Ir uzskats, ka, dienā noejot vismaz 1000 soļu, ar veselību viss būs kārtībā.
Agrāk man tas tiešām izdevās. Tagad no rītiem skrienu - jo vairāk laika, jo garāks ceļš. Šobrīd man ir par daudz svara, jānomet seši kilogrami.
Tauki neuzkrājas, ja uzņemam tik, cik patērējam.
Jā, tas ir enerģijas nezūdamības likums. Intensīvi strādājot, smadzenes patērē 40% no cilvēka uzņemtās enerģijas, glikozes līmenis krītas, tad našķējos ar saldumiem. Bet, jo vecāks kļūstu, jo mazāk cukuriņa vajadzētu lietot.
Uztura pamatu pamats ir sabalansētība un mērenība, jo neviens tievēšanas līdzeklis, izņemot indes, neļauj samazināt svaru. Izvairos no dzīvnieku taukiem. Gaļas vietā priekšroku dodu zivīm, tās satur vajadzīgās taukskābes un nepiedalās tauku ražošanā. Vislabākā diēta ir, katrā reizē aprobežojoties ar vienu divām produktu grupām. Tā ir pamatmācība. Ja gribam, lai barība labāk pārstrādājas un uzsūcas, nav vēlams dzert ne pirms, ne ēdienreizes laikā, bet gan pēc tās. Savukārt, ja grib tikt vaļā no liekā svara, kuņģa skābe ir jāatšķaida labu laiku pirms ēdienreizes ar divām glāzēm ūdens un ēšanas laikā jādzer, kamēr negribas. Tā drīz rodas sajūta, ka ēst patiesībā negribas. Tomēr jāuzmanās. Ātri var nonākt otrā galējībā - kuņģis izplešas.
Vai skatāties, cik daudz E vielu ir produktos?
Obligāti. Produktus, kuri satur pirmo simtu E, neņemu. Tās ir krāsvielas, kas organismam nodara vislielāko skādi. Protams, ir E, bez kuriem iztikt nevar. Bet, ja vienā produktā ir vairāki E un ēdam trīs vai piecas reizes dienā, diez cik labi tas nav. Mūsdienās trakākais ir, ka faktiski nav iespējams iegādāties pārtiku bez piedevām. Arī pērkot kosmētiku, man kundze palūdz, lai paskatos, kas iekšā. Ražotāji kļuvuši slīpēti - lai nerakstītu E, uzraksta ķīmisku nosaukumu, kas cilvēkam neko neizsaka.
Tirgū varot atrast tīru mantu.
Ir jāskatās. Piemēram, rozā kūpinājumus tirgū nepērku. Tiem jābūt dabīgi pelēkiem, brūnganiem. Tāpat nepērku sārtu mājas desu. Ja tā ir sārta, tad skaidrs, ka nav gatavota pēc sentēvu receptēm. Ja, pārgriežot gaļu, ārpusē tā ir sārta, bet iekšā dabīgi zilgana, tas nozīmē, ka šī svaigā gaļa, lai iegūtu rozā nokrāsu, pamērcēta nātrija nitrītā. Lai gan šo metodi pielieto plaši, nitrīts ir viena no vielām, kura izraisa saslimšanu ar vēzi.
Zāles vairāties lietot?
Līdz šim neesmu bieži slimojis, bet neesmu no tiem, kuri saka, ka zāles lietot nevajag. Neatzīstu arī tos, kuri, tiklīdz kļūst labāk, medikamentus lietot pārtrauc. Zāļu kurss ir jāiziet līdz galam. Pārtraucot lietot zāles, organismā paliek dzīvotspējīgākie mikrobi, kuriem vājo konkurentu vairs nav. Viņiem ir laba augsne, lai vairotos. Tomēr ir kaites, kuru dēļ uzreiz pie smagās artilērijas neķeros. Piemēram, ja sāp kakls, ir iesnas. Organismam jāļauj mazliet pacīnīties, jo ik reizi, satiekoties ar mikrobu, tas to neaizmirst. Nākamreiz, kad satiksies ar bacili, zinās, kā ar to cīnīties.
Vai esat vakcinējies pret gripu?
Pret cūku gripu nevakcinējos un prātā nenāk to darīt, jo tik īsā laikā efektīvu vakcīnu nevar izstrādāt. Arī pret sezonālo gripu neesmu vakcinējies un to nedarīšu. Uzskatu, ka vakcīnas ir ieguvums riska grupām. Ja man būtu smaga infekcija vai novājināts organisms, tad - drošs paliek nedrošs - vakcinētos. Pret ērcēm gan esmu potējies, diemžēl arī no tām jāizvairās, jo ir taču Laimas slimība.
Arī sintētiskos vitamīnus nelietojat?
Lietoju, bet tos, kam sabalansēta kompozīcija. Labāk ir ēst tomātus un gurķīšus, tomēr ne veikala tomātos, ne gurķīšos vitamīnu nav. Ja tomātam derīguma termiņš ir tik liels, tad jājautā, kas tajos labs, izņemot likopēnu, kas dod krāsu. Ēdot citrusaugļus, jārēķinās, ka tie ir kārtīgi apstrādāti, jo citādi tos nemaz nevar izaudzēt. Tie ir vismaz 20 reižu migloti ar pesticīdiem. Ja lasāt, ka āboli nav apstrādāti, tas nozīmē, ka tie ir sterilizēti ar gamma stariem un tiem uzklāta vaska kārtiņa, kas satur fungicīdus - pretpūšanas līdzekļus. Ja ābolam termiņš ir pusotra gada, varat būt mierīgi - tas ir konservs, nevis ābols. Ābolus pērku no vietējiem, jo viņiem nav ne naudas, ne laika, lai to izdarītu. Ja vien audzētājs nav lielrūpnieks. Vai mums ir izvēle? Rutks, kālis, biete, kāposts, kartupeļi, zirņi - ar tiem principā varētu izdzīvot.