» Izvērtējot Latvijā nesen ienākušās, bet jau pietiekami lielu popularitāti ieguvušās kolektīvās iepirkšanās klientu sūdzības, var secināt, ka problēmas, visticamāk, saistītas ar uzņēmumu nespēju pildīt uzņemtās saistības lielā klientu pieplūduma dēļ, kā arī līdz galam neatklātajām visām ar kuponu atprečošanu saistītajām niansēm.
Abas rociņas kreisās
Lauras māsa kuponus fotogrāfiju izgatavošanai iegādājās kolektīvās iepirkšanās portālā cherry.lv, kur šo pakalpojumu piedāvāja Fotoprint. «Pirmajam problēmas sākās tētim, kad viņam no sešiem pasūtījumiem uztaisīja tikai piecus, sestais bija pazudis. Nākamā bija māsa - viņai no 30 pasūtītajām fotogrāfijām uztaisīja 23. Neparasti bija arī tas, ka izgatavotās fotogrāfijas bija jāizņem... ķīmiskajā tīrītavā,» stāsta Laura un atceras, ka arī pašai nav klājies labāk. Problēmas bija ar fotogrāfiju ielādēšanu, to nācās darīt pat vairākas reizes. «Kad devos pēc bildēm, māsa un tēvs jau mani pabrīdināja, tāpēc uzreiz atvēru aploksni, un izrādījās, ka tur ir citu cilvēku pasūtītās bildes. Kad par to informēju ķīmiskās tīrītavas darbinieci, viņa bija izbrīnīta, ar kādu sazvanījās, un izrādījās, ka par vienu ciparu sajaukts pasūtījuma numurs,» stāsta Laura. «Gaidot firmas pārstāvja zvanu, kā man solīja bilžu izsniedzēja, ielūkojos Fotoprint mājaslapā savā profilā, kur biju ielādējusi fotogrāfijas. Tur bija ievietoti trīs man svešu cilvēku fotoalbumi. Domāju, apskatīšos, vai starp fotogrāfijām nav iejukušas manējās. Labāk nebūtu skatījusies! Vienā albumā tikko dzimis mazulis, otrā mazi bērni, trešajā kāzas. Nu labi - vēl tās kāzu izdarības, bet viņi viens otru bildējuši arī otrā rītā, līgava vēl bija halātā, bet līgavainis - pilnīgi kails!» Par savu atklājumu Laura telefoniski informēja uzņēmumu, kur viņai atkal solīja atzvanīt, bet zvanu meitene tā arī nesagaidīja. Beidzot zvanīja pati un nu saņēma solījumu pēc divām dienām visu nokārtot. Gods kam gods, beidzot savas fotogrāfijas viņa tomēr dabūja. Kad Lauras māsa, vēlreiz pasūtot foto, atkal saskārās ar problēmām, viņa tikai noteica - viņiem tur laikam abas rociņas kreisās kājiņas. Tomēr, par spīti negatīvajām atsauksmēm, Fotoprint ar savu atlaižu piedāvājumu jau pārmeties no cherry.lv uz citylife.lv un zizu.lv.
Kvalitātes jēdziens
Aigars, kurš pēc savas iniciatīvas pēta un analizē, kas šajā jomā Latvijā notiek, bet vēlas saglabāt anonimitāti, uzskata, ka pat gadījumā, kad uzņēmums klientu pieplūduma dēļ nespēj pildīt saistības, atbildība jāuzņemas kolektīvās iepirkšanās servisam. «Viņi firmām sasola - nāciet pie mums, uzreiz saņemsiet naudu, jums būs papilnam klientu, bet nepaskaidro - cik papilnam, un ar ko jārēķinās,» pārliecināts ir Aigars. Ģirts Slaviņš, cherry.lv vadītājs, stāsta: «Mēs ar saviem partneriem vienmēr rūpīgi pārdomājam, cik lielu pircēju daudzumu viņi spējīgi pietiekami kvalitatīvi apkalpot,» saka Slaviņš. Katrs problēmgadījums esot individuāls. Sūdzību par sliktiem pakalpojumiem nav bijis daudz. «Mēs tās pārrunājam ar partneri, reizēm veicam kontrolpirkumus, izlases kārtībā aptaujājam citus pircējus,» stāsta Slaviņš un piebilst, ka tomēr jāņem vērā, ka kvalitātes izpratne nereti ir ļoti subjektīva un ne vienmēr pircēji iedziļinājušies pakalpojuma aprakstā. Īpaši tas esot aktuāli skaistumkopšanā, kur cilvēciskais faktors, apkalpojot klientus, ir ļoti nozīmīgs. Portāla citylife.lv pārstāvis Māris Strods atklāj, ka nereti problēmas rodas tāpēc, ka sadarbības partneru vadība nav saviem darbiniekiem pietiekami izskaidrojusi, kā darbojas akcija un ka tas var būt papildu slogs uzņēmumam.
Māris Strods stāsta, ka bieži domstarpības rodas tāpēc, ka uzņēmumi līdz galam neizprot akciju mērķi. «Mūsu skatījumā uzņēmumam šajā gadījumā primārais nav pēc iespējas vairāk pārdot. Tas ir mārketinga pasākums,» saka Māris Strods. Kolektīvās iepirkšanās servisos akcijas piedāvā lielākoties jauni un mazpazīstami uzņēmumi, jo tas viņiem izmaksā lētāk, nekā rīkot plašas reklāmas un mārketinga kampaņas. «Jaunam uzņēmumam jāiegulda milzu kapitāls, lai to pamanītu. Taču klientus tā piesaistīt ir daudz vieglāk. Nezinu gan, cik lieli ieguvēji viņi ir naudas ziņā, jo visbiežāk preci vai pakalpojumu piedāvā ar 50% atlaidi. Taču no tā vēl jāmaksā starpniekprocents (vidēji 20-30%, bet ne mazāk kā 15%) kolektīvās iepirkšanās servisam, kas tam piegādā klientus,» stāsta Aigars.
Konkurence sīva
Kolektīvā iepirkšanās Latvijā, īsā laikā iekarojot nozīmīgu tirgus daļu, spējusi piesaistīt tūkstošiem cilvēku, jo daudziem tā ir iespēja iegādāties un izbaudīt to, ko citkārt par pilnu maksu nevarētu atļauties. Galvenokārt tās ir dažādas skaistumkopšanas procedūras, ceļojumi, aktīvā atpūta, ārstnieciski pakalpojumi, restorāna apmeklējums, kā arī iespēja lētāk iegādāties koncerta, kino, teātra biļetes. Pirms gada servisus, kas piedāvātu šo pakalpojumu, varēja saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem, bet šodien to ir ap 30. Tirgus līderis šogad šajā jomā ir citylife.lv, kura ieņēmumi no pārdotajiem kuponiem šī gada pirmajā pusgadā pietuvojas miljonam latu, bet pārdoto kuponu skaits pārsniedz 100 000.
Cherry.lv un citylife.lv pārstāvji Dienai atzīst, ka ierobežotajam Latvijas tirgum tik liels skaits servisu ir par daudz. Ģirts Slaviņš saka: «Latvijā daudzmaz nopietni spēlētāji ir kādi pieci seši, tomēr pieļauju, ka dzīves realitāte liks šim skaitam samazināties. Konkurence portālu starpā patlaban ir ļoti asa, tas gan ne vienmēr nozīmē pietiekami kvalitatīvu piedāvājumu klāstu,» saka Slaviņš.