Labklājības nozares projektiem no 2007. līdz 2013. gadam no Eiropas Sociālā fonda (ESF) atvēlēta iespaidīga naudas summa - 162,72 miljoni latu -, kuru drīkst izlietot cilvēku prasmju, zināšanu un darbaspēju attīstīšanai.
Tā nu tiek īstenoti projekti, sākot ar simtlatniekiem un beidzot ar bezdarbnieku apmācību. Visiem pasākumiem gan mērķi, gan sagaidāmie rezultāti skaisti formulēti, un nav nekādu šaubu - papīri kārtībā, un resursi tiks apgūti līdz pēdējam santīmam. Atliek vien jautājums par iespaidīgo līdzekļu izmantošanas efektivitāti.
100 latu stipendija, protams, vairo tās saņēmēju izdzīvošanas iespēju un mazina trūkuma izraisītu neprognozējamu rīcību, taču bezdarba problēmu ilgtermiņā nerisina. Tādēļ lietderīgāki (ar skatu nākotnē) ir projekti, kas drīzāk saistīti ar nodarbinātības veicināšanu. Nupat valdības atbalstītais pasākums Darba vieta jaunietim ir jau pārdomātāka naudas tērēšana, jo vidēji vairāk nekā 80 latu saņemšana deviņu mēnešu garumā varētu būt arguments uzņēmējiem radīt darbvietas 18-24 gadus veciem ilgstošiem bezdarbniekiem.
Rezultātus redzēsim pēc laika, bet cita statistika rada bažas par jēgpilnu ESF līdzekļu tērēšanu: tikai 14% no to bezdarbnieku skaita, kuri pabeiguši dalību aktīvās darba tirgus politikas pasākumos 2010. gadā, iekārtojušies darbā. Cilvēki centušies, mācījušies, sākot ar valsts valodu un beidzot ar konkrētu profesiju, taču darbu tā arī nav varējuši atrast.
Nav jau slikti, ka darbaspēka kvalifikācija aug, cilvēki kļūst prasmīgāki, gudrāki, iemācās sevi labāk pasniegt vai projektu uzrakstīt. Taču kāda no tā visa jēga? Iespējams, izglītotāks darbaspēks citām ES valstīm.
Vainot Labklājības ministriju vai Nodarbinātības valsts aģentūru, ka brīvo darbvietu vairāk nav, īsti nevar. Taču jēgas trūkumu ESF naudas apguvē gan. Arī Ekonomikas (prognozē darba tirgus tendences) un Finanšu (pieskata visu tēriņus) ministrijas, ka tām īpaši galva nesāp, cik citas lietderīgi naudu tērē.
Tā nu izrādās, ka valdība ir lielākais zinātniski pētnieciskais institūts, kas par nodokļu maksātāju naudu veic eksperimentus, nebēdājot par katra ieguldītā lata atdevi.