Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Maksa par apkuri draud pieaugt uz pusi

Mājsaimniecībām par apkuri šoruden var nākties maksāt par 45-50% vairāk nekā iepriekšējā apkures sezonā, par tik krasu siltumenerģijas sadārdzināšanos vēstulē vairākām ministrijām otrdien brīdināja Latvijas Pašvaldību savienība (LPS).

Tā mudina valdību nekavējoties sākt risināt ar jauno apkures sezonu saistītās problēmas, ko arī par enerģētiku atbildīgais ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) Dienai solīja darīt. Taču tas, kā var noprast no ministra sacītā, lielā mērā būs atkarīgs no budžeta iespējām.

Iemesli dažādi

LPS minēto 45-50% apkures sadārdzinājumu nākamajā sezonā aplēsusi, ņemot vērā akcīzes nodokļa piemērošanu dabasgāzei no šā gada 1. jūlija, iespējamo samazinātās 10% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes atcelšanu siltumapgādei, tai piemērojot 21% likmi, kā arī paša energoresursa sadārdzināšanos.

Saskaņā ar savienības aplēsēm Latvijā apmēram 70% siltuma nodrošina no Krievijas Gazprom iepirktā dabasgāze. Tās piegādes a/s Latvijas gāze (LG) informācija liecina, ka būtiski gāzes tarifs rūpnieciskajiem klientiem, kuru vidū ir arī siltuma piegādātāji kā Rīgas siltums, sāka pieaugt no šā gada marta. Gāzes cena, pēc LG pārstāvja Vinsenta Makara Dienai teiktā, pieaug dažādu iemeslu dēļ. Paaugstinājusies dabasgāzes cena tirgū, resursu sadārdzina arī dolāra vērtības pieaugums. Proti, ir nepieciešami vairāk latu, lai nopirktu dolārus, ar ko norēķinās par dabasgāzi. Zināma ietekme ir arī akcīzes nodoklim, kas dabasgāzei piemērots ar šā gada 1. jūliju. Ja siltumapgādei no nākamā gada tiks piemērota 21% PVN likme, tad daudzām mājsaimniecībām var rasties lielas grūtības samaksāt savus apkures rēķinus, lēš V. Makaris.

Ar nodokļiem

LPS un arī Parex bankas ekonomists Zigurds Vaikulis stipri apšauba iespēju panākt labvēlīgākas gāzes iepirkuma cenas. Līdz ar to teju vienīgais, kas var pasargāt mājsaimniecības no pārāk krasa apkures sadārdzinājuma šoruden, ir atlikt akcīzes piemērošanu siltumenerģijas ražošanā izmantotajai dabasgāzei un atstāt spēkā pazemināto 10% PVN likmi siltumenerģijas piegādei. Finanšu ministrijā (FM) Dienai norādīja, ka priekšlikums ar nākamo gadu vairākām precēm un pakalpojumiem, tajā skaitā siltumenerģijas piegādei, piemērot 21% PVN pamatlikmi vēl ir apspriešanas stadijā. Līdz ar to vēl nevar droši pateikt, ka šis priekšlikums uz valdību tiks virzīts, noteica ministrijā. Tā gan ir aplēsusi: ja siltumenerģijas piegādei 10% vietā tiktu piemērota 21% PVN likme, tas budžetā papildus dotu vairāk nekā 14 miljonus latu.

Ekonomikas ministrs sola aizstāvēt pazemināto PVN likmju saglabāšanu siltumenerģijas piegādei, ja valdībā tiks rosināts šim pakalpojumam piemērot 21% likmi. Savukārt ideju atlikt akcīzes piemērošanu dabasgāzei uz vēlāku laiku A. Kampars neatbalsta, jo tad budžetā ieplānotie resursi no šī nodokļa būtu jāmeklē citur.

Jādomā arī par parādiem

Ja valsts neņems vērā LPS ieteikumus par nodokļiem apkurei, tad valdībai būtu pašvaldībām jāatvēl vairāk resursu trūcīgo pabalstīšanai. Proti, valstij būtu jāsedz 80% kompensējošā sociālā pabalsta pašreizējo 20% vietā, norāda savienībā. A. Kampars piekrīt, ka būtu jādomā par papildu drošības spilvenu trūcīgākajiem, gan apšaubot, ka valsts spētu piešķirt pašvaldībām resursus prasītā pabalsta apmēra nodrošināšanai. LPS ieteikums septembra vidū valdībā vētīt pašvaldību gatavību apkures sezonai un iespējamo valsts atbalstu apkures nodrošināšanai A. Kampara skatījumā ir vērā ņemams un īstenojams. «Diez vai esmu gatavs nosaukt konkrētu datumu, bet šos jautājumus vajag risināt,» piekrīt ministrs. Saskaņā ar LPS veikto aptauju kopējais mājsaimniecību parāds pašvaldībās par apkuri visā Latvijā pārsniedz 30 miljonus latu. «Tik liels parāds nekad nav bijis,» Dienai noteica LPS pārstāvis Paulis Barons un bilda, ja valsts nepalīdzēs segt šo parādu, tad daudzi cilvēki rudenī savos mājokļos sals, jo siltuma piegādātāji nepieslēgs apkuri. «Patlaban ārā ir silts, taču par apkuri jāsāk domāt laikus gluži tāpat kā ragavas jātaisa vasarā.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Cik maksā gāze?

Pagājušajā apkures sezonā
Lielāki siltuma ražotāji kā Rīgas siltums
par 1000 kubikmetriem 141 lats
Mazākie siltuma ražotāji
par 1000 kubikmetriem180 latu

Jaunajā apkures sezonā*
Lielāki siltuma ražotāji kā Rīgas siltums
par 1000 kubikmetriem237 latu (+68%)
Mazākie siltuma ražotāji
par 1000 kubikmetriem270 latu (+50%)

*Latvijas gāzes prognoze, ieskaitot akcīzes nodokli
Avots: Latvijas gāze

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Bruklinas tilta skarbā cena

Pirms 155 gadiem Ņujorkā sāka būvēt tolaik pasaulē lielāko vanšu tiltu, kas savieno Īstriveras krastos esošās apkaimes – Manhetenu un Bruklinu. Tilta celtniecība ievilkās vairāk nekā 13 gadu garumā un...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?