Pa šo laiku jaunajam novadam nācās cīnīties gan ar sociālajām problēmām, gan iepriekšējās vadības atstāto parādu nastu un nesaskaņām deputātu vidū. Tagad sašķobījies Viļānu novada domes priekšsēdētāja krēsls - trešdien domes ārkārtas sēdē paredzēts uzticības balsojums pašreizējam pašvaldības vadītājam Arnoldam Pudulim (ZZS). Opozicionāri pārmet kādreizējam Viļānu pagasta vadītājam A. Pudulim nekompetenci un «kolhoza brigadiera» vadības stilu, bet viņa vietā grib redzēt iepriekšējo pilsētas domes priekšsēdētāju Juri Tuču (ZZS), kurš, lai gan atstājis Viļānus parādos, tomēr esot inteliģentāks. Gada laikā pēc pašvaldību vēlēšanām vadība ir nomainīta vēl pāris domēs Latvijā.
Izvelk no bedres
A. Pudulis un viņa trūcīgā kabineta iekārtojums domē tik tiešām atgādina pagājušā gadsimta sešdesmito gadu kolhozu atribūtiku, tomēr, kā apgalvo priekšsēdētājs, pa šo laiku Viļānos ir nācies skaitīt katru santīmu un ieviest stingru disciplīnu. «Kad pārņēmu novada domes vadību, parādi bija briesmīgi. No 2008. gada janvāra nesamaksāto rēķinu kopsumma kopā ar algām bija 378 274 lati, tostarp nodokļu parāds VID 136 953 lati, darba algas pa diviem mēnešiem 73 894 lati, nesamaksāti rēķini 167 427 lati. Tad vēl kredītsaistības - 1,33 miljoni latu, 20 kredītu,» uzskaita A. Pudulis. No tiem tikai viens, 350 000 latu, ir Dekšāru pagasta sporta zāles būvniecībai ņemtais kredīts, pārējie gan parādi, gan kredīti ir veidojušies Viļānu pilsētā. Novada domes lūgumu ieviest finanšu stabilizāciju ministrija noraidījusi, tāpēc nācies ņemt 127 000 latu īstermiņa kredītu Valsts kasē. 11 mēnešos esot atmaksāts gan tas, gan arī lielākā daļa parādu, tas izdevies tikai, ievērojot stingru taupību, atbrīvojot daļu darbinieku un samazinot algas par 60%.
Opozīcijas pārstāvji Viļānu slimnīcas rīkotājdirektors Juris Vidiņš (PS/TP) un Jevdokija Šļivka (SC) pārmet Pudulim vienpersoniskumu lēmumu pieņemšanā, likumu nepārzināšanu, domes deputātu savlaicīgu neinformēšanu par domes sēdes darba kārtību. «Domes īpašumu uzskaite nav caurredzama, piemēram, pašvaldības traktors stāv priekšsēdētāja brāļa pagalmā, bet darbā par juriskonsultu pieņemts priekšsēdētāja tuvs radinieks ar iepriekšēju kriminālsodāmību. Arī par parādu atmaksu nav taisnība, tie daļēji ir pārlikti uz citiem gadiem,» saka J. Šļivka. Inta Brence, Viļānu bērnu Mūzikas skolas direktore (PS/TP), norāda, ka A. Pudulim trūkst profesionalitātes darbā ar novada attīstības projektiem un klibo saskarsmes kultūra.
Tāpēc opozīcija nolēmusi Puduļa vietā virzīt iepriekšējo Viļānu pilsētas domes priekšsēdētāju Juri Tuču, par kuru paši rakstījuši iesniegumu prokuratūrai un KNAB, taču tagad sola viņu stingri kontrolēt. «Tučam vismaz ir augstākā izglītība. Parādi radās viņa nesaimnieciskuma un labsirdīguma dēļ,» saka J. Vidiņš. Pats J. Tučs situāciju novada budžetā par katastrofālu nesauc, jo 15 gados Viļānu pilsētas vadīšanā ir bijis vēl grūtākas situācijas. Kredīti ņemti gan ielu un siltumapgādes sakārtošanai, gan bērnudārza remontam, kopā pilsētas attīstībai piesaistot vairāk par 2 miljoniem latu, savukārt sociālā nodokļa parāds radies tāpēc, ka laikus neesot spējis pieņemt nepopulāro lēmumu pazemināt algas.
Disciplīnu un attīstību
Dienas aptaujātie Viļānu iedzīvotāji atzīst, ka viņus ir nogurdinājuši nepārtrauktie ķīviņi domē, tomēr arī J. Tučam nebūtu morālu tiesību atgriezties priekšsēdētāja krēslā. «A. Pudulis mūs izveda no elles, kāpēc viņu grib noņemt? Es neredzu, kur Viļānu pilsētā ir ieguldīti šie kredīti, jo gan skolas, gan kultūras nama, gan bērnudārza jumtus nākas remontēt tagad!» saka Dekšāru pamatskolas direktore Daiga Ceipiniece. «Tik vien A. Pudulis arī varēja, kā izvilkt no parādiem, nogriežot līdz pēdējam algas, bet ar to vien nepietiek, ir nepieciešama arī kaut kāda novada attīstības perspektīva. Kredīti tomēr ir jāņem, lai attīstītos, bet, protams, ar prātu. Vispār Viļāniem nevajadzēja atdalīties no Rēzeknes novada, jo mēs palikām tikai zaudētāji,» piebilst pensionārs Aleksandrs.