Viņa neievēlēšana valdē bija viens no kongresa pārsteigumiem, jo A. Ašeradens ir PS dibinātājs, apvienības _Vienotība_ valdes loceklis un bija arī vēlēšanu kampaņas vadītājs, nodrošinot partijai labus rezultātus vēlēšanās.
Taču tas nebija vienīgais pārsteigums sestdien PS kongresā, kurš sākās ar Ģ. V. Kristovska paziņojumu, ka viņš vēlas apsveikt Annu Seili. Nākamā vēsts bija, ka pieredzējusī politiķe ir nolēmusi aiziet no aktīvās politikas. Saņemot ziedus, A. Seile informēja, ka viņai neesot dzimšanas diena, un izskatījās mazliet apjukusi. Ja šo epizodi varētu uztvert kā nelielu misēkli, kādi šādos emocionālos brīžos mēdz gadīties, tad A. Seiles ievēlēšanu valdē vairs nevarētu uzskatīt par aiziešanu no aktīvās politikas. Turklāt liktenīgi pirmais aiz svītras ārpus valdes palika A. Ašeradens. Viņš sākotnēji bija ieguvis tikpat balsu, cik jauniešu nodaļas vadītāja Linda Medene. Kad kopsapulces delegāti par abiem balsoja vēlreiz, jauniete saņēmusi ievērojami lielāku atbalstu. Ne visi pamanīja vēl kādu epizodi, ka Sandra Kalniete ir aicinājusi L. Medeni atteikties no kandidēšanas uz valdi par labu A. Ašeradenam.
«Esmu emocionāla, un man patiešām šķita netaisni, ka cilvēku, kurš vadīja vēlēšanu kampaņu, partijas biedri nenovērtē. Piegāju pie Lindas un teicu, ka es šādā situācijā būtu apsvērusi iespēju atteikties,» Dienai otrdien atzina S. Kalniete, kura nākamajā dienā gan piezvanījusi L. Medenei un atvainojusies par nesavaldību. S. Kalnietei esot žēl, ka valdē nebūs arī Ilzes Viņķeles, kas partijā daudz darījusi, kā arī Sarmītes Ēlertes, kura arī nesaņēma nepieciešamo balsu vairākumu. To, iespējams, varot skaidrot ar to, ka S. Ēlerte strādā valdībā un «viņai nav pieticis laika sevi sasaistīt ar partiju».
A. Seile Dienai atzina, ka apsveikumu kongresa sākumā saistījusi ar to, ka viņa vairs nestrādā Saeimā. «Tāpēc ziedus pieņēmu ar pateicību,» teica A. Seile, kura kolēģiem pirms kopsapulces sacījusi, ka varētu uz valdi vairs nekandidēt. Taču kongresa rītā pie viņas esot pienācis Kārlis Šadurskis, centies pārliecināt kandidēt un teicis: «Kā mēs bez tevis?!» Pēc tam K. Šadurska palīgs Didzis Šēnbergs jau esot parādījis iesniegumu, kurā vairāki cilvēki parakstījušies par viņas izvirzīšanu valdē. K. Šadurskis šo situāciju komentēja atturīgi, bet ļāva noprast, ka iecere bijusi A. Seili deleģēt kā Kurzemes pārstāvi valdē. Taču viņa pavēstīja, ka nevēlas konkurēt ar šī reģiona cilvēkiem un piekrīt startēt tikai no Rīgas. Dienai politiķe arī skaidroja, ka bez sava transporta viņai būtu apgrūtinoši pārstāvēt reģionu. Iespējams, A. Seili pierunāja startēt uz valdi tāpēc, lai tajā neiekļūtu kāds no tiem Kurzemes kandidātiem, kuri pārstāv PS nacionāli konservatīvo spārnu, kas ir pret steigu jaunās partijas veidošanā. No Kurzemes valdē ievēlēja Dāvi Staltu, kurš ir no nacionālā spārna.
A. Ašeradens, kurš turpinās pārstāvēt partiju Vienotības valdē, notikušo saista ar to, ka partijā ir vairāki strāvojumi. Viens no tiem uzskata, ka ir jāizvērtē riska faktori, kas traucē Vienotības veidošanā, «bet nevajag vilkt garumā». Otrā grupā varētu būt tie, kuriem varbūt ir bail pazaudēt esošās pozīcijas un uz vienas partijas veidošanu viņi raugās piesardzīgāk, uzskatot, ka nav pamata steigai. Trešais virziens, iespējams, ir nacionālāk noskaņotie, kuri ir vēl rezervētāki, pieļaujot, ka nacionālā ideja ir dzīvotspējīga un to var īstenot arī kopā ar Visu Latvijai!-TB/LNNK, neizslēdz A. Ašeradens. Viņš pieļauj, ka šis spārns ir bijis aktīvāks un tāpēc arī ir tāds vēlēšanu rezultāts, bet tas ir demokrātisks process, kuram vajadzētu turpināties tikpat demokrātiskā diskusijā par kongresā pieņemto rezolūciju. Tajā konceptuāli atbalstīta vienas partijas veidošana.