ES 2009. gadā izziņoja Austrumu partnerības programmu, par mērķi izvirzot ciešāku sadarbību ar sešām Austrumeiropas un Dienvidkaukāza valstīm: Armēniju, Azerbaidžānu, Baltkrieviju, Gruziju, Moldovu un Ukrainu.
No četrām valstīm, ar kurām 28. un 29. novembra samitā bija cerēts noslēgt vienošanās, tas tiks darīts tikai ar Moldovu un Gruziju. Ar tām parafēs asociācijas līgumus, ievadot sagatavošanās posmu līgumu parakstīšanai. Paredzēts, ka ES asociācijas līgumus ar Moldovu un Gruziju varētu noslēgt 2014. gadā.
Armēnija septembrī paziņoja, ka dod priekšroku Krievijas kūrētajai Muitas savienībai, kurā ir arī Kazahstāna un Baltkrievija. Ukraina, ar kuru bija nonākts jau līdz asociācijas līguma parakstīšanai, pārdomāja pagājušajā nedēļā, atzīstot, ka uz šādu soli to pamudinājusi Maskava.
Ukrainu pārņēmuši plaši proeiropeiski noskaņoto iedzīvotāju protesti. Premjers Mikola Azarovs paziņojis, ka Ukraina aizvien vēlas parakstīt asociācijas līgumu, taču darīs to tikai tad, kad tas «atbildīs Kijevas interesēm», vēstīja ziņu aģentūra AFP.
Samitā plānots parakstīt līgumu par vīzu atvieglojumiem ar Azerbaidžānu. Eiropas Komisija (EK) pieļāvusi, ka pēc samita šāds līgums varētu tikt rosināts arī ar Moldovu, kas, pateicoties valsts īstenotajām reformām un ES sarežģījumiem attiecībās ar Ukrainu, kļuvusi par Eiropas mīluli pārējo Austrumu partnerības programmas valstu vidū.