Bezmaksas mentora atbalsts - tā ir viena no balvām, ko saņēma Hipotēku bankas ideju konkursa Lec biznesā! uzvarētāji. Konkurss, kurš jau otro gadu pulcē uzņēmējdarbības aizsācējus, noslēdzās šī gada janvārī. Nu vairāki desmiti apņēmīgu jauniešu, kuri gatavi kļūt par uzņēmējiem, ar bankas atbalstu ķērušies pie ieceru īstenošanas, gatavojot biznesa plānu gala variantus atbalsta saņemšanai Starta programmā.
Spēj ieklausīties citos
Hipotēku bankas valdes locekle Baiba Brigmane, uzrunājot jaunos uzņēmējus, sacīja: tas, ka uzņēmējdarbības sākumā blakus iesācējam atrodas kāds pieredzējis uzņēmējs, ir vienreizēja iespēja - viena no turpmāko panākumu atslēgām. To apstiprinot arī bankas veiktās aptaujas, kas liecina, ka aptuveni pusei uzņēmējdarbības jauniesācēju mentora dotie padomi bijuši ļoti būtiski, tālāk veidojot savu biznesu. Biedrības Līdere vadītāja, sabiedrībā labi zināmā uzņēmēja Aiva Vīksna, mudinot jaunos uzņēmējus, uzsvēra radošuma lomu uzņēmējdarbībā.
Radošums ir tas, kas mūsos jāattīsta, tas, ko no uzņēmēja prasa šis laikmets, sacīja A. Vīksna. Kontaktos ar ārvalstu kolēģiem dažkārt nākoties dzirdēt izbrīnu par to, kā tik mazā tirgū var sekmīgi strādāt, taču tas, ka spējam attīstīties arī mazā tirgū un spēcīgā konkurencē, ir mūsu priekšrocība, norāda pieredzējusī uzņēmēja. Un nav jau nemaz tik slikti - Latvijā ir viens no augstākajiem uzņēmējdarbības aktivitātes indeksiem Eiropas Savienībā. Būtisks radošuma priekšnoteikums ir arī spēja ieklausīties apkārtējos. Šajā gadījumā - pieredzes pārņēmēja spēja ieklausīties savā mentorā.
Prieks palīdzēt
Ir prieks palīdzēt jaunietim izveidot pašam savu veiksmes stāstu! Tā, atspoguļojot Lec biznesā! mentora sūtību, saka grāmatvedības ārpakalpojumu kompānijas ERGA Grupa valdes locekle Ginta Rumba, uzņēmēja ar 12 gadu ilgu pieredzi. Sadarbībā ar Rīgas Valsts tehnikumu ERGA Grupa ik gadu nodrošina prakses vietu kādam jaunajam speciālistam. Tā, pildot prakses vadītājas pienākumus, G. Rumba uzkrājusi pedagoģisku pieredzi. Savukārt kā biedrības Līdere mentore viņa strādāja jau ar pērnā gada Lec biznesā! uzvarētājiem.
Mentora uzdevums ir sniegt padomu pieredzes pārņēmējam biznesa attīstības un citos ar uzņēmējdarbību saistītos jautājumos, bet pieredzes pārņēmēja uzdevums ir mentoringa procesā attīstīties kā uzņēmējam un sasniegt sākotnēji izvirzītos mērķus. Attiecības abu starpā ir atvērtas, interaktīvas un konfidenciālas, stāsta uzņēmēja. Raksturojot mentora praksi, G. Rumba norāda, ka visvairāk jaunieši izjūtot praktisko iemaņu trūkumu. «Uz papīra izklāstītā ideja ir jauka, bet, kā gan to realizēt dzīvē, ja nav pieredzes. Mēs katrs baidāmies kļūdīties! Veicot abpusēju «prāta vētru», izkristalizējas labākās, dzīvotspējīgākās idejas. Šajā procesā apvienojas jaunieša idejas, zināšanas, entuziasms, degsme, maksimālisms un mentora pieredze,» stāsta mentore. Pieredzes pārņēmējam palīdzu jautājumos, kas saistīti ar idejas realizācijas ekonomisko pamatojumu, kā arī konsultēju nodokļu jautājumos. Man ir prieks dalīties zināšanās, celt pieredzes pārņēmēja pašapziņu, vairot jaunā uzņēmēja ticību un pārliecību par savu ideju, rezumē G.Rumba.
Biznesā ar franšīzes zeķēm
Viena no Lec biznesā! dalībniecēm, kas iekļuva finālā un ieguva iespēju izmantot mentora, konkrēti, Gintas Rumbas, palīdzību, ir Sandra Medne, LU Ekonomikas un vadības fakultātes pēdējā semestra studente, kura raksta bakalaura darbu par franšīzi. Kā pati uzskata, viņa apvieno praktisko ar lietderīgo.
Konkursā startēju ar franšīzes projektu Latvijas uzņēmumam Sock Box, stāsta jauniete. Sock Box ir labi zināms kvalitatīvu zeķu un zeķubikšu zīmols, kura piedāvātā produkcija ir īpaša ne tikai ar to, ka tiek ražota Latvijā, bet arī ar savu individuālo pieeju un stilu, spriež Sandra. «Jau skolas laikā zināju, ka vēlos savu veikalu. Veidot franšīzi ir labs veids, kā iejusties biznesa vidē, ja esi pilnīgi zaļš. Sock Box produkcija ir lieta ar odziņu, un esmu pārliecināta, ka man viss izdosies,» atzīst topošā uzņēmēja. Jau pirmajā tikšanās reizē sapratu, ka ar mentori Gintu būs patīkami sastrādāties, jo viņa klausās manās idejās un sapņos, kas, šķiet, viņai pašai patīk, bet tomēr piezemē manas domas. Gintai ar viņas pieredzi rodas pamatoti jautājumi, savukārt man ar manu jaunības maksimālismu nekas tāds neienāktu prātā. Tā kā Ginta ir grāmatvede, protams, gaidu atbalstu grāmatvedības un likumdošanas jautājumos, stāsta jaunā censone. Pat ja man neizdosies un bankrotēšu, vismaz būšu mēģinājusi un man nebūs sev jāpārmet, kā būtu bijis, ja es nebūtu to darījusi, atzīst Sandra un piebilst: «Bet zinu, ka viss būs kārtībā!»