Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +11 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 24. oktobris
Renāte, Modrīte, Mudrīte

Lielās mīlestības ļaunās sekas

Lūdzu atņemt man aprūpes tiesības, jo bērns nav valdāms, - šādu iesniegumu Rīgas Bāriņtiesas priekšsēdētājs Aivars Krasnogolovs reiz atrada uz sava rakstāmgalda. Iespējams, līdzīgu iesniegumu vismaz reizi vēlējies uzrakstīt katrs vecāks, kurš netiek galā ar bērnu vai pusaudzi. Retais aizdomājas, ka iemesls, kura dēļ pēcnācējs uzvedas izaicinoši, meklējams pašos vecākos - viņu vēlmē bērnu pāraprūpēt. Bērnam pieaugot, šī vēlme var nodarīt ļaunumu gan vecākam, gan bērnam. Piepildoties sliktākajam scenārijam, pāraprūpēts bērns var kļūt pat par maniaku, kurš, iespējams, reiz kādu nogalinās.

Uzvedība bez robežām

Ar krēslu izsists zobs meitenei, ar šķērēm sadurts klasesbiedrs - šādas agresivitātes lēkmes, fiziski aizskarot citus audzēkņus, novērotas no hiperaprūpēto bērnu puses. Vēl vairāk - nemitīgas runas par pašnāvību un atkārtoti mēģinājumi to īstenot sākumskolas vecumā, turklāt piedāvājot par samaksu iemācīt pašnāvības paņēmienus citiem klases skolēniem. Šie ir tikai daži, taču patiesi gadījumi, kas ataino pāraprūpētu bērnu izpausmes no Latvijas speciālistu Dienai pārstāstītās pieredzes. Pēc psihologu teiktā, šādu bērnu uzvedībai ir raksturīga agresija, piemēram, skolēns var izdemolē klasi vai publiski zākāt skolotāju.

Skaidrojumu neadekvātajai uzvedībai Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa rod tajā, ka, bērnam pieaugot, viņš izzina robežas savai rīcībai. Ļoti bieži provocē apkārtējos, lai kāds šīs robežas ierāda. «Gadījumos, kad vecāki akli atsakās to pamanīt, bērns tā vietā, lai draudzētos, nodara pāri apkārtējiem, jo vienkārši neprot citādi.»

No vienas puses, vecāki ir tie, kas izvēlas audzināšanas metodes, no otras, gan starptautiskie, gan nacionālie likumi nosaka audzināšanas mērķi - sagatavot bērnu patstāvīgai dzīvei sabiedrībā. «Tas nozīmē, ka vecāks nevar audzināt bērnu par noziedznieku un mums nav tiesības noskatīties, ja viņš to dara, aizbildinoties, ka tās ir viņa tiesības,» skaidri nosaka L. Rieksta-Riekstiņa. Lietas, kas saistītas ar bērnu hiperaprūpi, pēdējo gadu laikā inspekcijā nonāk arvien biežāk. Tiesa, praksē ir gadījumi, ka bāriņtiesu pārstāvji hiperaprūpi kā problēmu neuztver.

Iespējamas galējības

Arī Laila Balode, centra Dardedze vadītāja, Dienai atklāj, ka pāraprūpes gadījumi ir bieža parādība, kas mēdz būt ar visnotaļ smagām sekām. Viņa atceras, ka reiz kāda sieviete piezvanīja uz centru un lūdza palīdzēt viņas bērnam. Kā atzīst L. Balode, viņas pārsteigums bija liels, kad, pēc lūguma nosaukt bērna vecumu, māte paziņoja - vai, manam dēlam jau 42! «Šāda situācija var rasties tad, ja vecāki neņem vērā bērna attīstībai vajadzīgās prasības, visu darot viņa vietā,» skaidro psiholoģe un psihoterapeite Nora Razgaila. Rezultātā bērna patstāvības iemaņas kavējas un bērns kļūst atkarīgs no aprūpes.

L. Balode uzskata, ka hiperaprūpei var būt ļoti smagas sekas personības attīstīšanās procesā. Šie cilvēki vēlāk var veidot ļoti patoloģiskas savienības -ar atkarīgiem, vardarbīgiem vai gados vecākiem cilvēkiem, pat ar bērniem. Esot arī iespējams, ka viņi neveido attiecības vispār, jo to neprot.

Psihologs un psihoterapeits Uldis Ābele min citu situācijas attīstības piemēru, kad pāraprūpēts bērns visu dzīvi krāj savu iekšējo trauksmi. Tās rezultātā viņš var kļūt par despotisku vadītāju vai sliktākajā gadījumā - pat par maniaku. «Viss ir atkarīgs no hiperaprūpētā uztveres,» paskaidro U. Ābele. Ja šis cilvēks būs sociāli adaptējies, viņš mēģinās to darīt «smalki», kaut kādā veidā apkārtējos psiholoģiski noniecinot. Taču jo viņš būs primitīvāks, jo vairāk vēlēsies kaut kādas riebeklības darīt fiziski. «Ļaunākā formā pat nogalināt,» skaidro psihologs.

Pusaugu problēmas

Ja hiperaprūpējošā ģimenē veidojas problēmas, parasti tas notiekot bērnam sasniedzot pusaugu vecumu, skaidro L. Balode. Nereti šis vecums ir laiks, kad bērns mēģina kaut kādā veidā hiperaprūpējošo saiti pārraut. Vecāki parasti tad krīt izmisumā, jo bērns dara visu, kas iepriekš nebija ļauts. Pastāv arī iespēja, ka, sasniedzot tīņa vecumu, bērnam var veidoties naids pret savu māti, kura liegusi jebkādu autonomiju. Šis naids var veidoties arī pret visu, kas māti atgādina, piemēram, pret sievietēm kopumā, pret cilvēkiem, kuri ir līdzīgā vecumā, ar līdzīgām manierēm vai runā līdzīgā intonācijā. «Tās ir zemapziņas spēles, un tās nav iespējams prognozēt,» skaidro U. Ābele.

Atbildīgi vecāki

No minētajiem bērna attīstības modeļiem ir iespējams izvairīties, viss šeit ir atkarīgs no vecākiem. L. Balode atzīst, ka savā praksē viņai ir nācies sastapt dažādus vecākus - ir tādi, kas visu saprot paši, bet ir arī vecāki, kuri ļoti pretojas un akli atsakās pieņemt nepatīkamo patiesību. N. Razgaila norāda -gadījumos, kad bērna uzvedībā vērojama vardarbība, nepieciešams paraudzīties soli atpakaļ, lai saprastu, kas patiesībā ar šiem vecākiem notiek. Centra Dardedze vadītāja ir līdzīgās domās - vecāki, šādi audzinot bērnu, apmierina savas vajadzības pēc varas un kontroles.

Sabiedrība nepieņem

Aptaujājot vairākas bāriņtiesas Latvijā, Diena noskaidroja, ka praksē tām nākas saskarties lielākoties ar pretējām situācijām, proti, nepietiekamu aprūpi. A. Krasnogolovs skaidro, ka bērnu hiperaprūpi ir ļoti grūti identificēt. Nedz valsts, nedz sabiedrība nav gatava pieņemt šādus gadījumus, kas būtiski ierobežo atbildīgo institūciju spēju iejaukties.

Tam piekrīt arī L. Rieksta-Riekstiņa, par piemēru minot kādu gadījumu, kurā pēc lēmuma par aprūpes tiesību atņemšanu kādai mātei iejaukšanās bija teju neiespējama, proti, policijas darbinieki atteicās no ģimenes izņemt bērnu, jo neesot bijuši nelabvēlīgi apstākļi. «Mūsuprāt, šādos gadījumos būtu jāpiemēro kriminālatbildība,» saka VBTAI priekšniece un piebilst, ka reiz šāds priekšlikums nonāca līdz Saeimai, taču deputāti to noraidīja.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Hiperaprūpes situācijas

Būtiskākās pazīmes, kas raksturīgas
vecākiem un bērniem
Vecāki
(hiperaprūpe raksturīga mātēm)
Vecāki šķirti, nav realizējušās ģimenes attiecības
Māte bērnu audzina viena
Noskaņo bērnu negatīvi pret šķirto vecāku
Svarīgi, lai bērns atzīst tikai māti
Māte nav sociāli aktīva
Māte ir ilglaicīga bezdarbniece - biežāk pati nevēlas strādāt
Bieži ģimenē ir augsts labklājības līmenis
Māte iepriekš cietusi vardarbībā, bieži tieši no vīra
Neatkarīgi no bērna uzvedības attaisno viņa rīcību (pat ja acīmredzams, ka bērnam nav taisnība)
Sūdzas par visu - slikti klasesbiedri, viņu vecāki, skolotāji, skola utt.
Bieži lieto bērna vecumam neatbilstošas audzināšanas metodes
Nevēlas dzirdēt taisnību - negatīvi atsaucas par tiem, kas to saka
Iespējams, ir šizofrēnija vai dziļa depresija

Bērni
Vienīgais bērns ģimenē
Biežāk zēns, retāk meitene
Aug materiāli nodrošinātā ģimenē
Izteikta agresivitāte, pat vardarbība (vērsta gan pret apkārtējiem, gan pret pašu)
Runā par pašnāvību, pat mēģina to īstenot
Provocē apkārtējos - nav robežu
Uzbrūk vājākiem - zēni parasti uzbrūk meitenēm
Manipulatīvs bērns - ļoti labi zina, kā jārunā ar pieaugušajiem
Dzird tikai to, ko grib sadzirdēt
Kļūst nevaldāms, kad saka vai liek darīt to, ko nevēlas
Atļaujas uzvesties neadekvāti, aizbildinoties, ka ir slims

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Tāda kā svilpšana

Pirms kāda laika pie manis ciemos atnāca kaimiņš, lai parunātu par sadzīviskām lietām. Sarunas nobeigumā, mazliet ieklausījies no dzīvokļa nākošajās skaņās, viņš bažīgi apvaicājās: "Kla...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?