Kartelī tika manipulēts ar Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Abi uzņēmumi trīs iepirkumos, kuru kopējā līgumcena veidoja vairāk nekā 680 000 eiro, bija vienojušies nekonkurēt. Kā norāda KP, divus iepirkumus rīkoja zemnieku saimniecības un vienu pašvaldības skola. Shēma tika īstenota pavisam vienkārši - viens uzņēmums iesniedza pasūtītājam savu vēlamo tāmi, savukārt otrs iesniedza mākslīgi sadārdzinātu tāmi. KP lēmumā norādīts, ka divos iepirkumos pasūtījumu saņēma RCI Gulbene. Vienā iepirkumā pasūtījumu saņēma it kā otrs uzņēmums, bet darbu veikšana tāpat tika uzticēta RCI Gulbene, kas otram pretendentam izmaksāja vien 3% no iepirkuma līgumcenas.
RCI Gulbene valdes loceklis Jānis Kubuliņš Dienai vakar pēcpusdienā norādīja, ka vēl nav detalizēti iepazinies ar KP lēmumu: «Pagaidām komentāru nebūs, vienīgais komentārs ir, ka mēs nepiekrītam. Mēs to neatzīstam, dzīvosim tālāk, redzēsim.» Uz jautājumu, vai uzņēmums negrasās vērsties tiesā, viņš atbildēja: «Droši vien. Ja mēs neatzīstam, tad vērsīsimies tiesā.» Arī komentēt to, kas ir otra kartelī iesaistītā kompānija, viņš atteicās: «To prasiet Konkurences padomei.»
KP par šādu uzņēmuma attieksmi nesatraucas. «Pēdējos gados visi karteļos iesaistītie uzņēmumi, kurus esam atklājuši, vēršas tiesā. Mēs tiesai esam gatavi,» Dienai teic KP pārstāve Inita Kabanova. Otru kartelī iesaistīto uzņēmumu viņa atklāt atsakās, jo tas pats pieteicās KP un atklāja karteļa shēmu. Tas ir pirmais šāds gadījums nesen Latvijā atklātās iecietības programmas ietvaros. Programma paredz, ka ikviens uzņēmums, kas ir iesaistīts aizliegtās vienošanās shēmā, KP var iesniegt pierādījumus un saņemt atbrīvojumu no soda. I. Kabanova skaidro, ka Eiropā iecietības programma ir efektīva - deviņdesmit procentu lielo karteļu lietu tiek atklātas šādi.
Tagad RCI Gulbene ir piemērots sods 125 tūkstošu eiro apmērā. Sodu parasti rēķina proporcionāli uzņēmuma apgrozījumam. RCI Gulbene ir viens no lielākajiem reģionālajiem būvniecības uzņēmumiem. Ar tā valdes priekšsēdētāju Sandi Brekti Dienai neizdevās sazināties. Viņa vārds saistībā ar krāpnieciskām darbībām pašvaldību iepirkumos neizskan pirmo reizi. 2011. gada maijā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs kriminālprocesa ietvaros aizturēja kādu Gulbenes novada amatpersonu, kas izmantoja savu dienesta stāvokli un kopā ar divām komercuzņēmuma amatpersonām veica pretlikumīgas darbības saistībā ar kādu pašvaldības iepirkumu, valstij radot zaudējumu vairāk nekā 7200 latu apmērā. Vietējie mediji ziņoja, ka viens no aizturētajiem bijis tieši Sandis Brekte.
Jāpiemin arī, ka KP aprīlī pierādījumu trūkuma dēļ izbeidza lietu par iespējamu piedāvājumu saskaņošanu konkursā par kultūras centra remontdarbiem Gulbenē. Padomei nebija pietiekamu pierādījumu, lai konstatētu karteļa vienošanos starp RCI Gulbene un Latvijas energoceltnieku.