Mirstības rādītājs Latvijā ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā. Sieviešu vidējais prognozējamais mūža ilgums Latvijā ir 78 gadi, bet vīriešu - tikai 68 gadi. Antropologs Roberts Ķīlis to skaidro ar dzīvesveida atšķirībām. Vīrieši daudz vairāk dzer, smēķē, dzīvo nelīdzsvarotu dzīvi. Tāpēc mirst ātri.
Grūti pateikt, cik liels patiesībā ir alkohola un narkotiku atkarības izraisītais pāragras nāves līmenis Latvijā. Ja cilvēks ilgus gadus dzer, līdz mirst no infarkta, nāves iemesls oficiāli ir infarkts. Ja cilvēks gadiem lieto smagās narkotikas, līdz atsaka aknas, nāves iemesls skaitās hepatīts. Ja ar trīs promilēm iebrauc kokā, nāves iemesls ir transporta negadījums. Ja noslīkst dzērumā, tā ir noslīkšana. Nejauša saindēšanās, letāli kritieni - nav statistikas, cik visas šīs «nejaušības» ir saistītas ar alkohola un narkotiku lietošanu. Tāpat, ja cilvēks četrdesmit gadu ir smēķējis un nomirst ar vēzi, nāves iemesls oficiālajā statistikā, protams, ir sliktais vēzis, nevis nikotīna atkarība.
Pagaidām oficiālos pāragras nāves rekordus Latvijā veido asinsrites slimības un ļaundabīgie audzēji. Arī šīs slimības lielā mērā ir dzīvesveida kaites. Nepareizs uzturs, mazkustīgs dzīvesveids, stress, jau pieminētās atkarības nogalina cilvēkus pirms laika. Optimismu rada Igaunijas pagājušā gada rādītāji, kuros dzimstība pirmo reizi ir augstāka par mirstību. Vai mēs sliktāki?