Pie grozījumu projekta strādās Veselības ministrija kopā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Tieslietu ministriju. Iniciatīva par smēķēšanas aizliegumu uz lodžijām, balkoniem un pa atvērtiem logiem nāca no kāda Ozolnieku novada iedzīvotāja un guva atbalstu Ozolnieku novada domē. Deputāti vienbalsīgi priekšlikumu atbalstīja un noteica šādu aizliegumu novadā. Kā Diena uzzināja novada domē, Ozolniekos pagaidām par smēķēšanu uz lodžijām neviens neesot sodīts, jo vispirms pašvaldība iecerējusi nodarboties ar profilakses darbu un skaidrot, nevis sodīt. Diena jau rakstīja - iepriekš atsevišķas valsts iestādes bija skeptiskas par to, kā varētu jauniecerēto aizliegumu kontrolēt.
Vietas, kur Latvijā smēķēšana ir liegta, noteiktas likumā Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu. Tādas ir, piemēram, sabiedriskā transporta līdzekļu pieturvietu nojumes, daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kāpņutelpas, gaiteņi un citas koplietošanas telpas. Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteikts: par smēķēšanu neatļautās vietās uzliek naudas sodu līdz desmit latiem.
Jautāta, kā policija var pieķert smēķētājus kāpņutelpās, Rīgas pašvaldības policijas pārstāve Inese Tīmane saka - ļoti bieži policija par šiem gadījumiem uzzina no iedzīvotāju iesniegumiem. «Piemēram, kaimiņš regulāri smēķē kāpņutelpā. Policija uz iesniegumu reaģē, apseko namu un, ja konstatē smēķēšanu, sastāda administratīvo pārkāpumu protokolu,» saka I. Tīmane. Arī tad, ja, policijai ierodoties, kāpņutelpā neviens nesmēķē, inspektori var, balstoties uz liecinieku paskaidrojumiem, pēc tam izsaukt smēķētāju uz policiju un sastādīt administratīvā pārkāpuma protokolu. Smēķētājus neatļautās vietās policija arī mēdzot pieķert nejauši, dodoties uz citiem izsaukumiem. I. Tīmane gan nevarēja pateikt, cik ik gadu noformēti protokoli par smēķēšanu tieši kāpņutelpās. Dati ir tikai par kopējo pārkāpumu skaitu, smēķējot neatļautās vietās. Kopumā Rīgas pašvaldības policija sastādījusi 303 administratīvā pārkāpuma protokolus, pie atbildības pārkāpuma vietā saukti 95 cilvēki. Arī Liepājas pašvaldības policijas pārstāve Inese Mikute saka - visvairāk par smēķēšanu kāpņutelpās policija uzzina no kaimiņu sūdzībām. Iedzīvotājiem tikai jāuzraksta iesniegums pašvaldības policijai.
Rīgas rajonā daudzdzīvokļu mājā dzīvojošais Guntis (35) šogad pavasarī viesojies pašvaldības policijas iecirknī, jo kaimiņš bija sūdzējies par kāpņutelpas piedūmošanu. «Pēc vienpadsmitiem vakarā, kad cilvēki aizgājuši gulēt, es mēdzu iziet uzsmēķēt. Es gan neatrodos tieši kāpņutelpā, bet uz lieveņa. Taču dūmi ienāk arī kāpņutelpā,» viņš saka. Saņēmis pastkastītē vēstuli no pašvaldības policijas, viņš turp devies. Policists viņam pastāstījis par ienākušo sūdzību par smēķēšanu, taču neesot atklājis sūtītāju. Viņš skaidrojis, cik dūmi kāpņutelpās kaimiņiem var būt kaitinoši, taču Gunti neesot sodījis, vien aicinājis turpmāk tā vairs nedarīt.