«Informācija tika saņemta šonakt. Nav zināms, cikos un kur notika nolaupīšana,» piektdien teica GM Helicopters pārstāvis Jānis Liepiņš. Uzņēmums ar ANO sadarbojas Pasaules pārtikas programmas (WFP) misijas ietvaros. Helikopteros tiek pārvadāta pārtika, preces mediķiem un citiem speciālistiem.
Ar nolaupīto vīriešu veselības stāvokli viss ir kārtībā, sacīja J. Liepiņš. Ar Latvijas pilsoņiem vai nolaupītājiem uzņēmums gan nesazinoties, bet informācija par viņu veselības stāvokli saņemta no oficiāliem avotiem Sudānā, ANO misijas un ES pārstāvjiem.
«Kompetentās iestādes ir informētas par trim nolaupītiem Latvijas valsts piederīgajiem,» Dienai norādīja Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Sīlis. Viņam nekas vairāk par nolaupītajām personām neesot zināms, tomēr notiekot sazināšanās ar sadarbības partneriem. «Pa diplomātiskiem kanāliem cenšamies noskaidrot ko vairāk, jo, kā zināms, Sudānā nav Latvijas pārstāvniecības,» teica J. Sīlis.
ANO pārstāve Emīlija Kasella aģentūrai Associated Press teikusi, ka incidents noticis Dienviddārfūras provinces galvaspilsētā Njalā. Detalizētāku informāciju viņa pagaidām nevarēja sniegt. Dienviddārfūras gubernators Abdelhamids Kaša sākotnēji pavēstījis, ka nolaupītie piloti esot krievi, savukārt Krievijas mediji precizē, ka nolaupītie helikoptera apkalpes locekļi ir krievvalodīgie. Krievijas vēstniecība Sudānā paziņojusi, ka nolaupītie vīrieši nav Krievijas pilsoņi, vēsta LETA.
«Drošības spēki līdz tumsai meklēja nolaupītājus, taču bez rezultātiem,» norādīja Dienviddārfūras gubernators.
Dārfūrā arī iepriekš nolaupīti ārzemnieki, par kuriem prasīta izpirkuma maksa. ĀM rīcībā šobrīd nav informācijas, ka par Latvijas valsts piederīgajiem tāda būtu pieprasīta.
Pēdējais šāds incidents notika 29. augustā, kad bruņoti kaujinieki Njalā nolaupīja divus krievu pilotus. Divas nedēļas agrāk Dārfūrā tika nolaupīti divi Jordānijas policijas konsultanti, kas strādāja kopā ar ANO un Āfrikas Savienības miera uzturēšanas spēkiem Dārfūrā (UNAMID). Kopš 2009. gada marta kara plosītajā reģionā nolaupīti vairāk nekā 20 ārzemnieki, bet visi ķīlnieki dažas dienas vēlāk atbrīvoti neskarti. Dārfūrā kopš 2003. gada plosās pilsoņu karš, kas prasījis vismaz 300 000 cilvēku dzīvību, bet vēl aptuveni 2,7 miljoni cilvēku devušies bēgļu gaitās, liecina ANO dati.
Tiek ziņots, ka nolaupīšanas sākušās pēc tam, kad Starptautiskā Krimināltiesa izsniedza aresta orderi Sudānas prezidentam Omaram el Bašīram saistībā ar apsūdzībām par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci Dārfūras reģionā. O. el Bašīrs tiek apsūdzēts armijas norīkošanā iznīcināt trīs Dārfūras etniskās tautas - forus, masalitus un zaghavus.