Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +1 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 9. janvāris
Aksels, Alta, Kaspars

Irānas augstākajā va rā iedzīts ķīlis

Pēdējā laikā plaisa starp Irānas garīgo līderi un faktisko vadītāju ājatollu Alī Hāmeneī un prezidentu Mahmūdu Ahmadinedžādu ir kļuvusi tik liela, ka to vairs nevar noslēpt no sabiedrības acīm. M. Ahmadinedžāds bijis gatavs atkāpties pēc tam, kad reliģiskais līderis atjaunojis amatā ietekmīgu prezidenta iepriekš atlaistu ministru.

Irānas politikas pārzinātāji uzskata, ka domstarpības starp valsts ietekmīgākajiem līderiem vēl pieaugs pirms nākamgad gaidāmajām parlamenta vēlēšanām un 2013. gadā paredzētajām prezidenta vēlēšanām.

Boikotē darbu

Spriedze starp prezidentu un garīgo līderi pastiprinājās aprīļa vidū, kad M. Ahmadinedžāds atbrīvoja no amata izlūkošanas ministru Heidaru Mosleī, jo bija radušās aizdomas, ka ministrs ir sankcionējis noklausīšanos prezidenta administrācijas vadītāja un tuvākā līdzgaitnieka Esfandiara Rahīma Mašaeī birojā. Tomēr dažas stundas vēlāk A. Hāmeneī paziņoja, ka H. Mosleī var turpināt darbu.

Šāds pavērsiens acīmredzami saniknoja Irānas prezidentu, kurš tuvāko 11 dienu laikā ignorēja jebkādus oficiālos pienākumus, neierodoties uz valdības sēdēm un reliģiskajām ceremonijām, raksta ASV laikraksts The Los Angeles Times.

Nepaklausīgais prezidents saņēma ietekmīgu garīdznieku kritiku. Garīdznieki uzskata, ka pretošanās A. Hāmeneī lēmumam ir pielīdzināma Dieva gribas nepildīšanai. «Pakļaušanās augstākajam līderim ir reliģisks pienākums, kam nav nekāda sakara ar politiku,» domā Muhammeds Tagī Mesbahs Jazdi, kurš tiek uzskatīts par M. Ahmadinedžāda garīgo skolotāju. «Prezidenta likumību apstiprina augstākais līderis, nevis tautas balsojums.»

Avots Irānas valdībā britu avīzei Guardian sacījis, ka A. Hāmeneī prezidentam noteicis laiku, līdz kuram M. Ahmadinedžādam bija jāatbalsta H. Mosleī atjaunošana amatā vai jāatkāpjas. Spriedze mazliet atslābusi pagājušajā svētdienā, kad gan M. Ahmadinedžāds, gan H. Mosleī ieradās uz valdības sēdi.

Var būt turpinājums

Londonā strādājošais Irānas politikas analītiķis Merdads Honsari uzskata, ka konfliktā nebija ieguvēju. «Gan M. Ahmadinedžāds, gan A. Hāmeneī zaudēja, jo kļuva redzams, ka prezidents cenšas uzurpēt augstākā līdera varu,» viņš stāsta laikrakstam The Christian Science Monitor.

M. Honsari prognozē, ka konflikta padziļināšanās gadījumā līdz Irānai varētu atnākt protestu vilnis, kas jau vairākus mēnešus redzams Tuvo Austrumu zemēs. Jāatminas, ka pirms diviem gadiem Irānā jau notika asiņaini protesti, kas sākās pēc M. Ahmadinedžāda uzvaras prezidenta vēlēšanās, kuru rezultātus daudzi uzskatīja par viltotiem. Toreiz stingru atbalstu prezidentam pauda A. Hāmeneī.

Eksperti uzskata, ka domstarpības starp Irānas līderiem nav nogludinātas un atkal var viegli uzliesmot. Viens no jauna konflikta cēloņiem var būt 2013. gadā gaidāmās prezidenta vēlēšanas, kurās tiks izraudzīts M. Ahmadinedžāda pēctecis.

M. Ahmadinedžāds kā savu sekotāju vēloties redzēt E. R. Mašaeī, kurš nav īpaši ieredzēts Irānā ietekmīgo garīdznieku vidū, jo nav slēpis savus salīdzinoši liberālos uzskatus (piemēram, paziņojis, ka ebreji ir skaisti cilvēki) un lielāku nozīmi Irānas attīstībā piešķīris nacionālajam mantojumam, nevis reliģijai.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Alī Hāmeneī Mahmūds Ahmadinedžāds

Irānā valsts augstākais vadītājs ir reliģiskais līderis. Viņš kontrolē bruņotos spēkus, militāro izlūkošanu, drošības operācijas un vienatnē var izlemt, kam pieteikt karu un ar ko noslēgt mieru. Viņš ieceļ tiesnešus, valsts radio un televīzijas vadītājus, policijas un armijas komandierus.

Irānas prezidents ir valstī augstākā vēlētā amatpersona, tomēr tā ir pakļauta reliģiskajam līderim. Viņš ieceļ ministrus un atbild par valsts budžeta veidošanu. Viņš daļēji kontrolē Irānas ārpolitiku.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kā ierēdņu mafija iepļaukāja Valaini

Šis būs hrestomātisks pastāsts par ierēdņu un politiķu attiecībām. Un te pat nav runa par to, ka konkrētais politiķis ir bijis gana vājš, lai konkrētajā attiecību partijā tiktu apspēlēts, bet ga...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?