Gatavot mājās sāku pavisam muļķīga iemesla dēļ - lai izpatiktu sievietei. Bet daiļajam dzimumam ar kotletēm noteikti nevarēs izpatikt. Tur vajadzīgas zaļas lapas ar labām eļļām un neparastiem etiķiem, mīksti, pūdēti sieri un labs vīns. Kotletes? Kotletes tikai pēc tam. Lai iemācītos pagatavot kotletes, es vērsos pie trīs dažādu paaudžu sievietēm. Katrai no viņām bija sava kotlešu recepte.
Mana vecmāmiņa pret ēdienu attiecas pavisam vienkārši. Lai sanāktu daudz, būtu sātīgi un maz izmaksātu. Viņai ir piecas meitas un vairāk nekā divdesmit mazbērnu un mazmazbērnu. Šādas ģimenes sanākšanas būtu pārbaudījums pat restorāna šefpavāram, kur nu vēl gandrīz astoņdesmit gadu vecai kundzei. Kotletes cept viņa iemācījusies no kādas tantes, bet vecmāmiņa nekautrējās citām kotlešu cepējām jautāt, kāda tad ir viņu recepte. Vislabākā kotlešu masa sanāk, ja cūkgaļu un liellopa gaļu samaisa līdzīgās daļās. Receptes knifs balstās uz zaļa kartupeļa, krējuma un sodas pievienošanu. Kotletes tad sanāk tādas pufīgākas.
Jautājot kotletes recepti sievasmātei, uzreiz saņēmu pretjautājumu. Kādas kotletes tad es īsti gribu cept - burkānu, kāpostu, kartupeļu? Tas arī raksturo viņas darbošanos virtuvē. Eksperimentiem un jauninājumiem dažādiem ēdieniem nav nekādu ierobežojumu, bet dažādu virtuves iekārtu un rīku viņai vairāk nekā man. Parastās kotletes visgaršīgākās esot, ja cūkgaļa ir trekna un liellopa gaļas vairāk, kā arī, ja viss ir pašu malts. Sievasmāte kotlešu masai pievieno kārtīgi pienā izmērcētu baltmaizi un olu. Vislielāko uzsvaru viņa liek uz kotlešu masas kārtīgu samīcīšanu.
Trešajai sievietei it kā būtu jābūt sievai, bet, man esot galvenajam virtuvē, viņai reti kad sanāk tikt pie plīts. Mīļākās man nav, meitas pārāk jaunas, tāpēc garšīgākās kotletes meklējumos lūdzu labākā drauga sievas padomu. Kaitīgas veselībai, holesterīna atombumba, labāk es tev pastāstīšu par Boloņas mērci... Tāda bija viņas atbilde kotlešu jautājumā. Tomēr kotletes arī viņa mācēja cept. Puse liellopu un puse cūkgaļas ir jāpērk tirgū, turpat viss kārtīgi jāsamaļ. Smalkas meitenes, izrādās, kotletēm pievieno arī sakapātu sīpolu un sasmalcinātu ķiploka daiviņu. Bez dažām olām šim receptes variantam vēl pievieno kviešu miltus un ūdeni. Kotlešu mīkla sanāk vijīga, cepot šķidrums nenāks laukā un kotletes sanāk nu ļoti sulīgas.
Kuras kotletes ir visgaršīgākās? Diplomātijai un labām manierēm kulinārijā nav vietas. Visgaršīgākās ir tās, kas gluži kā padomu laiku ēdnīcā nav jācep pašam. Tās, kuras kāds pagatavojis tieši tev. Un tas nekas, ka tikai parasta kotlete.
*Signis Vāvere ikdienā strādā SEB bankā par datubāzu analītiķi, bet brīvajā laikā raksta blogu par ēst gatavošanu mājās. Un, protams, arī gatavo