Vakar pēc Latvijas Televīzijas (LTV) priekšsēdētāja vietnieces Daces Bucenieces atklātā vēstulē paustās iniciatīvas Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija un Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija kopīgā sēdē tikās ar LTV un Latvijas Radio (LR) vadītājiem, Finanšu, Kultūras, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvjiem, lai spriestu par LR un LTV arhīvu saglabāšanas iespējām ar ES finansējuma atbalstu.
Sēdes laikā VARAM Elektroniskās pārvaldes departamenta direktors Andris Kuženieks paziņoja, ka sabiedrisko mediju arhīvu digitalizācijas projekts kopā ar vēl četriem projektiem var pretendēt uz ES kopējā piešķīruma - 93 miljoni - atlikušo summu, kas ir 3,37 miljoni latu. Kopējā pieprasītā summa no visiem projektu iesniedzējiem esot aptuveni desmit miljoni latu.
Nākamajā nedēļā 21. aprīlī tiek plānota koalīcijas ES fondu darba grupas sēde, kurā tiks lemts par finansējumu arī LR un LTV arhīvu materiālu saglabāšanai, ziņo Nozare.lv.
«Līdz 2014. gadam Eiropas Savienības naudas vairs nebūs. Es baidos, ka atkal nepietiks naudas, kaut gan šajā sēdē šo projektu visi atbalstīja,» saka NEPLP priekšsēdētājs Ā. Kleckins.
LTV ģenerāldirektors Edgars Kots Dienai pastāstīja, ka iniciatīva digitalizēt arhīvus esot pasena, ar mērķi pretendēt uz ES finansiālo atbalstu jau bijis «korekti izstrādāts projekts», kas apstājies ministrijā. Šīs tikšanās mērķis bijis gūt politisko atbalstu, kas arī noticis. «Tālāk ir nepieciešams Ministru kabineta lēmums,» - tā E. Kots.
Kā Dienai pastāstīja LTV vadītājs, ilgstoši gadiem krātais LTV audiovizuālo ierakstu arhīvs atrodas uz dažādiem lentu formātiem, sāk nolietoties, un tas esot drauds pazaudēt unikālus audiovizuālos ierakstus. «Esam meklējuši arhīva atjaunināšanas iespējas, un pirmais solis būtu ierakstu pārkopēšana uz modernākiem datu nesējiem - LTO lentām, kas pasaulē apstiprinātas kā standarts,» stāsta E. Kots.
Patlaban LR arhīvā glabājas aptuveni 100 000 stundu dažādu ierakstu materiālu, no kuriem 40 000 stundu digitalizēti pirms diviem trīs gadiem, bet televīzijā tās ir aptuveni 20 000 stundas.