Privāto testamentu taisa pats mantojuma atstājējs, piedaloties vismaz diviem ticamiem lieciniekiem. Tiem jābūt spējīgiem liecināt, jāpiedalās labprātīgi un jāvar pārliecināties par testatora personību. Ja testators visu testamentu pats uzrakstījis un parakstījis, tad tas ir spēkā arī bez lieciniekiem.
«Praksē nākas saskarties ar faktu, ka privātie testamenti ir sastādīti neprasmīgi, pavirši. Var gadīties, ka mantojuma atstājēja griba vispār nav izpildāma. Privāts testaments var būt nozaudēts vai pat apzināti iznīcināts. To ir viegli viltot,» stāsta I. Dobbermane. Notārs nevar garantēt privātā testamenta drošību un izpildi.
Kārtojot mantojuma lietu, pie notāra tiek uzaicināti liecinieki, kas piedalījušies privātā testamenta parakstīšanā. Ja privātā testamenta liecinieki miruši, nav sasniedzami un nav iesniegti citi līdzekļi, kas pierāda rakstiskā privātā testamenta īstumu, zvērināts notārs saskaņā ar likumu atsaka mantojuma apliecības izsniegšanu. Publiskā testamenta liecinieku aicināšana nav nepieciešama.
Ir jānoskaidro, vai vēlaties saņemt to, kas novēlēts. «Ieteicams pieņemt mantojumu ar inventāra tiesībām - par mantojuma atstājēja parādiem tad nebūs jāmaksā no savas kabatas un kreditoram nebūs tiesības vērst piedziņu pret jums,» ieteic notāre.