Kā Dienai stāsta Igaunijas Sociālo lietu ministrijas Veselības informācijas un analīzes departamenta vadītāja Līsa Roveli, OECD galvenā pievienotā vērtība ir starptautiski pētījumi, kuros ne tikai tiek apkopota savstarpēji salīdzināma informācija, bet arī sniegtas rekomendācijas. Šajos OECD pētījumos piedalās tikai dalībvalstis, tātad arī Igaunija.
«Šajos pētījumos ir tikusi vērtēta, piemēram, mūsu veselības aprūpes sistēma, analizētas tās stiprās un vājās iezīmes. Kompetenti OECD eksperti sniedza rekomendācijas, kā sistēmu uzlabot. Tas ir milzīgs intelektuāls ieguvums. Ir bijuši pētījumi arī par dažādām slimībām un to profilaksi. Tā kā šajos pētījumos piedalās visas OECD dalībvalstis, mēs varam ieraudzīt sevi citu valstu kontekstā un salīdzināties ar tām,» norāda L. Roveli.
Viņa arī uzsver, ka viens no būtiskākajiem OECD pienesumiem jebkurā nozarē, tostarp veselībā, ir dalībvalstu labās prakses noteiktu jautājumu risināšanā apkopošana un dalīšanās ar to. Piemēram, 2013. gadā tika veikts pētījums Veselība īsumā (Health at a glance), kurā katras valsts sniegums tika vērtēts saskaņā ar OECD izstrādātajiem indikatoriem astoņās sadaļās, sākot no veselīga dzīvesveida līdz darbaspēkam medicīnā. Šogad OECD pētnieki strādāja pie apjomīga pētījuma par nevienlīdzību veselības aprūpes sistēmā organizācijas dalībvalstīs.
Taujāta, kas piegādā statistikas datus OECD pētījumiem, L. Roveli stāsta, ka tā ir gan pati dalībvalsts, gan atsevišķos gadījumos, ja runa ir par aptaujām, tās veic paši OECD pētnieki. Tiesa, Igaunijai nav sava pārstāvja OECD, kas piedalītos veselības pētījumos, taču tādi esot citās nozarēs.
OECD ir nodibināta 1961. gadā un apvieno 34 dalībvalstis. No Eiropas Savienības valstīm organizācijā nav pārstāvēta tikai Latvija, Lietuva, Bulgārija, Rumānija, Malta, Kipra un Horvātija. OECD gada budžets ir 357 miljoni eiro, tajā strādā 2500 štata darbinieku, un katru gadu top apmēram 250 dažāda veida publikāciju. Organizācijas moto ir «Labākas politikas labākai dzīvei» (Better policies for better life), kas atspoguļojas arī pētījumos. Ja ceļam nepārskries melns kaķis, tad jau nākamgad arī Latvija varēs iegūt pieeju šai noderīgajai zināšanu krātuvei.