Kopš pie savām mājām viņa atradusi zilo un balto mālu iegulas, Anita šo tautas medicīnā un kosmētikā izslavēto līdzekli lieto gan pati, gan piedāvā savas viesu mājas _Zemeņu krastiņi_ apmeklētājiem. Anita ir pārliecināta, ka mālus var lietot jebkuru slimību ārstēšanā, protams, iepriekš konsultējoties ar savu ārstu.
Sāpošiem vēderiem
«Ja bērniem apsāpas vēderiņš, balto mālu uzlējums ir pirmās zāles, kas pa rokai, bērni labprāt to padzeras.» Iekšķīgi lietot Anita gan iesaka tikai attīrītus baltos mālus, vislabāk tos, kuri ir rakti tepat Latvijā. Mālā esošie mikroelementi - kālijs, nātrijs, dzelzs, alumīnijs, varš, silīcijs, slāpeklis, magnijs, fosfors - ir sabalansēti tieši tā, lai tos pēc iespējas labāk varētu izmantot cilvēka organisms. Māliem ir absorbējoša īpašība - tie kā sūklis uzsūc toksīnus, attīrot organismu no indēm un šlakvielām, baro gan ādu, gan locītavas un kaulu sistēmu, paātrina audu atjaunošanās procesu. Mālu rakšana neesot viegls darbs, jo zemes virskārtā esošie māli ir piesārņoti, tie ir jāņem vairāku metru dziļumā. Vispirms jānoņem akmeņu, tad smilts kārta, un tikai tad var atrast mālus, slīdīgus un vijīgus kā plastilīns. Mālus attīra, ieliekot tos plastmasas spainī vai koka toverī un uzlejot ūdeni, smiltis un akmentiņi nosēdīsies dibenā, bet māla kārta sastāsies spaiņa virspusē.
Mālu vannas
Anita taisa arī balto mālu vannas. Mālus lietojot ārīgi, tos nedrīkst karsēt, tāpēc mālu maskas un aplikācijas liek uz ķermeņa pēc pirts, kad poras ir atvērušās un visi organismā notiekošie procesi paātrinās. Māli ne tikai baro, bet arī uzsūc sakrājušās organismam kaitīgās vielas, uzskata Anita. Tautas medicīnā ārīgi mālu izmanto radikulīta, reimatisma, muskuļu un saišu sāpju ārstēšanā, tie līdz pret galvassāpēm, klepu un ausu sāpēm. Mālu galvenokārt izmanto aplikāciju (mālu plācenīšu) veidā, kurus liek tieši uz sāpošās vietas, noņem, kamēr māli nav pilnīgi sakaltuši, pēc tam šo vietu noskalo. Anita brīdina, ka mālu kompresi drīkst turēt tikai trīs stundas, jo pēc tam māli, kuri ir uzsūkuši sevī kaitīgās vielas, sāk atdot tās atpakaļ ķermenim, tāpēc izlietotie māli ir jānoņem un jāierok zemē. Pēc mālu maskas lietošanas āda kļūstot zīdaina. Sievietēm visvairāk patīkot, kā māls iedarbojas arī pret celulītu.
Pret smakām
Šajā karstajā vasarā Anita mālus izmantojusi ļoti bieži, dziedējot bērniem, tai skaitā arī jaunākajiem, Patrīcijai (5) un Amandai (2), odu un citu kukaiņu dzēlumus. Mālu komprese labi noņemot uztūkumu, niezi un sāpes no sadzeltās vietas, neradot alerģiju. Viņai pašai mālu plācenītis ir bijis vienīgais glābiņš pret indīgā sirseņa kodumu, jo citas zāles vienkārši nebijušas pa rokai.
Māliem esot apbrīnojama īpašība, tie uzsūc apkārt esošās smakas. Ar mālu pulverīti apkaisītas olas varot mēnešiem glabāt ārpus ledusskapja, bet pienu ilgi var saglabāt svaigu, ja tajā iemet māla bumbiņu. Māli darbojoties labāk par dažādiem ķīmiskajiem gaisa atsvaidzinātājiem, likvidējot nepatīkamu aromātu ledusskapī vai tualetē.