta - mazdārziņu kolonija, kuras standarta zemes pleķīšos uzaugušas vasarnīcas. Tā, pie kuras piestājas autobusi, izskatās kā mājiņa uz vistas kājas - no koka, pašķība, turas vairāk uz dievvārdiem nekā būvniecības materiāliem. Dārzā - ražīgākos gadus pārdzīvojušas ābeles, krūmi, zāle, kurai cauri spiežas sūnas. Toties ir laipni saimnieki - trupas dalībnieki un tehniskais personāls no autobusiem un mašīnām izbirušos viesus cienā ar āboliem, konfektēm, cepumiem. Pie ugunskura kūp tēja, apkārt skraida balts, par apmeklētājiem acīmredzami priecīgs suns. Ir ap deviņiem vakarā, un izrāde sāksies, kad saule aizslīdēs aiz kaimiņu jaunbūves, - lai netraucētu projekcijai uz dārza vidū iekārtotā ekrāna.

Dārzs, tēja un suns - tā arī ir izrādes telpa, kaut fiziski pirmie divi iestudējuma cēlieni risinās mājeles iekšpusē, dzīvojamā istabā, kuras sienas noklātas ar mirušu lietuviešu mākslinieku fotogrāfijām. Kameras seko notiekošajam telpās (izrādi tur skatās arī padsmit skatītāju - citiem nepietiek vietas). Kadrējums kā vecā ģimenes kopbildē - šaurajā telpā vienpadsmit aktieri cieši saspiežas ap galdu. Brīžam kamera izrauj no grupas kādu ekstrēmu tuvplānu, atklājot aktiera skatiena emocionālās nokrāsas. Tur nav niknuma, tikai skumjš apcerīgums un klusa vientulība.

Aktierspēle ir izcila - to, ka K. Smedam izdevies izlasīt labākos no labākajiem, var redzēt uz aci. Bet programmiņā tomēr jāieskatās, lai novērtētu, ka spožā trupa ir neparasta. Īpaši izceļas vecākās paaudzes trio - Raņevskas lomā Virgīnija Kelmelīte, Gajevu spēlē Jozs Budraitis, bet Lopahinu - Jons Vaitkus. Citās lomās Vītauts Anužis, Gīts Padegims, Pauls Budraitis, Bens Šarka, Aldona Bendrjūte, Irina Lavrinoviča, Rasa Samolīte un Daiņus Gavenonis.

Dvēsele mirst

Izrāde spēlējas ar skatītāju. Sākumā tā ir lugas lasījums - aktieri, skatoties grāmatu eksemplāros, izteiksmīgi izpilda ne tikai lomu tekstus, bet arī remarkas. Pārmiesošanās tēlos ir tik pakāpeniska, ka skatītāji, atslābināti piknika atmosfērā, tai nepievērš uzmanību. Manipulācija filigrāna - dārzā valda patīkamas mājas ballītes gaisotne, pat tad, kad darbība pakāpeniski tiek pārnesta ārpus telpām. Ir mazliet dīvaini, ka Jepihodovs jau krietnā tumsā lāpas gaismā piepeši sāk rakt bedri dārzā aiz ekrāna. Efektīgi, ka jaunieši otrajā cēlienā, palikuši istabā vieni, kamīnā dedzina precīzu konkrētā dārza maketu. Bet liekas, ka emocionāli tas skatītājus nenodarbina. Tas ir interesants režisora vērojums - it kā ārpusteātra situācija, kurā skatītājs pats iesaistīts, kalpo kā atsvešinošs elements, sniedz maldīgu drošības sajūtu. Protams, tā būvēta apzināti - lai pēc mirkļa sprādzienā iznīcinātu.

K. Smeds Ķiršu dārzu, manuprāt, iestudējis vienas ainas dēļ. Ir ap pusnakti. Bena Šarka spēlētā Šarlote izdzenā skatītājus pa dārza stūriem, rādīdama «trikus» -griezdama ap sevi degošas bumbas. Sākas mežonīgas dejas, brīvības un prieka kulminācija līdz brīdim, kad zāliena centrā ar krietnu cirvi rokā ienāk Lopahins.

Vēlāk iespējams novērtēt smalko, jēgpilno izrādes ironiju - šis ķiršu (tas ir - ābeļu) dārzs realitātē ir post Lopahina dārzs. Vasarnīca, kurā notiek izrāde, esot celta poļu laikā, mazdārziņu teritorija kādreiz ir bijusi liels dārzs, kas sadalīts iecirkņos vasarniekiem. Tas, kam A. Čehova varoņi tā pretojas, noticis jau pirms gadu desmitiem. Prātā nāk, ka A. Čehova iestudējumos klišejiski tālumā rej suņi. Te tiešām rej. Ironiski, ka ar cirvi rokā nelielajā saliņā ielaužas viens no slavenākajiem lietuviešu režisoriem, kas, runājot līdzībās, pats kopis dārzu.

Bet skatītāji, pieļauju, par to nedomā. J. Vaitkus, ļaunā niknumā zvērodams, cirvi pa gaisu vicinādams, visus dzen laukā no jauniegūtā īpašuma. Dažu minūšu laikā Ķiršu dārza ģimene - gan aktieri, gan skatītāji - izraidīta no paradīzes. Vārti aizveras, Lopahins vēl uzkar zīmi «Privātīpašums», iecērt koka sētā cirvi un aiziet. Apkārtnē valda tumsa un klusums, tikai priedes draudīgi šalc, kā jau tās mēdz šalkt vasaras nakts vējos. Mirklis ilgst krietnu brīdi. Daži skatītāji sakāpj mašīnās un aizbrauc. Citu aizvien nervozākie jociņi noklust. Ķiršu dārza zaudēšana piepeši personiski attiecas uz katru. Protams, izrāde nebeidzas meža vidū aiz aizcirstiem vārtiņiem. Tomēr pārdomu brīdis aiz durvīm jāpārdzīvo katram.

Pašam K. Smedam Ķiršu dārzs esot brīvība, ko mākslā iznīcina tirgus. Izrādē nav tradicionālās Ķiršu dārza dvēseles - Firsa vietā Laimoņa Noreikas, lomai izraudzītā aktiera, fotogrāfija. Viņš mira, pirmizrādi nepiedzīvojis. Un tas izrādes kontekstā šķiet emocionāli būtiski. Ģimene izmirst. Teātrim atliek izmisīgi meklēt jaunus ceļus, kā būt kopā ar savējiem. Ķiršu dārzs ir viens no organiskākajiem, kādu pēdējās sezonās nācies redzēt.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Bruklinas tilta skarbā cena

Pirms 155 gadiem Ņujorkā sāka būvēt tolaik pasaulē lielāko vanšu tiltu, kas savieno Īstriveras krastos esošās apkaimes – Manhetenu un Bruklinu. Tilta celtniecība ievilkās vairāk nekā 13 gadu garumā un...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?