Veselības ministrijas (VM) vadošie ierēdņi saka - risinājumus meklēšot tuvākajā laikā. Lēmumu par drīzo TOS svītrošanu VM pieņēma slēpti bez diskusijām ar visām iesaistītajām pusēm, piemēram, pašu TOS. Pēc pusgada arī varētu tikt krietni «paravēts» diennakts neatliekamās palīdzības slimnīcu tīkls, iespējams, pat uz pusi. Arī par to šobrīd VM ierēdņi izsakās skopi.
Otrdien līdz ar izmaiņām TOS funkcijās valdība akceptēja biezu VM izstrādātu grozījumu paketi. Daļa izmaiņu stāsies spēkā jau pēc dažām dienām - 1. janvārī. Piemēram, traumpunkti slimnīcās vairs nestrādās dienā, tikai no pulksten 18 vakarā līdz astoņiem rītā. Tikai brīvdienās un svētku dienās - 24 stundas diennaktī. Ģimenes ārstiem savukārt no janvāra VM plāno kvotas nosūtījumiem uz laboratoriskajiem izmeklējumiem. Proti, šo izmeklējumu finansējuma apjoms ģimenes ārstiem tiks aprēķināts atkarībā no ģimenes ārsta praksē reģistrēto pacientu skaita un šo pacientu vecuma grupu struktūras. Pret šo ieceri jau sākumā iebilda ģimenes ārstus pārstāvošās asociācijas, norādot uz riskiem, ka mēneša vidū vai beigās kvotas var beigties.
Slimnīca iebilst
«Politika par specializētu slimnīcu iekļaušanu daudzprofilu slimnīcās ir jau kopš 2000. gada,» saka VM valsts sekretārs Rinalds Muciņš, noliedzot, ka neatliekamās palīdzības sniegšanas pārtraukšana TOS esot jaunums. Tiesa, viņš atzīst - vasarā, pārrunājot ar iesaistītajām pusēm šo jautājumu, ierēdņi domājuši, ka tas notiks pēc diviem trim gadiem, nevis tik drīz. «Traumatoloģijas slimnīca tad sniegs plānveida palīdzību, neatliekamo palīdzību traumu gadījumos sniegs Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas jaunā uzņemšanas nodaļa un politraumu nodaļa,» saka R. Muciņš. «Tā būs efektīvāka finanšu resursu izmantošana.» Jau ziņots, ka nākamajā gadā veselības nozares budžetā nepieciešams rast ietaupījumu 12,3 miljonu latu apmērā.
TOS valdes priekšsēdētājs Vitolds Jurkevičs saka: «Tas ir tāds stils mūsu valstī izmaiņas pieņemt klusu ap svētkiem, lai būtu pēc iespējas mazāka rezonanse.» Par plānotajām izmaiņām TOS viņš uzzinājis pirmdienas vakarā no medijiem. TOS vadītājs neizprot, kādēļ neatliekamo palīdzību nevar turpināt organizēt vietā, kur ir pieredzējušākie ārsti, un «kāpēc nepieciešams pārvirzīt uz vietu, kur palīdzību sniegs lēnāk, mazākā apjomā, mazāk kvalitatīvi». TOS mediķiem slidenajā laikā esot darba pilnas rokas, ja dienā esot ap 180 pacientiem, tad aptuveni puse, vidēji ap 40%, no tiem ir akūtie pacienti.
Austrumu slimnīcas pārstāve Inguna Potetinova Dienai stāsta, ka par šādu VM plānu slimnīca ir informēta, notikušas sarunas. «Šādu plānu varam īstenot tādā gadījumā, ja slimnīca saņems papildu resursus - gan finansiālos, gan cilvēku,» viņa piebilst.
Izmaiņas arī recepšu zālēm
R. Muciņš arī saka - nākotnē arī Rīgas 2. slimnīca vairs neuzņems neatliekamos pacientus ar traumām, kā tas ir šobrīd, bet to darīs P. Stradiņa slimnīca. Tiesa, tas vēl nenotiks jūlijā, jo Stradiņa slimnīca šobrīd to nespējot.
Tiesa, kaimiņos Igaunijā nav šādas traumās un ortopēdijā specializētas slimnīcas kā TOS. Kā Dienai stāsta Igaunijas Sociālo lietu ministrijas pārstāve Helēna Nomika, visās četrās Igaunijas vadošajās slimnīcās un vēl arī trīs reģionālajās slimnīcās ir īpašas ortopēdijas nodaļas. «Ja cilvēkam ir trauma, viņš var doties uz jebkuru no šīm slimnīcām,» saka H. Nomika.
Šobrīd VM skopi izsakās par plāniem optimizēt diennakts neatliekamās palīdzības slimnīcu tīklu, skaidri zināms tikai tas, ka izmaiņas būs. VM ierēdņi izteikušies, ka prioritāri atbalstīs 11 ārstniecības iestādes - proti, trīs universitātes līmeņa slimnīcas, septiņas reģionālās un rehabilitācijas centru Vaivari. Tas nozīmē, ka 11 slimnīcas var skart izmaiņas funkcijās, piemēram, tās var pārtapt par poliklīnikām vai aprūpes slimnīcām.
Izmaiņas skars arī kompensējamo zāļu lietotājus. Proti, no nākamā gada 1. aprīļa par kompensējamo zāļu recepti pacientam būs jāmaksā 50 santīmu. Maksājums neattieksies uz iedzīvotājiem ar ienākumiem līdz 120 latiem mēnesī un kuri saņem sociālās drošības tīkla stratēģijas atbalsta pasākumus, zālēm, kas izrakstītas bērniem līdz 18 gadiem, un par medikamentiem, kuru cena ir līdz trim latiem.