Pērn pacienti pārtērējuši 9,2 miljonus latu, piemaksājot references jeb lētāko zāļu cenai. Šī summa ir par pusotru miljonu latu lielāka nekā 2009. gadā. VM ierēdņi norāda, ka pacienti diez vai daudz turīgāki kļuvuši, drīzāk bijuši gadījumi, kad ārsti, neiedziļinoties vai citu iemeslu dēļ, izraksta dārgas zāles, nevis līdzvērtīgi efektīvas lētās. Tāpēc VM rosina kā pirmās zāles izrakstīt lētākās, ja pacientam parādās blaknes, tās dokumentējot, varēs pāriet uz dārgākām zālēm. J. Bārzdiņš (ZZS) norāda: «Jādara viss, lai pacienti ārstētos nepārmaksājot, ja ir kādi riski, kas nav identificēti grozījumu tapšanas laikā, tie, protams, jānovērš.»
Taču asociācijas kategoriski iebilst pret šiem grozījumiem, kas «samazina pacienta iespējas saņemt un ārsta iespējas ordinēt nepieciešamo ārstēšanu» kompensējamo zāļu sistēmas ietvaros. Nevalstiskās organizācijas norāda, ka tas esot pretrunā ar likumdošanu, sadārdzina medikamentu apriti un nesniedz nekādu līdzekļu ietaupījumu budžetam. Tās norāda, ka tiks ierobežotas pacientu tiesības atbilstoši savam veselības stāvoklim izvēlēties atbilstošākās zāles, ņemot vērā arī zāļu izraisītu blakņu iespēju.
Pacientus pārstāvošās organizācijas SUSTENTO vadītāja Gunta Anča, kura arī parakstījusi vēstuli pret grozījumiem, saka: «Mums ir lielas bažas, ka pirmreizējā izrakstīšana nebūs tikai pirmreizējā,» pat tad, ja pacientam zāles sagādās problēmas. «Ārsts nejūt to pašu, ko pacients, tās var būt arī subjektīvas sajūtas,» saka G. Anča. Viņa piebilst - «neviens nedrīkst piespiedu kārtā taupīt manu naudu». SUSTENTO ir arī pret iecerēto - ja pacients vēlēsies dārgākas zāles, viņam būs jāmaksā pilna summa, valsts nemaksās references cenu.
Vēstules parakstītājas Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents Vilnis Dzērve Dienai par ieceri saka - vispirms jau tiek aizskarta paša ārsta profesionālā jēga. «Ārsti ir brīva profesija, kas mācās, 10, 12 gadu ārstēt pacientu. Ministrija uzliek mums ķepu - jūs izrakstāt dārgas zāles, tāpēc būs jāizraksta lētas,» saka V. Dzērve. Viņš arī nepiekrīt, ka pacientam, kuram izrakstīs lētākās zāles, izdosies ietaupīt - ja viņu nomocīs blaknes un zāles neizrādīsies efektīvas, būs atkal jāatgriežas pie ārsta, turklāt būs aizlaists laiks, ko vajadzēja veltīt ārstēšanai.
Zāļu valsts aģentūra uzsver, ka lētās ģenēriskās jeb patentbrīvās zāles satur to pašu aktīvo vielu tādā pašā devā vai koncentrācijā kā atbilstošās oriģinālzāles. Jau vēstīts, ka Veselības ekonomikas centrs konstatējis - ļoti izceļas visbiežāk lietotās zāles asinsspiediena ietekmēšanai. No kopējā šo zāļu patēriņa 78% ir dārgie oriģinālie medikamenti, kuriem aptiekas cena ir 6,72 lati. Tikai 22% pacientu lietojuši lētās - ģenēriskās zāles, no kurām pašas lētākās maksāja Ls 3,77.