Pašlaik ļoti daudziem mazajiem pacientiem ceļš līdz ārstam speciālistam ir ļoti tāls un vecākiem arī dārgs. BKUS Bērnu acu slimību klīnikas vadītāja Sandra Valeiņa saka - bērni pie ārsta nokļūst neizgulējušies, pārguruši. Vecākiem lielas problēmas sagādā ne tikai ceļa izmaksas, bet arī jautājums - kā tikt ar bērnu atpakaļ uz mājām, jo autobuss uz attālākiem pagastiem kursē reti. Taču vismaz daļu problēmu varētu atrisināt Mobilais veselības aprūpes centrs - Latvijā jauna programma, kas bērniem sniegs iespējas bez maksas saņemt speciālistu konsultācijas un veselības pārbaudes. Jau rudenī (sākot ar septembri) uz četriem attāliem Latvijas novadiem - Aglonu, Dagdu, Alūksni un Api - dosies mobilais veselības aprūpes busiņš. Tas ir apmēram 12 metru garš transportlīdzeklis, aprīkots ar nepieciešamajām medicīnas tehnoloģijām, arī acu ārsta kabinetu.
Projektu realizē labdarības organizācija Ronald McDonald House Charities pārstāvniecība Latvijā. Organizācija pasaulē darbojas jau 35 gadus - gan ceļot pie slimnīcām vecāku mājas, gan ieviešot šādu mobilo poliklīniku pakalpojumu. Programma nepieciešama, lai Latvijas laukos ģimenēm ar bērniem padarītu pieejamu primāro medicīnisko aprūpi un imūnprofilaksi, kur šo pakalpojumu pieejamība ir apgrūtināta.
Organizācija aktīvi vāc ziedojumus, lai varētu segt projekta izmaksas. Latvijā tā vispirms pārrunāja projektu ar BKUS, lai saprastu Latvijas vajadzības. BKUS apzinājusi ap 30 savu ārstu, kas brauks ar busiņu uz reģioniem. Tur būs gan acu ārsti, gan endokrinologi, gastroenterologi, kas veiks celiakijas skrīningu, neirologi, pulmonologi, kardiologi, kas pārbaudīs zīdaiņu sirdi līdz gada vecumam. Aicina pieteikties arī citas pašvaldības, kuras vēlas, lai arī viņu bērnus ārsti izmeklētu busiņā.
Kā Dienai stāsta Ronald McDonald House Charities Latvija direktore Vija Tirzmale: mēs pašvaldībās lūdzam, lai cilvēki, ja iespējams, vispirms aizved bērnu pie vietējā speciālista, lai iegūtu rekomendāciju. «Būtu labāk, ka jūs atnākat pie mums uz apskati, dakteris nesāk no pilnīgi baltas lapas - neskatās vesela bērniņa acis,» viņa paskaidro. Tādēļ projekta īstenotāji jau tikušies gan ar pašvaldību vadītājiem, gan sociālajiem darbiniekiem, skolu pārstāvjiem, ģimenes ārstiem, pediatriem, māsām un citiem vietējiem speciālistiem, lai varētu apzināt iespējamo pacientu loku un pie palīdzības tiktu tie bērni, kuriem BKUS speciālista konsultācija ir patiešām vajadzīga.
BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītāja Dace Gardovska saredzot produktīvu sadarbību, ja novados vietējie mediķi ar prieku sagaidīs savus kolēģus no BKUS, kas nav braukuši kā konkurenti, bet - lai strādātu kopā.
«Vizīte ir sagatavota, ārsti apzinās, kāda ir vajadzība viņu pacientiem, kurus bērnus vajadzētu konsultēt, viņi varēs kopā analizēt problēmas, gan arī savstarpēji mācīties,» skaidro profesore. Atzinīgi projektu vērtē Latvijas Pašvaldību savienības padomniece sociālajos un veselības aprūpes jautājumos Silvija Šimfa (Atbildība) - tā reģionu bērniem būs ļoti laba iespēja konsultēties pie augsti kvalificētiem speciālistiem.