Situācija ir vienkārši smieklīga: kurš dzīvo bankai piederošā dzīvoklī, tas atradis iespēju savdabīgi ietaupīt - maksājot hipotekāro kredītu, nemaksā par dzīvokļa komunālajiem maksājumiem. Mājoklis taču pieder bankai, kāpēc man maksāt?! - izsaucas nemaksātāji un turpina dzīvot, cepuri kuldami.
Bet parāds nav brālis - kurš tad to nezina! Ekonomikas ministrija nāk klajā ar darba grupas ieteikumu, ka parāds tomēr jāsamaksā. Tikai, pēc viņu domām, visprātīgāk būtu, ja samaksās tie, kuri jau tā godprātīgi maksā. Kad ministram pārjautāja, vai patiesi tā domā ministrija, Kampara kungs atteica, ka tas bijis vien «darba variants». Pārsteidzoši, ka nemaksātāji ne vienmēr ir cilvēki, kuri zaudējuši darbu, līdz ar to arī regulārus ienākumus. Gandrīz trešā daļa patērētāju par saņemtajiem pakalpojumiem nemaksā. Viņus var nosaukt par apzināti nemaksātājiem, un viņi nepilda saistības ne pret komunālo pakalpojumu sniedzējiem, ne kreditoriem un pat ne pret kaimiņiem, kuri godprātīgi maksā baisi augsto summu ik mēnesi.
Bankām ieteica, ka maksājumi piedzenami neatkarīgi no bankas hipotēkas 10% no ķīlas vērtības. Bankām negribas atzīt, ka nemaksāšanas problēma ir arī banku alkatības radīta. Nemaksātāji pat ir nosacīti pasargāti no komunālo pakalpojumu sniedzēju prasījumiem, bet bankas būs pirmās, kas var atņemt īpašumu, un tas padara bezjēdzīgus centienus citiem parādus piedzīt. Ieteikumi birst kā no pilnības raga.
Tomēr nekādas brīnumreceptes nav jāizraksta. Vienkārši jāpadara ātrāks un efektīvāks tiesas process, lai saīsinātos kopējais procesa ilgums no pieteikuma iesniegšanas līdz izpildraksta iegūšanai. Vienīgais veids, kā var risināt jautājumu par komunālo maksājumu piespiedu piedziņu, ir tiesa. Visi to zina, arī pakalpojumu sniedzēji, bet viņi negrib tērēt laiku. Savukārt tiesas Latvijā ir lēnas. Kurš gan nezina, ka jāsakārto fizisko personu maksātnespējas mehānisms, lai varētu ātri sākt šādu procesu pēc kreditoru iniciatīvas. Tas ļautu novērst parādu nevajadzīgu uzkrāšanos.
Ja Tieslietu ministrija izstrādās kārtības par, t.s., maza apmēra prasību vienkāršotu izskatīšanu tiesā ātrāku pieņemšanu Saeimā un palīdzēs novērst piedziņas procesa nepilnības, tad apsaimniekotāji varētu politiķiem un ierēdņiem piešķirt ordeni. Par uzdrīkstēšanos. Ja kāds iedomāsies pilnveidot mājokļu apsaimniekošanas likumu, kurā būtu paredzēta īpašumu renovācijas veicināšana, siltināšanas projektu īstenošana, tādējādi samazinot cilvēku maksājumu apmēru par saņemtajiem komunālajiem pakalpojumiem nākotnē, tam arī droši var dot medaļu. Par apzinību!