Organizācijas pazinēji uzskata, ka pagaidu vadītājs izvēlēts, jo pēc iepriekšējā līdera Osamas bin Ladena nāves islāmistu aprindās pieaugušas bažas par kustības tālāko nākotni. «Es domāju, ka tas tika darīts vairāk tādēļ, lai parādītu pasaulei, ka viņiem pašlaik ir vadītājs,» Dubaijā strādājošais drošības analītiķis Teodors Karasiks stāsta intervijā Reuters. «S. el Adelam ir operatīvā pieredze, bet viņam nepiemīt intelekts un harisma, kas bija O. bin Ladenam.»
Savukārt bijušais Al Qaeda biedrs un O. bin Ladena tuvs sabiedrotais Nomans Benotmans, kas tagad darbojas Londonā bāzētajā domnīcā Quilliam Foundation, kur strādā daudzi bijušie islāma radikāļi, apgalvo, ka lēmumu par S. el Adela iecelšanu kustības vadībā neizlēma šura jeb Al Qaeda augstākā padome, jo visus tās locekļus pašreiz neesot iespējams savākt vienkopus. Viņaprāt, lēmumu pieņēmuši seši līdz astoņi Al Qaeda līderi, kuri slēpjas kalnos uz Pakistānas un Afganistānas robežas. S. el Adels esot viens no šiem līderiem.
«Viņš nav uzņēmies vispārējā līdera lomu, bet atbild par operatīvajiem un militārajiem jautājumiem,» uzskata N. Benotmans. «Tā bija atbilde nepacietībai, kas valdīja džihādistu interneta vietnēs, kas pauda satraukumu par kavēšanos ar [O. bin Ladena] pēcteča nosaukšanu.»
S. el Adelam nebija labas attiecības ar O. bin Ladenu, jo viņš uzskatīja, ka 2001. gada 11. septembra terora akti ASV bijuši milzu kļūda. «Šis cilvēks bija O. bin Ladena un 11. septembra uzbrukumu oponents. Viņš personīgi kritizēja O. bin Ladenu, nosaucot viņu par diktatoru, kurš pieņem lēmumus bez konsultēšanās ar saviem biedriem,» stāsta politikas analītiķis Mustafa Alani.
Izteikti minējumi, ka S. el Saīfs pēc talibu režīma krišanas 2001. gada nogalē atstājis Afganistānu un devies uz Irānu, kur vairākus gadus pavadījis sava veida mājas arestā, bet pirms aptuveni gada viņš esot atbrīvots un devies uz robežu starp Afganistānu un Pakistānu. Runā, ka pirms dažām nedēļām viņš ir atgriezies vai nu Afganistānā, vai Irānā.
Līdz šim par Al Qaeda cilvēku numur divi pēc O. bin Ladena tika uzskatīts Aimans ez Zavāhirī, kuram, pēc visa spriežot, arī vajadzētu kļūt par organizācijas jauno vadītāju. Eksperti uzskata, ka tā arī notiks.
Starptautiskā teroristiskā tīkla atbalstītājiem Saūda Arābijā un Jemenā varētu būt iebildumi pret ēģiptieša iecelšanu Al Qaeda vadībā, jo, viņuprāt, līderim ir jābūt dzimušam Arābijas pussalā, kas tiek uzskatīta par islāma rašanās vietu.
N. Benotmans domā, ka S. el Adela iecelšana par pagaidu vadītāju ir pārdomāts solis, kura mērķis ir redzēt, kāda būs Al Qaeda sekotāju reakcija. Ja tam nesekos spēcīga pretestība, tad varot droši apgalvot, ka S. el Adelu jau uz ilgāku palikšanu nomainīs A. ez Zavāhirī, kurš arī ir ēģiptietis.