Kopīgi parakstītajā deklarācijā teikts: tiešo maksājumu sistēmu nepieciešams reformēt tā, lai pēc 2013. gada tie visu ES dalībvalstu lauksaimniekiem tiktu aprēķināti saskaņā ar objektīviem un godīgiem principiem, atsakoties no vēsturiskajiem kritērijiem, kurus, nosauktus citos vārdos, «pa sētas durvīm» atkal cenšas iedabūt atpakaļ daudzas vecās dalībvalstis.
Par kopīgu viedokli vienojušies Latvijas, Igaunijas, Kipras, Lietuvas, Polijas, Rumānijas un Zviedrijas pārstāvji. Paredzams, ka šīm valstīm pievienosies arī Čehija un Portugāle. Savukārt pret šo viedokli iestājas Spānija un Ungārija, kura vēl pirms mēneša bija «septiņnieka» sabiedrotā. Pieklusis arī Slovākijas un Bulgārijas entuziasms.
Deklarācija tiks iesniegta Eiropas Komisijai, Eiropas Parlamentam, kā arī pārējām ES dalībvalstīm. Reformētajai ES Kopējai lauksaimniecības politikai jāstājas spēkā 2014. gadā, sākoties jaunajai savienības finanšu perspektīvai.
Diena jau rakstījusi, ka patlaban notiek vienošanās par lauksaimniecības politikas politiskajiem principiem. Gan EK komisārs lauksaimniecības jautājumos Dačans Čološs (Rumānija), gan ģenerāldirektorātu vadītāji savu viedokli mainot diezgan bieži, tāpēc nepārtraukti jāuztur spēkā savi priekšlikumi un jāturpina meklēt sabiedrotos, uzskata A. Lapiņš.