Personālvadība Latvijā ir strauji attīstījusies, un patlaban par profesijas galvenajām tendencēm var runāt vienādā līmenī ar Eiropu, kur šī nodarbe ir krietni senāka. Visā Eiropā darbaspēks noveco, personāla vadītāju uzdevums ir arī izdomāt labākos integrācijas veidus, kā izmantot vecāko darbinieku dzīves un darba pieredzi, kā piesaistīt jaunus strādājošos.
Apgūt personāla vadītāja profesiju bakalaura un maģistra līmenī Latvijā ir iespējams tikai samērā nesen. Daudzi profesijā strādājošie studējuši jurista, psihologa, pedagoga un citās specialitātēs, bet personālvadību apguvuši galvenokārt praksē. «Šī profesija prasa zināmu briedumu un pieredzi, jo darbs ir ar cilvēkiem, kas ir ļoti atšķirīgi. Ir vieglāk strādāt, ja jau sasniegti 30 un 40 gadi,» teic E. Selga.
Personāla speciālistam jābūt informētam par aktualitātēm darba likumdošanā un personālvadībā, tāpēc regulāri jāpaaugstina sava kvalifikācija un jāapmeklē dažādi semināri un kursi, jāseko līdzi, kā mainās ekonomiskā un biznesa vide. Ja uzņēmumā paredzēta optimizācija, jāizstrādā darbinieku motivācijas shēma; ja paplašināšanās - jādomā, kā sasaistīt savu darbības sfēru ar šo procesu, skaidro speciāliste.
Profesija ir interesanta un dinamiska, jo ir iespēja apgūt daudz ko jaunu un darbs saistībā ar cilvēkiem vienmēr ir radošs. Jārēķinās, ka svarīga ir pašmācība, kā arī diskusijas ar kolēģiem. Šī nodarbošanās nebūs piemērota tiem, kuriem nepatīk aktīvs un intensīvs darbs, teic E. Selga.