Sen nepieredzētais karstums radījis sarežģījumus cilvēku veselībai, kā arī viņu ikdienai, jo daudzviet pārtrūkusi elektrības padeve un kavējušies vai atcelti vilcienu reisi.
Sausā Londona
Šogad Eiropu piemeklēja barga un gara ziema, kas lika uzdot jautājumu: «Kad beidzot pienāks vasara?» Siltākais gadalaiks ir klāt, tomēr tas līdzi atnesis otru galējību - lielu karstumu. Piemēram, Lielbritānijas galvaspilsētā Londonā, kur pat vasarā valda ierasti lietaini laikapstākļi, trešdien gaisa temperatūra sasniedza plus 37 grādus. Lielbritānijas Meteoroloģiskais birojs informē, ka šī gada pirmie seši mēneši bijuši sausākie pēdējo 80 gadu laikā. Karstajās dienās Londonā reģistrēts krietni lielāks skaits ugunsgrēku, ko izraisījusi sausās zāles aizdegšanās. Šādu ugunsgrēku daudzums lielpilsētas apkaimē pēdējos divos mēnešos bijis par 30% lielāks nekā šajā pašā laika posmā pirms gada.
Sausuma dēļ Anglijas ziemeļrietumu ūdenskrātuvēs krietni samazinājies ūdens līmenis, tādēļ varasiestādes ieviesušas aizliegumu izmantot šļūtenes, lai mazgātu automobiļus vai laistītu dārzu. Aizlieguma neievērotājiem draud naudas sods tūkstoš mārciņu (840 latu) apmērā, vēsta Reuters.
Milzu karstums piemeklējis arī Krieviju, kur centrālajos rajonos gaisa temperatūra sasniegusi pat plus 37 grādus. Maskavā ar īpašām automašīnām laistītas ielas, jo pienākušas sūdzības, ka dažviet cilvēkiem kurpes iestigušas izkusušajā asfaltā.
Daudzi no pārkaršanas glābjas ūdenskrātuvēs. Pagājušajā nedēļas nogalē Krievijā noslīkuši 285 cilvēki.
Karstums pārsteidzis arī nelielo Sibīrijas pilsētiņu Verhojansku, kas atrodas aiz Ziemeļu polārā loka. Ziemās tur gaisa temperatūra ir sasniegusi pat mīnus 68 grādus, bet kopš 1. jūlija turējusies virs plus 32 grādiem, raksta AccuWeather.com. Si-noptiķi apgalvo, ka tik ilg-stošs karstums valstī nav piedzīvots kopš 1981. gada.
Izķer kondicionierus
Ķīnā šonedēļ izsludināts oranžais - otrais augstākais no četriem - karstuma trauksmes līmenis, jo vismaz trīs dienas pēc kārtas atsevišķos valsts reģionos gaisa temperatūra sasniegusi plus 40 grādus. Piemēram, Ķīnas galvaspilsētā Pekinā šonedēļ termometra stabiņš pakāpies līdz 43,9 grādu atzīmei, un tā ir augstākā temperatūra, kas valstī reģistrēta pēdējo 60 gadu laikā. Karstuma dēļ slimnīcās palielinājies sirds slimnieku skaits, bet veikalos pieaudzis pieprasījums pēc gaisa kondicionieriem. Gaisa atvēsinātāju dēļ strauji pieaudzis elektrības patēriņš, tādēļ daudzviet pārslodzes dēļ elektroapgāde pārtrūkusi.
Ķīnas dienvidu pilsētā Guandžou atvērtas gandrīz 500 patversmes, kur patverties no karstuma. Tur tiek nodrošināta gaisa kondicionēšana un atvēsināts ūdens. Karstuma dēļ pieaudzis pieprasījums pēc ūdens, Pekinā pirmdien izlietoti aptuveni trīs miljoni kubikmetru, kas ir lielākais daudzums kopš 1910. gada, ziņo AFP.
Rekordaugsta gaisa temperatūra piemeklējusi arī Ziemeļamerikas austrumu rajonus. Ņujorkā gaisa temperatūra šonedēļ sasniegusi plus 39 grādus, bet Filadelfijā - 38 grādus, kas ir krietni karstāk, nekā šajās dienās reģistrēts Floridā. Daudzviet kavējusies elektrovilcienu satiksme, jo augstās temperatūras dēļ deformējušās sliedes un nokarājušies elektrības kabeļi.