Tā kā notikušajam klāt stāvēju, man bija iemesls doties uz Ikšķili pie Kristīnes. Atceroties gadījumu ar Bertu, viņa skaidro: «Man vienkārši ir pieredze. Mūsu ģimenes ārste arī ir homeopāte, un mūsu bērni nezina, kas ir antibiotikas un citas ķīmiskās zāles. Es neesmu homeopāte, bet sešus gadus vēroju un mācos no mūsu dakteres. Man ir klade, kurā esmu rakstījusi, kā bērns jūtas, ar ko viņš ārstēts, ko tas devis. Man ļoti patīk mācīties. Tagad, saprotot, ko daru un kāpēc, varu nekavējoties rīkoties. Ugunsgrēks jādzēš, kad parādījies gruzdums, nevis jāgaida, kad māja jau liesmās.»
Atsperas zaļai domāšanai
Varētu daudz stāstīt, cik cēli un labi audzināti ir Libertu ģimenes Rodēzijas ridžbeki Habe un Ale, cik pasaules valstīs Habe plūkusi uzvarētājas laurus suņu izstādēs, cik neparasti ir kaķi - Selkirkas rekss Nina un Devonas rekss Kika, bet šoreiz - par homeopātiju, kas grūtā brīdī palīdz arī mūsu četrkājainajiem mīluļiem.
Kristīne un viņas vīrs Linards ir ekoloģiski domājoša ģimene. Viņiem ir dēli - sešus gadus vecais Leo un piecgadīgais Larss. Kristīne paņem no skapja aptieciņu. Tajā mazas pudelītes, kuru saturs palīdz ģimenei būt veselīgai un stiprai. Taču dzīvnieks nav cilvēks, tāpēc interesējos, kā Kristīne lieto homeopātiskos līdzekļus dzīvnieku veselības nostiprināšanā.
Mājasmāte atceras: «Mums bija problēma ar kaķi. Devonas reksam uzmetās pumpas, viss kaķa ķermenis no kasīšanās gada laikā pārklājās ar krevelēm. Veterinārārsts ieteica gan antibiotikas, gan hormonus. Kaķim nekas nepalīdzēja. Izmēģinājām dažādu barību, sākām interesēties, kas tajā ir iekšā, kas no tā visa vajadzīgs un kas vispār nav vajadzīgs dzīvniekam. Tad aizvedu kaķi pie ģimenes ārstes un homeopātes, kas gādā par mūsu veselību. Viņas ieteiktos graudiņus kaķim devām trīs nedēļas, un slimība pazuda bez pēdām.»
Daudzi cilvēki domā, ka homeopātija ir zāļu tējiņas, fitoterapija. Būtībā tās ir dažādas lietas, kas var iet roku rokā, bet nav tas pats, kas homeopātija, kurā ir svarīgi zināt, kāds cilvēks (dzīvnieks) ir pēc dabas, kas viņam patīk, vai viņš mīl siltumu vai vēsumu, vai patīk rosīties sabiedrībā, vai labāk laiku vada vienatnē utt. Homeopātija ārstē cilvēku, nevis slimību. Kristīne uzsver:«Sliktākais, kas var notikt homeopātijā, ir tas, ka ieteiktie līdzekļi neiedarbojas. Taču tie nekad nenodara organismam nekādu ļaunumu.» Diemžēl parastie dakteri nereti ir bezspēcīgi pret dažādām slimībām, izmēģina vienas zāles, tad citas un, kad organisms jau daudzo zāļu sabojāts, pacientus, sūta pie homeopāta.
Kristīne atklāj savas dzīves faktus: «Man patīk domāt ilgtermiņā. Vidusskolas laikā apmaiņas programmā gadu mācījos Šveicē. Dzīvoju ģimenē, kurā ekoloģija bija dzīvesveids. Pat viņu māja bija celta no kokiem, kas auguši tajā pašā apgabalā. Tas man deva pirmo atspērienu zaļajai domāšanai.»
Līdzi dod sarakstu
Kas runā par labu homeopātijai? Pirmkārt, tā ir lētāka. Var, protams, teikt, ka vizītes ir dārgas, bet cik izmaksā daudzie speciālisti, kurus pacienti apmeklē, un ārstu parakstītie medikamenti? Otrkārt, vai, ārstējot vienu slimību, neradām citas?
Kristīne ir optimiste: «Zinātkāre un mērķtiecība man palīdz piepildīt sapņus, un man ļoti patīk palīdzēt. Zinu draugu suņus un viņu raksturu un slimības gadījumā iesaku, ko darīt. Kad pēc tam aizeju pie ārsta, kurš apstiprina, ka esmu pareizi rīkojusies, jūtos ļoti pagodināta.» Taču Kristīne nenoliedz arī veterinārārstus: «Kad Ale uzdūrās uz mieta, vedu viņu uz Ogres veterināro klīniku. Dakteris brūci sašuva, bet es pēc tam Alei devu homeopātiskos līdzekļus, kas palīdzēja rētai sadzīt.»
Ciltsmātes Habes daudzo pēcnācēju jaunajiem saimniekiem Kristīne līdzi dod sarakstu ar pirmās nepieciešamības homeopātiskajām zālēm un uzsver, ka graudiņi jādod vismaz 30 minūtes pirms ēšanas un noteikti ne ātrāk kā 1,5 stundas pēc ēšanas. Var atšķaidīt ūdenī un ļaut sunim pašam padzerties.
Akūtos gadījumos zāles var palīdzēt pat dienas laikā. Protams, hroniskas slimības, kas iegūtas dzīves laikā, netiks izārstētas rīt uz brokastlaiku, to nepanāks neviens. Vienam stāvoklis uzlabosies pēc pāris dienām vai nedēļām, citam - pēc pāris mēnešiem vai pēc pusgada. Nepacietīgiem cilvēkiem homeopātija nav piemērota.