«Manas mammas māsu Veru Molderi izsūtīja 1941. gada 17. jūnijā. Vēlāk, būdams mazs pintiķis, redzēju, kā viņa 40. gadu beigās saņēma māsas vēstules - caur draugiem. 50. gadu sākumā mamma saņēma izziņu, ka māsa ir mirusi. Droši vien badā un salā,» stāsta Vilnis Šmīdbergs. Tikai pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viņš arhīvā ticis pie detalizētākām ziņām. «Denunciācijas vēstulē bija teikts, ka viņa esot japāņu vēstnieka spiedze. Murgs. Viņu nometināja Arhangeļskas apgabalā. Vera bija jaunāka par manu mammu. Viņa bija ļoti skaista un atraidījusi kāda miliča uzmanību. Viņš dusmās piedraudējis: tu to man pieminēsi! Kad Verai atnāca pakaļ, viņai vēl nebija 30 gadu. Viņas sešgadīgo meitiņu manu māsīcu Laimiņu uzaudzināja mana vecāmāte Ventspilī,» komponists atminas.
Padomju režīms nežēlīgi izpostījis arī komponista brāļa dzīvi, viņa sieva Aina nomira pāragrā mokošā nāvē. Vilnis Šmīdbergs zina stāstīt, ka Ainu 1950. gadā paķēra tieši no skolas, kur viņa mācījās 10. klasē, - kopā ar tēvu, kurš bija ticīgs un darbojās baptistu grupā. Pirms tam 1949. gadā jau bija izsūtīta viņas māte un abas māsas. «Ainu februārī vaļējā mašīnā veda no Ventspils uz Jelgavu, kur izcēla stīvu, sasalušu. Ar manu brāli viņa apprecējās pēc atgriešanās 1958. gadā, taču bija jau smagi slima.»
Jaunās simfonijas zemtekstā rindas no Svētajiem Rakstiem vēsta: «Svētā Marija, Dieva Māte, lūdz par mums, grēciniekiem, tagad un mūsu nāves stundā.» Komponists atklāj, ka simfonija ir viendaļīga, taču nosacīti sastāv no pieciem posmiem, kas ved no agresijas un monstroza totalitārās lielvaras marša uz apskaidrību, «uz katoļu lūgšanu korāli, kas aiziet debesīs». Komponējot viņš licis lietā zināšanas, kuras guvis, kopš 1993. gada vadot Iekšlietu ministrijas Valsts policijas pūtēju bigbendu, ko pērnvasar krīzes vilnī likvidēja. Zīmīga sakritība - pirmatskaņojums notiek komponista 66. dzimšanas dienā. Savukārt simfonijas pirmatskaņotājam Andrim Pogam šis būs pēdējais koncerts orķestra Rīga mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta amatā. Koncertā līdzās liktenīgajai simfonijai orķestris, čellists Ēriks Kiršfelds un baritons Imants Erdmans atskaņos Jāņa Ivanova, Jāņa Mediņa un Bruno Skultes mūziku.